JUBILEUSZOWA EDYCJA ARENY DESIGN Z MARKĄ LIGNE ROSET

TEKST: JOANNA SZCZYGIEŁ, ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

POZNAŃ 3.1.2018

DESIGN WYDARZENIA

Mija 10 lat odkąd Międzynarodowe Targi Poznańskie po raz pierwszy zorganizowały Arenę Design. Uczestnicy pokochali wydarzenie za jego różne elementy - m.in. 
też za spotkania ze światowej sławy projektantami. Inaugurujący jubileuszową edycję wykład poprowadzi wyjątkowy duet: Patrice Bert i Christian Werner. Obaj współpracują z marką Ligne Roset.

Tradycją Areny Design stały się spotkania ze znanymi, światowej sławy projektantami, którzy dzielili się wiedzą, mówili o swoich inspiracjach, nietypowych pomysłach, pasji do projektowania, ale też o problemach, jakie napotykali w zderzeniu z producentem czy konsumentem. Dotąd swoje wykłady w Poznaniu poprowadzili m.in.: przedstawiciele studia Doshi Levien, Inga Sempé, Edward Barber ze studia Barber & Osgerby, Brodie Neill, Sander Mulder, grupa projektowa Front Design - Sofia Lagerkvist, Charlotte von der Lancken, Anna Lindgren, Francois Azambourg, Karim Rashid, Werner Aisslinger.


– Do tej pory sporo słyszeliśmy o współpracy projektantów z producentamii. Przy dziesiątej edycji chcieliśmy zmienić nieco formułę inauguracyjnego wykładu. Uznaliśmy, że temat współpracy obu środowisk: projektowego i biznesowego powinien podjąć zarówno przedstawiciel producentów, jak i projektant – obaj reprezentujący tę samą markę. Ich wspólny wykład najpełniej odda charakter relacji biznesowej, która łączy obie strony – mówi Małgorzata Czubak, dyrektor Arena Design.

Organizatorzy przy współpracy z Galerią Wnętrza zaprosili do Poznania przedstawicieli marki Ligne Roset - rodzinnej firmy z 150-letnim doświadczeniem, przekazywanym z pokolenia na pokolenie, która współpracuje z najbardziej utalentowanymi oraz nagradzanymi projektantami.

Początki działalności marki Ligne Roset związane są z otwarciem fabryki rękodzieła w Montagnieu, w prowincji Ain we Francji. Firma rozpoczęła swoją działalność 
od produkcji drewnianych parasoli, lasek i ram krzeseł. W latach 50. do katalogu dodano także meble, pierwsze projekty Pierra Poulin: stoły, krzesła, łóżka produkowane dla użytku komercyjnego, ale także dla instytucji - w tym dla szkół, uniwersytetów, szpitali i domów spokojnej starości. Lata 60. i 70. XX wieku wyznaczają intensywny rozwój firmy dzięki współpracy z architektami wnętrz i projektantami. Pierwszy sklep marka Ligne Roset otworzyła w 1973 roku wraz z premierą sofy TOGO Michela Ducaroy – odkrywczego i wyznaczającego nową myśl projektową wzoru, który dziś jest ikoną designu. Obecnie Ligne Roset ma ponad 200 sklepów na całym świecie i 750 dystrybutorów detalicznych, w kilkudziesięciu krajach - także w Polsce.

– Marka Ligne Roset nieustannie ewoluuje i poszukuje nowych wyzwań. Jej produkty cechuje duża dbałość o jakość. Są to modele, które zachwycają formą, wpasowują się w każdą przestrzeń proponując kompleksową aranżację wraz z elementami dekoracyjnymi i kreując niepowtarzalny „le style de vie”– mówi Konstanty Jeżewski, właściciel Galerii Wnętrza, jednego z salonów najdłużej współpracujących z tą marką w Polsce.

W katalogu projektantów, z którymi marka dotąd współpracowała znaleźć można m.in. Pascala Mourgue, Petera Maly, Ingę Sempé, Erica Jourdan, Anne Hieronimus, Philippe Nigro, Jeana Nouvelle czy braci Ronan i Erwan Bouroullec. W Poznaniu o relacjach łączących Ligne Roset z projektantami opowiedzą Patrice Bert i Christian Werner. Ten pierwszy to CEO Roset Moebel Gmbh, wieloletni współpracownik i współtwórca marki, związany z firmą od lat 70., który obecnie odpowiada za rozwój rynków Europy Centralnej i Wschodniej. Christian Werner to niemiecki designer, który we współpracy z Ligne Roset stworzył takie projekty jak łóżko ANNA, sofa PRADO czy lampa SITAR.

– Cieszymy się, że znana na całym świecie marka przyjęła zaproszenie do Poznania. Z jednej strony doświadczenie marki może być cenną wiedzą dla innych producentów, którzy jeszcze nie zainwestowali we współpracę z projektantami, 
z drugiej zaś wybór gościa idealnie wpisuje się w motyw przewodni jubileuszowej edycji, bo kto lepiej mógłby opowiedzieć o wartości pokoleniowych relacji jak nie przedstawiciel rodziny Roset, w której zamiłowanie do designu trwa od 150 lat – mówi Małgorzata Czubak.

W dniach 6-9 marca 2018 podczas Areny Design w pawilonie nr 5, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie można obejrzeć wystawę najbardziej znanych, wielokrotnie nagradzanych projektów tej francuskiej marki.

Więcej na: www.arenadesign.pl

Inga Sempé, która była gościem Areny Design w Poznaniu dwa lata temu, zaprojektowała dla Ligne Roset sofę Ruche. Tym razem w Poznaniu o relacjach łączących Ligne Roset z projektantami opowiedzą Patrice Bert i Christian Werner.

Bracia Ronan i Erwan Bouroullec i ich sofa Ploum zaprojektowana dla Ligne Roset.

Pierwszy sklep marka Ligne Roset otworzyła w 1973 roku wraz z premierą sofy TOGO Michela Ducaroy – odkrywczego i wyznaczającego nową myśl projektową wzoru, który dziś jest ikoną designu.

Kolekcja Ploum zaprojektowana dla Ligne Roset przez braci Ronan i Erwan Bouroullec.

Prado, projekt Christian Werner.

Confluences, projekt Philippe-Nigro.