DOM W ŁUPKU


TEKST: ŁUKASZ POTOCKI, ZDJĘCIA: TOMASZ ZAKRZEWSKI

KATOWICE 12.3.2016

ARCHITEKTURA

Coraz więcej ciekawych realizacji jednorodzinnych pojawia się w Polsce. Dom w łupku zlokalizowany jest w południowej, spokojnej dzielnicy Katowic. Okazuje się, że nawet gdy warunki zabudowy narzucają geometrię dachu skośnego, to może to być to dach niesztampowy.

- Na zastanej działce znajdował się sad z jabłonkami. Sąsiednia zabudowa i warunki zabudowy narzucały geometrię dachu skośnego. Budynek usytuowano wzdłuż drogi odcinając od ulicy prywatną przestrzeń ogrodu. Ściany szczytowe bez jakichkolwiek okien są maksymalnie zbliżone do sąsiednich działek. Główna, jednorodna materiałowo, przekryta dwuspadowym dachem, czarna bryła została w całości obłożona łupkiem. Charakterystyczna ukośna linia okapu od frontu obniża się zgodnie z obniżeniem podłogi sypialni usytuowanej nad garażem - informuje Pracownia: RS+ Robert Skitek, która zaprojektowała dom.

kce_w_lupku_08

Główna bryła przebita została kontrastującym, mocno przeszklonym, białym kubicznym elementem, w którym umieszczono część dzienną. Salon został całkowicie wysunięty poza główną bryłę, dzięki czemu doświetlony jest także od południowej strony, a całkowicie przeszklone dwie ściany szeroko otwierają go na ogród z jabłonkami. Na parterze klasycznie umieszczono otwartą przestrzeń dzienną z pokojem gościnnym, pomieszczenie gospodarcze oraz dwustanowiskowy garaż. Piętro to strefa sypialna, pokój dziecka, pokój do pracy oraz otwarta antresola z biblioteczką. Wszystkie wydzielone pomieszczenia na piętrze doświetlone są od strony wschodniej.

Pracownia: RS+ Robert Skitek. Architekt: Robert Skitek, współpraca: Jakub Zygmunt, konstrukcja: Jan Kostorz. Więcej na: www.rsplus.pl

kce_w_lupku_13

kce_w_lupku_12

kce_w_lupku_11

kce_w_lupku_06

kce_w_lupku_07