KIEDYŚ WIĘZIENIE, TERAZ WZORNICTWO. TAK SIĘ TO ROBI W KIELCACH

MM

15.3.2011

MIEJSCA

Wzornictwo w Polsce ma się coraz lepiej - taką opinię coraz częściej można usłyszeć podczas rozmów o stanie polskiego designu. W parze z pracą polskich projektantów idą także inwestycje w infrastrukturę, miejsca gdzie "polski design" może na stałe się zadomowić. Jedną z największych inwestycji realizują obecnie Kielce, gdzie powstaje Design Centrum.

Kiedyś kompleks budynków przy ul. Zamkowej w Kielcach nie budził dobrych skojarzeń, mieściło się w nim bowiem więzienie, a jego historię tworzyła rzeczywistość dwóch zaborców, dwie wojny światowe, okupację hitlerowską i wpływy sowieckie. Na szczęście obiekty, i to dzięki wpływom designu, zmieniają na naszych oczach swoje niedawne jeszcze, krwawe i złowrogie oblicze, bowiem w miejscu dawnego więzienia przy ul. Zamkowej powstaje ośrodek współczesnego wzornictwa - Design Centrum Kielce. I jest drugim niezależnym przedsięwzięciem w tej przestrzeni obok Ośrodka Myśli Patriotycznej. Obie inwestycje powstają jako część Rewitalizacji Zabytkowego Śródmieścia Kielc. I przypomnijmy trochę statystyk: Powierzchnia zabudowy liczy 2240 m kw., powierzchnia ogólna to 2534 m kw., a kubatura wynosi 21 000 m kw. Wnętrza zaprojektowało Studio projektowe Mirosława Nizio. To właśnie tam powstaje galeria, studio ceramiczne, pracownia 3D, warsztat modelarsko-stolarski, zbiór materiałów, biblioteka - słowem w Kielcach znajdziemy i dobrą atmosferę, i przestrzeń twórczą i rzetelną opiekę merytoryczną.

Nie może być inaczej, ponieważ DCK tworzy urodzony w Kielcach projektant Marek Cecuła. To m.in. dzięki jego staraniom już niebawem Kielce dołączą do listy miast, w których nowoczesne myślenie o designie znajdzie swój trwały i materialny wyraz - chcąc choćby porozmawiać o wzornictwie nie trzeba będzie już szukać przytulnych kątów kawiarenek, lecz w ogromnej przestrzeni będzie można oddawać się i analitycznym dysputom i zwyczajnym, niezobowiązującym rozmowom o projektowaniu. Nie wspominając o wydarzeniach poświęconych projektowaniu. - Bo design na to po prostu zasługuje - mówią w Kielcach. W stolicy województwa świętokrzyskiego o DCK mówi się również jako o "doświadczalnej stacji designu". Właśnie tam swoje miejsce znajdą twórcy zajmujący się rozmaitymi odmianami designu, bez jakichkolwiek ograniczeń. Bo choć "dom dla designu" powstaje w konkretnej przestrzeni, ta będzie otwarty na cały świat i rozmaite wpływy.

DCK, które zostanie otwarte jeszcze w tym roku, już rozpoczęło działania promocyjne i organizacyjne. Nawiązało już współpracę z instytucjami edukacyjnymi w Anglii, Norwegii, Izraela i Stanów Zjednoczonych, natomiast uczelnie artystyczne z wydziałami ceramiki i designu zostały zaproszone do kooperacji w ramach programów: Rezydencja i Edukacja alternatywna. W DCK planują też program Interactive, skierowany do mieszkańców miasta a obejmujący warsztaty (np. "Mały design" dla dzieci i ich rodziców), kursy czy wykłady z różnych dziedzin, w ten czy inny sposób powiązany ze współczesnym wzornictwem. DCK włączyło się również do organizacji m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Twórczego Recyklingu I CAN, który zostanie rozstrzygnięty w kwietniu.

Otwarcie Design Centrum Kielce jest planowane na jesień tego roku.

Więcej: www.designcentrumkielce.com

Otwarcie Design Centrum Kielce jest planowane na jesień tego roku. fot. Materiały prasowe

Kiedyś kompleks budynków przy ul. Zamkowej w Kielcach nie budził dobrych skojarzeń, mieściło się w nim bowiem więzienie. Teraz wyrasta tu centrum designu. fot. Materiały prasowe

DCK tworzy urodzony w Kielcach projektant Marek Cecuła. fot. Wojciech Trzcionka