Cały ten Mendini

Współcześnie trudno jest przecenić wkład Alessandro Mendiniego w osiągnięcia projektowe XX i XXI wieku. O urodzonym w 1931 roku twórcy od lat mówi się “Maestro del design”.

Mendini od lat poświęca się architekturze, sztuce i projektowaniu. Współpracował z wieloma firmami, jak Alessi, Philips, Cartier, Bisazza, Swatch, Hermés, Venini, Trend, Abet Laminati. Występuje także w roli konsultanta i dyrektora artystycznego wielu marek branż przemysłowych, także na Dalekim Wschodzie. Jego dzieła znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie. W swojej pracy,  zarówno teoretycznej, jak i projektowej, łączy sztukę z architekturą i projektowaniem. W 1998 otworzył wraz z bratem – architektem Francesco Mendinim – Atelier Mendini w Mediolanie.

W stolicy Dolnego Śląska  można oglądać rzeźby, instalacje, plany architektoniczne wiele projektów przemysłowych, a  także wiele unikatowych prac – wśród nich  kolekcja pochodząca z Fondation Cartier pour l’art contemporaine w Paryżu, którą tworzą m.in. instalacje: Petite Cathedrale, Grande Poltrona di Proust czy rzeźba Cavaliere.

Takich unikatowych projektów jest tu rzecz jasna więcej – z holenderskiego Groninger Museum, które posiada największą kolekcję dzieł Mendiniego, przybyły   Tete Gèante oraz kolekcję laminatów, zaprojektowanych przez artystę dla włoskiej firmy Abet Laminati, a które całkowicie zrewolucjonizowały świat współczesnej architektury.

Z kolei ze zbiorów Fondazione Bisazza możemy zobaczyć dziewięć dwumetrowych rzeźb z mozaiki  w kolorze  złotym – Mobili per Uomo. Na ekspozycji są prezentowane również rzeźby ceramiczne Colonie, będące dwumetrowymi, barwnymi obiektami przypominające kształtem formy antropomorficzne.

Swoje zbiory udostępniło także Atelier Mendini – wśród nich m.in. słynny fotel  Poltrona Proust w różnych wariantach, meble z serii Redesign, które w latach 80. XX wieku zrewolucjonizowały świat designu,  kolekcję ceramiki stworzonej w tradycyjnej koreańskiej technice celadon, serię waz z paper marche czy też specjalny projekt socjalny, realizowany we współpracy z więźniami Rebbibia, jednego z większych więzień we Włoszech.

Na ekspozycji we Wrocławiu są prezentowane przede wszytskim obiekty powstałe w ostatniej dekadzie. Trudno uwierzyć, że w tym roku mija dwadzieścia lat od stworzenia słynnej kolekcji przedmiotów firmy Alessi –  Anna G, która zrewolucjonizowała świat designu, wprowadzając do projektowania perspektywę empatii. – Patrzymy na przedmioty, a one patrzą na nas – przyznaje Mendini.

Wystawa dzieł Alessandro Mendiniego w Muzeum Architektury oraz Galerii Neon w Centrum Sztuk Użytkowych Centrum Innowacyjności (nowym obiekcie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu) jest częścią programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Organizatorem wystawy jest Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, działająca we współpracy z Muzeum Architektury. Kuratorem i dyrektorem artystycznym wydarzenia jest, pochodząca z Dolnego Śląska, Dorota Koziara – projektantka, artystka, wieloletnia współpracowniczka Atelier Mendini, od lat pracująca w Mediolanie, gdzie prowadzi własne studio. Wystawa potrwa do 15 marca przyszłego roku.

Więcej: www.ateliermendini.it, www.asp.wroc.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zawsze miałam misję

Zawsze miałam misję

Mediolan | 17 stycznia 2024

Projektantka Dorota Koziara to prawdziwa osobowość polskiego designu

Hermès udomowiony

Hermès udomowiony

Mediolan | 28 kwietnia 2023

Słynny paryski dom mody i jego kolekcja mebli i dodatków