FUKUSHIMA, CZYLI ATOMOWE STOLIKI

MM

13.3.2012

RZECZY

Mija rok od tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi w Japonii. Projektanci z całego świata po katastrofie w elektrowniach jądrowych Fukushima włączali się do akcji pomocowych. Teraz, po roku, tragedia wciąż prowokuje do dyskusji. Również w Polsce.

W ich efekcie powstają projekty, ściśle nawiązujące do wydarzeń sprzed 12 miesięcy. Bardzo wyrazistym przykładem stały się stoliki Fukushima I i Fukushima II, stworzone przez studio Urbe.

- Projekt ma charakter symboliczny. Nazwa obiektów i ich prowokacyjna forma zostały użyte celowo jako niewerbalny wkład do globalnej dyskusji, związanej z kontrowersyjnym tematem energii atomowej. Abstrakcyjne, nieregularne bryły stały się próbą zobrazowania pojęcia energii atomowej w postaci funkcjonalnego przedmiotu i ukazania jej w kontekście codziennego życia, również podczas odpoczynku na kanapie, przy telewizorze, który być może ma właśnie takie źródło zasilania - mówi Piotr Juszczak ze studia Urbe.

Konstrukcja stolików, asymetryczna i zarazem linearna powstała z lakierowanej stali. Farba jest fluorescencyjna i w nocy świeci (dzięki temu stolik bezpiecznie ominiemy w ciemnym pokoju). Mimo niewielkiej ilości zużytych profili stoliki są stabilne, dzięki zastosowaniu dociążających konstrukcję szklanych blatów. Te z kolei są umieszczone w dwóch poziomach i są widoczne tylko poprzez to, co odbijają z otoczenia pogłębiając wrażenie zaburzonej perspektywy i wizualny efekt kryształu. Stoliki powstały w trzech wariantach kolorystycznych: żółtym, morelowym i miętowym.

Stoliki w tej chwili wyruszają w podróż po Europie. Będzie je można zobaczyć na Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie, DMY International Design Festival w Berlinie oraz targach 100% Design w Londynie w ramach cyklu wystaw "Designed in Poznań".

Studio Urbe tworzą Joanna i Piotr Juszczak. Działa od 2 lat, zajmuje się projektowaniem przestrzeni (wnętrza, stoiska targowe), produktu oraz grafiki użytkowej, ze szczególnym uwzględnieniem identyfikacji wizualnej. - Specjalizujemy się w kompleksowym brandingu i rebrandingu marek i firm. Naszą filozofię projektową doskonale odzwierciedla łacińska maksyma "Ab Urbe condita": "od założenia Rzymu", czyli po prostu "od początku". Tak pracujemy i w taki sposób podchodzimy do stawianych nam zagadnień - przyznają twórcy studia.

Stoliki i cena dostępne na zapytanie.

Więcej: www.urbe.pl

Projekt studia Urbe. fot. Materiały prasowe

Stoliki w tej chwili wyruszają w podróż po Europie. fot. Materiały prasowe

Konstrukcja stolików, asymetryczna i zarazem linearna powstała z lakierowanej stali. fot. Materiały prasowe

Stoliki powstały w trzech wariantach kolorystycznych. fot. Materiały prasowe