FACE: GRAFICZNA DWOISTOŚĆ W ŻYWEJ GALERII DESIGNU

MM5.7.2011

MIEJSCA

Nową grafikę ścienną, zainspirowaną fotografiami Łukasza Jaworskiego, tragicznie zmarłego przed rokiem podróżnika, etnologa i fotografika od soboty można oglądać w żywej galerii designu Design Alive klubokawiarni Presso w Cieszynie. Grafika Sabiny Dudziak zajmuje ponad 27 m kw., a wypełniają ją postaci mieszkańców Nepalu, które na fotografiach Łukasz Jaworski utrwalił podczas wyprawy do Azji w 2008 roku.

Grafika Face to efekt współpracy Sabiny Dudziak, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Agnieszki Jagiełło, siostry Łukasza Jaworskiego, klubokawiarni Presso w Cieszynie oraz firmy DecorShop.pl, która zrealizowała projekt.

Łukasz Jaworski zmarł wiosną zeszłego roku podczas wyprawy do Etiopii. W czerwcu tego roku obchodziłby swoje 30. urodziny. Pochodził z Cieszyna, i był jednym ze stałych gości żywej galerii designu w klubokawiarni Presso.

- W klubokawiarni prezentujemy polskie wzornictwo, a ścianę oddajemy do dyspozycji młodych polskich grafików. Tym projektem chcieliśmy podkreślić zarówno bliskie związki miejsca z polskim designem a jednocześnie w symbolicznym wymiarze upamiętnić postać Łukasza, który był jednym z "dobrych duchów" klubokawiarni - przyznaje Ewa Trzcionka, założycielka Presso i wydawca DesignAlive.pl.

Przez cztery ostatnie lata na ścianie Presso znajdowała się grafika "Mr Brown i Cherry Lady" przygotowana przez Macieja Glogusa. Teraz z powierzchnią ściany zmierzyła się Sabina Dudziak, której praca dyplomowa znalazła się wśród najlepszych projektów dyplomowych Europy Środkowej w organizowanym przez kwartalnik "2+3D" oraz jego czeskich i słowackich partnerów konkursie.

Grafika nazywa się Face i określa pewną dwoistość, wpisaną w ludzką egzystencję i jej doświadczanie. - To zjawisko interesuje mnie już od dawna, mierzę się z nim w swoich projektach. Tą symboliczną "podwójność" odnalazłam również w zdjęciach Łukasza. I choć nie miałam okazji go poznać, podjęłam próbę odczytania jego zdjęć. Największy problem miałam z wyborem fotografii, jednak po obejrzeniu tych z wyprawy do Nepalu wiedziałam, że to właśnie one pojawią się w przygotowywanym projekcie - mówi Sabina Dudziak, która sama jest twórczynią o "dwóch twarzach", prezentującą w swoich pracach bardzo różne oblicza otaczającego nas świata.

- Łukasz utrwalał świat na tysiącach zdjęć. Choć powstawały w rozmaitych regionach świata, zawsze interesował go człowiek, był zawsze centralnym miejscem jego fotograficznych poszukiwań. Jego zdjęcia trudno nazywać bezimiennymi, ponieważ z każdą postacią, którą starał się utrwalić, podejmował rozmowę, próbował nawiązać kontakt - przyznaje Agnieszka Jagiełło.

Projekt grafiki Face powstawał przez kilkanaście tygodni, po raz pierwszy goście kawiarni mieli szansę zobaczyć ją w minioną sobotę podczas uroczystego wernisażu. Wzięli w nim udział zarówno autorzy projektu, jak i rodzina, przyjaciele i znajomi Łukasza Jaworskiego. Teraz mogą ją zobaczyć wszyscy goście klubokawiarni, znajdującej się w Zamku Cieszyn.

Partnerzy projektu: www.DesignAlive.pl, Presso media+design (www.presso.com.pl).

Sponsor projektu: www.DecorShop.pl

Grafika nazywa się Face i określa pewną dwoistość, wpisaną w ludzką egzystencję i jej doświadczanie. fot. Wojciech Trzcionka

Od lewej: AgnieszkaJagiełło, siostra Łukasza Jaworskiego, graficzka Sabina Dudziak i Ewa Trzcionka, założycielka Presso i wydawca DesignAlive.pl. fot. Wojciech Trzcionka

Projekt grafiki Face powstawał przez kilkanaście tygodni, po raz pierwszy goście kawiarni mieli szansę zobaczyć ją w minioną sobotę. fot. Wojciech Trzcionka

W galerii można też zobaczyć kilka prac Łukasza Jaworskiego. fot. Wojciech Trzcionka

Przez cztery ostatnie lata na ścianie Presso znajdowała się grafika "Mr Brown i Cherry Lady" przygotowana przez Macieja Glogusa. Teraz z powierzchnią ściany zmierzyła się Sabina Dudziak. fot. Wojciech Trzcionka

- W klubokawiarni prezentujemy polskie wzornictwo, a ścianę oddajemy do dyspozycji młodych polskich grafików - przyznaje Ewa Trzcionka, założycielka Presso i wydawca DesignAlive.pl. fot. Wojciech Trzcionka