CHATEAU CHEVAL BLANC: ELEGANCJA WINNICY

MAC

SAINT-EMILION 16.11.2012

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Jedna z najbardziej znanych francuskich winnic trafiła w ręce znanego architekta, który stworzył z niej subtelną i funkcjonalną przestrzeń do produkcji jednego z najsłynniejszych win.

Jedna z najbardziej znanych francuskich winnic trafiła w ręce znanego architekta, który stworzył z niej subtelną i funkcjonalną przestrzeń do produkcji jednego z najsłynniejszych win.

Właściciele winnicy - Baron Albert Frere oraz Bernard Arnault - postanowili uchwycić elegancję i zadbać o szczegóły swojego nowego zakładu, w którym powstaje, jak sami mówią, ich "ukochane" wino. Do współpracy zaprosili znanego architekta Christiana de Portzamparc, laureata Nagrody Pritzkera w 1994 roku. To właśnie on stworzył nowy projekt posiadłości Chateau Cheval Blanc w Saint-Emilion w regionie Bordeaux, znanej również jako "Winnica na wzgórzu", której sława datuje się jeszcze na XIX wiek. Warto pamiętać, że ta winnica była pierwszą z własną instalacją przeciwpowodziową w regionie.

Nowy obiekt znajduje się pod ogromną strukturą z ogrodem na dachu, i przestrzennie jest połączony do rzędów winorośli. Bazą konstrukcyjną stały się sześć ścian nośnych o krzywych liniach, które łączą się z systemem drewnianych belek. Zadaszenie wyposażono w świetliki, i dzięki wpadającemu przez nie naturalnemu światłu znajdujemy bez problemu drogę wewnętrzną w konstrukcji.

W projekcie wykorzystano oranżerię, która wcześniej była składową istniejącego zamku - obecnie mieści się w niej recepcja. Z kolei otwarty dziedziniec stal się uniwersalną powierzchnią użytkową, służącą do sortowania i butelkowania. Ta część architektonicznej zabudowy łączy się płynnie z wejściem do warsztatów. Piwnica jest w stanie pomieścić ponad 500 beczek, a wszystkie mechanizmy i urządzenia skrywają się za ceglanymi ścianami.

Wszystko po to, by np. wino mogło w spokoju dojrzewać. Najsłynniejszy rocznik powstały w tej winnicy pochodzi z roku 1947. Na aukcjach za butelkę Chateau Cheval Blanc 1947 zapłacimy nawet 90 tys. zł. Z kolei Chateau Cheval Blanc rocznik 2007 kosztuje ok. 3500 zł.

Więcej: www.chdeportzamparc.com

Chateau Cheval Blanc w Saint-Emilion w regionie Bordeaux to jedna z najsłynniejszych francuskich winnic. fot. Materiały prasowe

Projekt nowej "Winnicy na wzgórzu" stworzył Christian de Portzamparc. fot. Materiały prasowe

Nowy obiekt znajduje się pod ogromną strukturą z ogrodem na dachu, i przestrzennie jest połączony do rzędów winorośli. fot. Materiały prasowe

Bazą konstrukcyjną stały się sześć ścian nośnych o krzywych liniach, które łączą się z systemem drewnianych belek. fot. Materiały prasowe

Otwarty dziedziniec stal się uniwersalną powierzchnią użytkową, służącą do sortowania i butelkowania. fot. Materiały prasowe