Hermès udomowiony

Hermès Collection for the Home to wnętrzarska propozycja słynnego, paryskiego domu mody. Ponadczasowa elegancja znanej marki zmaterializowała się tym razem w postaci kolekcji krzeseł, dywanów, sofy, lamp, szkatułek, pledów oraz zastawy stołowej. To bezpretensjonalne przedmioty, z którymi ma się ochotę wejść w intymną relację codziennego życia. 

Hasło przewodnie zbioru? „Potęga podstaw” – „The power of the funtamental”. Ponieważ prawdziwa uroda najbliższego otoczenia jest wielowymiarowa i może przyjmować zarówno najprostsze jak i najbardziej wyrafinowane formy. 

Stąd też estetyka wizualna Hermès Collection for the Home, zaprezentowanego premierowo podczas Milan Design Week 2023, wywodzi się z rodzaju archaizmu, naturalnego wigoru geometrii i minimalizmu wysokiej jakości materiałów.

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Siła tej kolekcji tkwi w umiejętności odejmowania, co skutkuje precyzyjnym podążaniem w kierunku komfortu i – nie bójmy się tego słowa – piękna. 

Oprawa kolekcji i sposób jej prezentacji (na targach i w promocyjnej sesji zdjęciowej), rozwijają DNA samych obiektów wyposażenia wnętrz. Inscenizacja Hermès Collection for the Home gardzi nadmiarem, posługując się powracającym motywem szkieletu złożonego z żelaznych prętów oraz bloków betonu. Wzajemne oddziaływania linii tej siatki tworzą logiczną strukturę, która podkreśla szlachetność form foteli, krzeseł czy tkanin. Ich zmysłowość nie ma konkurencji – jest radykalnie namacalna. 

Jakość kolekcji Hermès’a nie byłaby możliwa bez odwołania do rzemiosła. Widać je w elementach takich jak: szkło dmuchane minimalistycznych lamp, tradycyjna tapicerka prostego, inspirowanego tradycjami XX-wiecznego wzornictwa krzesła, lub wirtuozowski haft ręczny na dywanach z ultra-graficznym motywem.

Kolejną cechą kolekcji jest romansowanie z organicznymi materiałami: szkło, drewno i skóra tworzą silne, uniwersalne zestawienie, które odnajdzie się w każdej domowej stylizacji. Ich stonowane kolory są z kolei pretekstem do wyrażania motywów, które składają hołd tradycjom, z których wywodzi się sama marka.

Referencje jeździeckie pojawiają się na porcelanowym serwisie śniadaniowym, a wesołe linie na dywanach i kocach pobudzają abstrakcyjnie wyobraźnię.

Hermès Collection for the Home odwołuje się do wartości zawartych w samej istocie projektowania przedmiotów dla domu: operowania kreską, ergonomią, materiałach stymulujących zmysły. W ten sposób powstaje jakość, która przetrwa lata. To rodzaj odpowiedzialnego dizajnu, który jest nie tylko przyjemny, ale i zwyczajnie niezbędny. 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Cały ten Mendini

Włoska ikona

wrocław | 2 grudnia 2014

Pierwsza "polska" wystawa prac Mendiniego od dziś we Wrocławiu.