Mediolan: Warsztaty, a ich efekt za… 60 lat

| MM

20 grudnia 2011 | Rzeczy

Szwedzkie studio Visiondivision zostało zaproszone przez Politechnikę w Mediolanie na warsztaty, których efekt będzie można ocenić za… 60 lat. Bo właśnie tyle czasu potrzebują biorące udział w projekcie drzewa, aby wyrosnąć do stanu, na jakim zależy naukowcom.

Szwedzkie studio Visiondivision zostało zaproszone przez Politechnikę w Mediolanie na warsztaty, których efekt będzie można ocenić za… 60 lat. Bo właśnie tyle czasu potrzebują biorące udział w projekcie drzewa, aby wyrosnąć do stanu, na jakim zależy naukowcom.

Szwedzi przyjechali do Mediolanu na tydzień. Podczas siedmiu dni nie tylko zastanawiali się nad przyszłością architektury, ale stojących za nimi problemami ekologii, zrównoważonego rozwoju a także świadomości etycznej związanej z pozyskiwaniem surowców. Projekt realizowany przez Visiondivision i Politecnico di Milano wpisuje się w szerszą dyskusję dotyczącą przyszłości coraz bardziej zurbanizowanego świata w ogóle.

Warsztaty tak naprawdę mają polegać na uczeniu się bycia cierpliwym. Zdaniem zaangażowanych w projekt naukowców i projektantów właśnie cierpliwość stanie się w przyszłości kluczem do architektury. Uczestnicy projektu postanowili bowiem utworzyć baldachim z małych drzewek, które stan dojrzałości osiągną za 60 lat i wówczas staną się pełnoprawnym obiektem architektonicznym. Szwedzi twierdzą, że przyszłość architektury leży właśnie w takich rozwiązaniach. Natura staje się podstawą architektoniczną, ponadto odpadają wszelkie koszty dla środowiska związane z produkcją i transportem surowców niezbędnych do wytworzenia materiałów budowlanych.

Podczas warsztatów ich uczestnicy pracowali m.in. nad technikami zginania, skręcenia, przycinania i szczepienia drzew. Wszystko po to, by za 80 lat przyszli studenci mediolańskiej Politechniki mogli się cieszyć z nowego obiektu. Podstawą konstrukcyjną obiektu stało się 10 japońskich wiśni, które będą wzrastać w sąsiedztwie tymczasowej wieżyczki. Obiekt będzie mieć dwie kondygnacje, będą też schody, pojawią się w nim meble, oczywiście pochodzące z natury oraz krzesła, którym kształt nada pofałdowane podłoże.

Więcej: www.visiondivision.com

Powiązane artykuły:

Słynny Adolf Loos i jego wnętrza radykalne

Wnętrza radykalne

Pilzno | 11 grudnia 2020

Zwiedzamy mieszkania projektu słynnego architekta Adolfa Loosa.

Richard Neutra. Architekt, który skonkretyzował Le Corbusiera

Richard Neutra

Los Angeles | 9 listopada 2020

Historia architekta, który skonkretyzował Le Corbusiera

OFF Festival 2019 muzyka i zrównoważony rozwój

OFF Festival 2019

Katowice | 6 sierpnia 2019

Tegoroczny OFF Festival odbył się pod szyldem świadomej konsumpcji.

Apple na paryskim Champs Elysees

Kalejdoskop

Paryż | 11 grudnia 2018

Apple na paryskim Champs Elysees.

Miasto i Las, czyli projektanci zwierzętom

Miasto i Las

Reykjavik | 28 lutego 2016

Wystawa „Miasto i Las” na Festiwalu Design March.