ŁÓDŹ NAPRAWIA

MARCIN MOŃKA

ŁÓDŹ 4.9.2014

DESIGN WYDARZENIA

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o naprawianiu a dotąd baliście się zapytać - już w październiku wystarczy pojechać na 8. edycję Łódź Design Festivalu i znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania.

Podobnie jak każda festiwalowa edycja również ta najbliższa ma swoje hasło przewodnie. Od dobrych kilku miesięcy kuratorzy związani z festiwalem mierzą się więc z "Brave New World", czyli "Nowym Wspaniałym Światem". Nawiązanie do słynnej antyutopii Aldousa Huxleya nie jest przypadkowe, a ŁDF zachęci nas do wspólnego poszukania odpowiedzi na pytanie, czy odważne projektowanie niesie za sobą obietnicę zmiany życia na lepsze, i tym samym w jaki sposób wpływa na proces budowania tytułowego Nowego Wspaniałego Świata.

"Brave New World" będzie interpretowany na wiele sposobów. - W naszych czasach wiele kluczowych pytań odnoszących się do otaczającego nas świata jest zadawanych projektantom. Teraz oni są postrzegani jako kreatywni wizjonerzy kształtujący indywidualny i zbiorowy gust, oswajający nowe idee, ratujący przed zapomnieniem wartościowe motywy oraz -last but not least- stawiający czoło współczesnym wyzwaniom: politycznym, ekonomicznym, ekologicznym czy społecznym - zapowiadają organizatorzy.

plakat_ldf

Dlatego nie powinniśmy się dziwić, że wiele miejsca w tym roku w Łodzi będzie poświęcone naprawianiu. Jedna z głównych wystaw - "Brave Fixed World" opowie o roli, jaką w naszym świecie może pełnić bardzo szeroko rozumiane naprawianie. - Nasz dzisiejszy świat kształtowany jest przez niespotykany rozwój mechanizacji i produkcji masowej. Demokratyczny dostęp do dóbr oraz wyższa jakość życia, oferowana przez produkcję przemysłową, ma jednak swoją cenę. Wraz z obfitością tanich, powtarzalnych produktów, które obciążają środowisko naturalne, wielu ludzi straciło kontakt z doświadczeniem rodzącym się w procesie tworzenia i stoi dziś wobec ograniczonego wyboru, jakim jest kupienie czegoś nowego lub trwanie w zwykłej bierności. Nasz "Nowy Wspaniały Świat" wymaga naprawy - przyznaje Daniel Charny, kurator wystawy.

Tegoroczny festiwal będzie mocno interaktywny, obok tradycyjnego oglądania wystaw będzie można wykorzystać zmysł dotyku i sprawdzać materiał, z jakiego powstały obiekty, a także ich fakturę i strukturę. I to nie koniec: przedmioty, także własne, będzie można przerabiać, naprawiać, odnawiać, wszystko z pomocą specjalistów. Zresztą specjalną Strefa Testów, czyli interaktywną wystawę i twórczy plac zabaw w jednym - przygotowuje pomorska grupa Tabanda. Jej twórcy spróbują pokazać, w jaki sposób surowiec i tworzywo, przechodząc przez ludzki umysł i ręce, przekształcają się w formy - architekturę, wzornictwo czy instalacje artystyczne.

Proces projektowy jest tematem  z którym mierzą się Dennis Elbers i Sven Ehmann w projekcie "Resolute - design changes". Kuratorzy analizują w nim aktualny stan społecznej odpowiedzialności designerów. Obaj śledzili w jaki sposób proces projektowania umożliwia kształtowanie społeczeństwa oraz jak zmienia się jego sposób postrzegania designu.

Wystaw i projektów kuratorskich będzie w tym roku więcej: instalacja City Lust - przygotowana specjalnie na festiwal przez Charlie Koolhas - to wędrówka przez pięć miast na świecie podczas której przestaniemy dostrzegać różnice między nimi a odnajdziemy podobieństwa; z kolei wystawa "Bravos" to 21 projektantów i ich 21 awangardowych hiszpańskich projektów; przekrojowa wystawa „Nasz” prezentująca obiekty zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce; "Anatomia Europy" poświęcona projektowaniu w Rosji, Białorusi i Ukrainie.

Oczywiście podczas ŁDF nie zabraknie stałych punktów programu: wystawy "must have" oraz rozstrzygnięcia konkursu "make me!" połączonego z ekspozycją pokonkursową.

Co ważne, najważniejsza krajowa i jedna z ważniejszych w Europie wraca do swoich naturalnych, a dziś już zrewitalizowanych przestrzeni przy ul. Tymienieckiego 3, gdzie obecnie działa  Art_Inkubator. Jednak nie będzie to jedyne centrum festiwalu, który w zeszłym roku odwiedziło ok. 45 tys. osób. Drugie z nich, po raz pierwszy w historii festiwalu, będzie się mieścić przy ul. Piotrkowskiej 250, w hali dawnej tkalni. -  Naszym celem jest przygotowanie festiwalu tak, aby były to miejsca względem siebie komplementarne - mówi Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF.

Festiwal odbędzie się od 9 do 19 października. Więcej: www.lodzdesign.com

EKIPA PRZYGOTOWUJĄCA Łódź design FESTIWAL. fot. materiały prasowe

Wystawa "NASZ". fot. Ernest Wińczyk

Centrum festiwalowe przy ul. Tymienieckiego 3. fot. materiały prasowe

instalacja "City Lust". fot. materiały prasowe

New Fixed World. fot. materiały prasowe

New Fixed World. fot. Antoine Monnet