MUZEUM GUGGENHEIMA UDOSTĘPNIŁO PONAD 200 KATALOGÓW O SZTUCE. DO POBRANIA ZA DARMO!

TEKST: JSZ, ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

NOWY JORK 6.5.2020

SZTUKA

Słynne nowojorskie Muzeum Guggenheima (Solomon R. Guggenheim Museum) udostępniło ponad 200 katalogów wystaw, które można bezpłatnie pobrać z jego archiwów!

Najstarsze udostępnione archiwa pochodzą z 1936 roku – jeszcze z okresu przed przeniesieniem muzeum do ikonicznego budynku zaprojektowanego przez Franka Lloyda Wrighta w 1959 roku – i zawierają największe nazwiska w sztuce nowoczesnej i współczesnej: Vincent Van Gogh, Pablo Picasso, Vassily Kandinsky, Gustav Klimt, Egon Schiele, Edvard Munch.. Wiele z udostępnionych katalogów związanych jest z wystawami, które uznano za kamienie milowe w rozwoju historii sztuki XX wieku. Wśród nich znalazł się też polski akcent. To katalog z 1970 roku z wystawy Wojciecha Fangora, który jak dotąd był jedynym polskim twórcą, który w Muzeum Guggenheima miał swoją indywidualną wystawę.

W archiwach słynnego nowojorskiego muzeum sztuki współczesnej znajdziemy więcej takich perełek i polskich akcentów. Archiwum można przeszukiwać według artysty, roku, medium i stylu lub ruchu artystycznego. Materiały można pobrać w kilku formatach, w tym na Kindle i w formacie pdf. Trzeba się zarejestrować, aby je pobrać, ale strona oferuje również opcję, która pozwala kliknąć książkę i wirtualnie przewijać jej strony bez logowania.

Link do archiwum Guggenheima można znaleźć tutaj

Najstarsze udostępnione archiwa pochodzą z 1936 roku – jeszcze z okresu przed przeniesieniem muzeum do ikonicznego budynku zaprojektowanego przez Franka Lloyda Wrighta w 1959 roku

Katalog z wystawy Wojciecha Fangora. Artysta był jak dotąd jedynym polskim twórcą, który w Muzeum Guggenheima miał swoją indywidualną wystawę. Było to w 1970 roku.