KARIM RASHID STAWIA NA EMOCJE

TWO

7.2.2012

RZECZY

Światowej sławy projektant Karim Rashid zaprojektował najnowszą, wiosenną kolekcję mebli i dodatków dla BoConcept o nazwie Ottawa. Dizajner, projektując kolekcję, odniósł się do swoich pierwszych doświadczeń podczas studiów w Ottawie. Wtedy kształtowała się jego osobowość i rozwijały zdolności, dzięki którym stał się jednym z najbardziej znanych i utytułowanych projektantów.

Projektowanie było przeznaczeniem Karima Rashida. Od najmłodszych lat fascynował go rysunek. - Mój ojciec był malarzem i scenografem. Pamiętam, jak zabierał mnie na przechadzki po Londynie gdzie rysowaliśmy kościoły. Miałem wtedy może 5 lat. Rysowaliśmy setki kościołów, chyba każdy kościół  znajdujący się w Londynie. Rysowanie stało się częścią mojej natury - wspomina po latach projektant.  
 
W wieku 7 lat Rashid przeprowadził się do Kanady. Ogromne wrażenie wywarła na nim wystawa EXPO 67. Wtedy  zrozumiał, że płaski rysunek można zamienić na trzy wymiary. - Najpierw zainteresowała mnie sama idea tworzenia, potem przyszła fascynacja technologią wytwarzania i chęć wpływania na rzeczywistość - mówi. W 1993 roku założył własne studio projektowe w Nowym Jorku (drugie znajduje się dziś również w Amsterdamie). W tym samym roku BoConcept otworzył pierwszy salon w Paryżu.

Dziś Karim Rashid jest jednym z najbardziej znanych dizanjerów średniego pokolenia na świecie. Autor ponad 3000 projektów wdrożonych do produkcji, zdobył ponad 300 nagród w tym Red Dot, Chicago Anthenaeum Good Design award, I.D. Magazine Annual Design Review, IDSA Industrial Design Excellence. Jego prace znajdują się w 200 muzeach i galeriach, pracuje w  35 krajach. Jego znakiem rozpoznawczym jest zamiłowanie do ostrego różu, który pojawia się we wnętrzach obiektów użyteczności publicznej, mieszkaniach, meblach i wszelkich dodatkach. Ale nie kolor w jego projektach ostatecznie odgrywa największą rolę. Funkcjonalność musi być, zdaniem projektanta, podstawową cechą każdego produktu, jednak równie ważne są emocje.

- Przede wszystkim koncentrujemy się na właściwościach przedmiotu, nie możemy jednak zapominać o pozytywnych emocjach, które przedmiot w nas wyzwala i dzięki którym dobrze się czujemy. Nazywam to zmysłowym minimalizmem - tłumaczy dizanjer. Zaprojektowane przez Karima Rashida krzesło Ottawa z nowej kolekcji duńskiej marki BoConcept jest tego najlepszym przykładem. Wysmakowane, ale proste krzesło nawiązujące kształtem do liścia jest nie tylko piękne ale i wygodne.

Kolekcja Ottawa znajdzie się we wszystkich salonach BoConcept 15 marca.

Więcej na www.boconcept.pl i www.karimrashid.com

Światowej sławy projektant Karim Rashid zaprojektował najnowszą, wiosenną kolekcję mebli i dodatków dla BoConcept o nazwie Ottawa. fot. Materiały prasowe

Zaprojektowane przez Karima Rashida krzesło Ottawa. fot. Materiały prasowe

Kolekcja Ottawa znajdzie się we wszystkich salonach BoConcept 15 marca. fot. Materiały prasowe

Kolekcja Ottawa znajdzie się we wszystkich salonach BoConcept 15 marca. fot. Materiały prasowe