DOM W TATRACH Z WIDOKIEM MARZENIE!

TEKST: JOANNA SZCZYGIEŁ, ZDJĘCIA: TOMASZ GILARSKI, DANIEL RUMIANCEW

ZAKOPANE 18.12.2016

ARCHITEKTURA

Na Gubałówce powstał dom, który łączy w sobie podhalańską tradycję i nowoczesność. Za projektem Domu w Tatrach stoi biuro Karpiel Steindel.

Jak mówią projektanci Jan Karpiel „Bułecka” junior i Marcin Steindel, największym wyzwaniem było pogodzenie pragnień inwestora, który oczekiwał nowoczesnego budynku z rygorystycznymi założeniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, określającymi sposób nawiązania do tradycyjnej drewnianej architektury wsi podhalańskich.

Główną ideą projektu było opracowanie budynku z wykorzystaniem największego waloru działki – widoku na panoramę Tatr. W ten sposób powstał zamysł całkowicie przeszklonej ściany. Do jej zrealizowania wykorzystano największe dostępne tafle szklane, projektując elementy konstrukcyjne okien tak, aby po rozsunięciu zanikały z pola widzenia.

Otwarcie wnętrza na południową stronę uzyskano właśnie poprzez umożliwienie swobodnego rozsuwania szklanych płaszczyzn. Ich skrzydła zamontowano na specjalnych szynach, zlicowanych z poziomem podłóg. Efekt potęguje sposób w jaki chowane jest jedna z tafli między ścianę zewnętrzną a pokrycie elewacyjne.

Nie pominięto przy tym również elementów charakterystycznych dla zabudowy wsi podhalańskiej - typowego dachu półszczytowego, rzutu na bazie prostokąta oraz okapów z drewnianą podbitką.

Kubatura: 966 m sześc, powierzchnia użytkowa: 298 m kw.

Więcej na: www.karpielsteindel.eu

tatry_designalive - 15

tatry_designalive - 8

tatry_designalive - 7

tatry_designalive - 5

tatry_designalive - 4

tatry_designalive - 2

tatry_designalive - 1