ALESSI: NAGRODY ZA FUNKCJONALNOŚĆ I ELEGANCJĘ

MAC

4.8.2011

RZECZYPo wielu żartobliwych gadżetach domowych takich jak uśmiechnięte korkociągi Anna czy słynny czajnik MG32 z gwizdkiem w kształcie ptaszka, dzięki którym Alessi wpisało się w naszą świadomość, włoska firma co raz częściej proponuje na stole ascezę i funkcjonalność. Dwie niedawne premiery marki wyróżniono prestiżowymi nagrodami Compasso d'Oro.

Dwa nagrodzone produkty to zestaw do przygotowania makaronu Pot Pasta, zaprojektowany przez Patricka Jouin oraz stworzony przez angielskiego architekta i dizajnera Davida Chipperfielda zastawa stołowa Tonale. To projekty z ostatnich trzech lat, dlatego że nagroda jest wręczana w cyklu triennale. Pot Pasta powstał w 2007 roku, a jury w uzasadnieniu napisało, że w przypadku tej kolekcji "uwagę zwrócono na cały proces projektowania bez koncentrowania się na poszczególnych jej elementach". Patrick Jouin stworzył Pot Pastę dla francuskiego mistrza kuchni Alaina Ducasse, i wykorzystał w nim ideę garnka o stożkowatych kształtach, gdzie używa się starych metod gotowania, przy użyciu niewielkiej ilości wody. Pomysł wspiera się również na koncepcji "koncentracji", gdzie skrobia z makaronu wiąże się z pozostałymi składnikami, a tym samym smaki nie tracą swojego charakteru.

Drugi z nagrodzonych projektów to zastawa stołowa Tonale. Jej twórca, David Chipperfield, zastosował w niej pozornie przypadkowy zbiór obiektów. - Ich formy są inspirowane ceramiki ludową z Korei, Japonii i Chin, powstały z różnych materiałów, takich jak kamionka, metal, szkło i drewno - przyznaje projektant.

Zastawa, bardzo nowoczesna i wyrafinowana, powstała zgodnie z zasadą badania kolorów, zaproponowaną przez malarza Giorgio Morandiego, specjalizującego się m.in. w realizmie magicznym. Jury w uzasadnieniu napisało, że Tonale otrzymuje nagrodę „za swoją harmoniczną elegancję inspirowaną malarstwem”.

Te dwie kolejne nagrody, jakie w prestiżowym konkursie otrzymała marka Alessi. We wcześniejszych latach wyróżniono 7 innych jej produktów. Nagrody Compasso d'Oro wręczono już po raz 22. Konkurs odbywa się od roku 1954.

Więcej: www.alessi.com

Zastawa Tonale zaprojektowana przez Davida Chipperfielda. fot. Materiały prasowe

Zastawa, bardzo nowoczesna i wyrafinowana, powstała zgodnie z zasadą badania kolorów, zaproponowaną przez malarza Giorgio Morandiego. fot. Materiały prasowe

Pot Pasta stworzona przez Patricka Jouin. fot. Materiały prasowe