ATMA I WSPÓŁCZEŚNI PROJEKTANCI

MAC

ZAKOPANE 12.6.2013

ARCHITEKTURA LUDZIE MIEJSCA STYL ŻYCIA

Legendarna zakopiańska Atma, czyli Muzeum Karola Szymanowskiego, przeszła remont generalny. Dziś willa nie tylko zachowuje pamięć o wybitnym kompozytorze, ale również jest otwarta na "nowe". Dlatego w jej wnętrzach możemy też dostrzec obiekty całkiem współczesnych projektantów.

Willa, w której w latach 30. zeszłego stulecia żył i tworzył Szymanowski, jest częścią Muzeum Narodowego w Krakowie. Przystępując do remontu szefowie instytucji zaprosili do współpracy twórców ze studia Latala Design. Ich zadaniem stało się przygotowanie kolekcji mebli dla zabytkowego obiektu. Kolekcja składa się z krzesła, ławy i stolika. - Stylistyka mebli ma silną, współczesną formę jest jednocześnie ukłonem w stronę czasów Szymanowskiego. Ich prostota nawiązująca do surowego wnętrza Atmy dopełniona została przez wyszukane detale i połączenia stolarskie, nadające formie miękkości - przyznają projektanci studia, czyli: Dagmara Latała i Jacek Paździor. Warto pamiętać, że opiekunom Atmy zależało na jak najmniejszej ingerencji w zastaną tkankę willi tak, aby nie naruszać jej charakterystycznego klimatu.

Meble w całości powstały z jesionu, szlachetnego gatunku drewna, który był w powszechnym użyciu w Dwudziestoleciu Międzywojennym. Aby zapewnić naturalne wykończenie, meble poddano olejowaniu.

Ponadto odrestaurowano wszystkie ściany budynku, wewnętrzna sosnowa boazeria, odtworzona została świerkowa podłoga. Do oświetlenia pomieszczeń użyto mobilnego systemu oświetlenia led, dyskretnie wydobywającego elementy wnętrza, obrazy i pamiątki po kompozytorze. A wszystko na 200 metrach kwadratowych powierzchni.

Willę Atma po remoncie oddano do użytku w maju, jest więc otwarta dla zwiedzających.

Więcej: www.lataladesign.com, www.muzeum.krakow.pl

Zakopiańska Atma już po remoncie - wśród nowości pojawiła się m.in. specjalna kolekcja mebli. fot. Materiały prasowe

Kolekcję przygotowało studio Latala Design. fot. Materiały prasowe

Meble w całości powstały z jesionu, szlachetnego gatunku drewna, który był w powszechnym użyciu w Dwudziestoleciu Międzywojennym. fot. Materiały prasowe

Odrestaurowano wszystkie ściany budynku, wewnętrzna sosnowa boazeria, odtworzona została świerkowa podłoga. fot. Materiały prasowe