Krytyczne spojrzenie na design

Bartek Hulewicz, twórca Hule, planując koncepcję marki brał pod uwagę nie tylko atrakcyjne wzornictwo i funkcjonalność, najważniejsza była dla niego idea, aby produkty nie stanowiły balastu dla środowiska naturalnego. Ze świadomości ekologicznej zrodziło się krytyczne spojrzenie nie tylko na design, ale na całą współczesną, opartą na konsumpcji cywilizację.

Dzisiejsze produkty są masowo wytwarzane na potrzeby pędzącej w szalonym tempie gospodarki a człowiek stał się po prostu jeszcze jednym słupkiem w wykresach. Konstatacją tego faktu jest myśl, że za produktem powinna iść głębsza wartość, że wynik ekonomiczny nie może usprawiedliwiać rabunkowej eksploatacji i dewastacji środowiska. Idea marki dojrzewała i krystalizowała się podczas wyprawy do obu Ameryk. Podczas trwającej kilka lat podróży Bartek poznawał ludzi, nawiązywał relacje, przeżywał emocje, budował coraz szerszą świadomość. Terminował u wybitnych rzemieślników – artystów, eksperymentował z materiałami, obserwował trendy. Wtedy właśnie uświadomił sobie, że bez rzetelnego rzemiosła nie ma dobrego designu.

Formalny debiut marki Hule odbył się na targach Warsaw Home w 2018 roku, ale sam koncept firmy i większości jej produktów rozwijał się na przestrzen ostatnich 7 lat. Misją Hule jest tworzenie przedmiotów, które będą w stanie oprzeć się upływowi czasu. Meble i lampy są tak zaprojektowane i wykonane, aby służyły przez długie lata, nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu. Co ciekawe, jednym z etapów procesu projektowego marki jest eksperyment myślowy zwany „testem oceanu”. Prototyp jest dopuszczany do produkcji tylko wtedy, kiedy po hipotetycznym wrzuceniu go do oceanu albo przyniesie pożytek ekosystemowi, służąc jego mieszkańcom, albo zniknie bez negatywnego wpływu na środowisko.

Hule w pionierski sposób powraca do czasów, kiedy rzeczy były wykonywane dla ludzi i rodziła się więź emocjonalna między człowiekiem a przedmiotem. Dlatego właśnie w ofercie firmy pojawiła się możliwość naprawy uszkodzonego produktu przez lokalnych rzemieślników, aby mógł on dalej służyć kolejnym pokoleniom.

Hule można kupić bezpośrednio przez stronę www lub w wybranych sklepach stacjonarnych i internetowych.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Projekt spod strzechy

Projekt spod strzechy

Szczecin | 24 sierpnia 2023

Apartamenty w gospodarstwie agroturystycznym od studia Loft Kolasiński

W krainie Minionków

W krainie Minionków

Pogush | 29 czerwca 2023

Odwiedzamy domki Bert, zaprojektowane przez studio architektoniczne Precht

Krajobraz domowy

Krajobraz domowy

Paryż | 15 lutego 2023

Francuski projektant nawiązuje dialog między naturą, a domowym wnętrzem

Norwegia? Obecna!

Norwegia? Obecna!

Oslo | 27 grudnia 2022

Nowa definicja skandynawskiego designu od Kråkvik & D’Orazio