ARCHITEKTONICZNY OSCAR POJEDZIE DO CHIN

MAC

23.3.2012

LUDZIE

Choć ceremonię wręczenia Nagrody Pritzkera zaplanowano na koniec maja, już teraz wiemy, kto zostanie nią wyróżniony. Nagrodę, nazywaną "architektonicznym Oskarem", otrzyma niespełna 50-letni chiński architekt Wang Shu.

W uzasadnieniu werdyktu przewodniczący jury, lord Peter Palumbo poinformował, że wyróżnienie "jest znaczącym krokiem w uznaniu roli, jaką Chiny będą odgrywać w rozwoju architektury". Zapewne nie byłoby tej nagrody, gdyby nie bardzo dobre kontakty z Europą. Przypomnijmy, że w ostatnich kilkunastu miesiącach Wang Shu został w szczególny sposób dostrzeżony zarówno w Wenecji podczas Międzynarodowego Biennale Architektury, gdzie prezentował pracę Decay of a Dome jak i we Francji, gdzie w zeszłym roku został uhonorowany Złotym Medalem Akademii Francuskiej.

Wang Shu (rocznik 1963) od 14 lat prowadzi swoje Amateur Architecture Studio wraz z Lu Wenyu (prywatnie żoną) i należy też do grona krytyków nowej chińskiej architektury, ingerującej i wyniszczającej tradycyjną i zakorzenioną w historii zabudowę. Jego projekty, stojące w opozycji do wielu technokratycznych rozwiązań, jury konkursu doceniło za bezkompromisowość oraz odpowiedzialne i zrównoważone projekty, powstające w duchu poszanowania tradycji miejsca.

Wang Shu potrafi wykreować funkcjonale obiekty, czerpiące pełnymi garściami z kulturowej tradycji Chin. Zaprojektowane przez niego budynki powstają z materiałów pochodzących z recyklingu (w tym z rozbieranych budynków). Nieobce są mu również najnowsze technologie. Projektuje obiekty w bardzo różnych skalach: od gigantycznych przedsięwzięć, jak Akademia Sztuk Pięknych w Hangzhou - swoim rodzinnym mieście, po prywatne domy powstające na zamówienie indywidualnych inwestorów.

Studio Wang Shu stworzyło też m.in. projekty Muzeum Sztuki Współczesnej w Ningbo, zespół bloków mieszkalnych Vertical Courtyard Apartments w Hangzhou, pawilon Ningbo Tengtou zaprojektowany na Expo 2010 w Szanghaju oraz Muzeum Historyczne w Ningbo

Nagrody, nazywane "architektonicznymi Oscarami" przyznaje się od 1979 roku. Ufundowała ją rodzina Pritzkerów, znanych przemysłowców, finansistów i hotelarzy. Laureat nagrody otrzymuje nie tylko okolicznościowy dyplom oraz medal. Wyróżnienie ma też swój finansowy wymiar - jest nim czek na 100 tys. dolarów.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 25 maja w Pekinie.

Więcej: www.pritzkerprize.com

Architekt Wang Shu, laureat tegorocznej edycji Nagrody Pritzkera. fot. Materiały prasowe

Xiangshan Campus, China Academy of Art, 2002-2004, Hangzhou. fot. Lu Wenyu

Ceramic House, 2003-2006, Jinhua. fot. Lv Hengzhong

Decay of a Dome Exhibit, 2010, Wenecja. Fot. Lu Wenyu

Ningbo Contemporary Art Museum, 2001-2005, Ningbo. fot. Lv Hengzhong