AMFITEATR BRAIN EMBASSY. NOWY DOM DLA SZTUKI

TEKST: DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIA: PATRYK LEWIŃSKI

WARSZAWA 5.10.2020

ARCHITEKTURA MIEJSCA

– Chcemy, aby to miejsce stało się otwartą przestrzenią wartościowych spotkań i wystąpień dla wielu społeczności, nowym symbolem tej części Mokotowa oraz iskrą dla zmian – opowiadają Paweł Garus i Jerzy Woźniak, właściciele studia mode:lina, które stworzyło Amfiteatr Brain Embassy w Warszawie.

Amfiteatr to otwarta, demokratyczna przestrzeń dla ciekawych spotkań i pokazów artystycznych, dostępna dla wszystkich mieszkańców i pracowników biznesowej części Służewca. Scena plenerowa powstała w odpowiedzi na wyzwania, z którymi boryka się biznesowa dzielnica Warszawy – brak otwartych przestrzeni publicznych, które umożliwiałyby spotkania na otwartym powietrzu i w przyjaznym otoczeniu.

Ostateczna forma budowli to połączenie archetypicznego kształtu amfiteatru oraz niezwykle potrzebnych w tej części miasta wysp zieleni. Obiekt jest wpisany w okrąg, który z jednej strony stanowi zagłębioną pod ziemią nieckę z audytorium, z drugiej strony ogromne betonowo-szklane zadaszenie wsparte na masywnej, surowej żelbetowej ścianie. Nad audytorium góruje charakterystyczny, monumentalny betonowy ring okalający swoim obwodem z jednej strony szklany dach, a od strony ulicy zielone trawiaste wzgórze. Ustawienie ringu pod kątem sprawia, że obiekt od strony ulicy stanowi naturalny przedłużenie ukształtowania terenu, a z drugiej strony otwiera się jako spore zadaszone audytorium. Do dyspozycji są tutaj: scena o powierzchni 40 m kw., 140 miejsc siedzących oraz oświetlenie strefowe.

Więcej na: www.modelina-architekci.com