NIEZWYKŁY HOTEL W DAWNEJ FABRYCE CUKRU

TEKST: DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIA: SU SHENGLIANG, CHEN HAO

GUILIN 24.10.2020

ARCHITEKTURA

Otoczony malowniczym krajobrazem hotel Alia Yangshuo był pierwotnie cukrownią. Dziś to przemysłowe dziedzictwo stało się motywem przewodnim projektu architektów z pracowni Vector Architects.

Stare elementy harmonijnie połączono z nowymi – w centralnej części kompleksu hotelowego, obok nowodobudowanego budynku apartamentowego i willi, znajduje się zabytkowa część przemysłowa. Dla wizualnej spójności, zamiast kopiować stare materiały i faktury skupiono się na detalach, które zostały powielone w dobudowanej części kompleksu. Nowe budynki zaprojektowano jako proste bryły. Tak, aby niepotrzebnie nie odwracać uwagi od starej cukrowni zbyt ekspresyjną geometrią.Wnętrza zostały zaprojektowane przez Ju Bina z Horizontal Space Design. Dawne budynki fabryki mieszczą teraz pomieszczenia funkcjonalne hotelu, w tym recepcję, kawiarnię, bar, wielofunkcyjny hall, galerię i bibliotekę. W samym sercu kompleksu znajduje się staw, podkreślający urodę zabytkowych zabudowań.

W tej ogromnej przestrzeni zostały wydzielone dwa pasy komunikacji – jednym jest funkcjonalny system korytarzy dla gości a drugi służy jako bezpłatny, publiczny pasaż dla zwiedzających. Sam hotel otoczony jest górskimi szczytami, od południa zwrócony w stronę rzeki Li. Trzy punkty przystankowe rozlokowane na ścieżce dla zwiedzających, imitują jaskinie, a zarazem wizualnie łączą przestrzeń architektoniczną z naturalnym, górskim krajobrazem.

Więcej na: www.vectorarchitects.com
www.alilahotels.com

alila_yangshuo_designalive-39
Archiwalna pocztówka przedstawiająca dawną cukrownię w górskim rejonie powiatu Yangshuo w południowej części Chin.