Architektoniczny Oscar pojedzie do Chin

| MAC

23 marca 2012 | Ludzie

Choć ceremonię wręczenia Nagrody Pritzkera zaplanowano na koniec maja, już teraz wiemy, kto zostanie nią wyróżniony. Nagrodę, nazywaną „architektonicznym Oskarem”, otrzyma niespełna 50-letni chiński architekt Wang Shu.

Choć ceremonię wręczenia Nagrody Pritzkera zaplanowano na koniec maja, już teraz wiemy, kto zostanie nią wyróżniony. Nagrodę, nazywaną „architektonicznym Oskarem”, otrzyma niespełna 50-letni chiński architekt Wang Shu.

W uzasadnieniu werdyktu przewodniczący jury, lord Peter Palumbo poinformował, że wyróżnienie „jest znaczącym krokiem w uznaniu roli, jaką Chiny będą odgrywać w rozwoju architektury”. Zapewne nie byłoby tej nagrody, gdyby nie bardzo dobre kontakty z Europą. Przypomnijmy, że w ostatnich kilkunastu miesiącach Wang Shu został w szczególny sposób dostrzeżony zarówno w Wenecji podczas Międzynarodowego Biennale Architektury, gdzie prezentował pracę Decay of a Dome jak i we Francji, gdzie w zeszłym roku został uhonorowany Złotym Medalem Akademii Francuskiej.

Wang Shu (rocznik 1963) od 14 lat prowadzi swoje Amateur Architecture Studio wraz z Lu Wenyu (prywatnie żoną) i należy też do grona krytyków nowej chińskiej architektury, ingerującej i wyniszczającej tradycyjną i zakorzenioną w historii zabudowę. Jego projekty, stojące w opozycji do wielu technokratycznych rozwiązań, jury konkursu doceniło za bezkompromisowość oraz odpowiedzialne i zrównoważone projekty, powstające w duchu poszanowania tradycji miejsca.

Wang Shu potrafi wykreować funkcjonale obiekty, czerpiące pełnymi garściami z kulturowej tradycji Chin. Zaprojektowane przez niego budynki powstają z materiałów pochodzących z recyklingu (w tym z rozbieranych budynków). Nieobce są mu również najnowsze technologie. Projektuje obiekty w bardzo różnych skalach: od gigantycznych przedsięwzięć, jak Akademia Sztuk Pięknych w Hangzhou – swoim rodzinnym mieście, po prywatne domy powstające na zamówienie indywidualnych inwestorów.

Studio Wang Shu stworzyło też m.in. projekty Muzeum Sztuki Współczesnej w Ningbo, zespół bloków mieszkalnych Vertical Courtyard Apartments w Hangzhou, pawilon Ningbo Tengtou zaprojektowany na Expo 2010 w Szanghaju oraz Muzeum Historyczne w Ningbo

Nagrody, nazywane „architektonicznymi Oscarami” przyznaje się od 1979 roku. Ufundowała ją rodzina Pritzkerów, znanych przemysłowców, finansistów i hotelarzy. Laureat nagrody otrzymuje nie tylko okolicznościowy dyplom oraz medal. Wyróżnienie ma też swój finansowy wymiar – jest nim czek na 100 tys. dolarów.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 25 maja w Pekinie.

Więcej: www.pritzkerprize.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: