Żywe lampy Pani Jurek

Warszawa | Joanna Szczygieł

24 stycznia 2016 | Design | Rzeczy |

Bioluminescencja to zdolność emitowania światła przez żywe organizmy. Wbrew pozorom nie jest to zjawisko rzadkie. Świecące organizmy żyją powszechnie w morzach i oceanach. W Polsce możemy np. obserwować samice świetlików, których odwłoki emitują światło, aby przyciągnąć partnera. Czasem w ciemnościach możemy zobaczyć fosforyzujące drewno – to świeci obecna w próchnie grzybnia opieńki miodowej.

Właśnie zjawisko bioluminescencji stało się dla Pani Jurek inspiracją do zaprojektowania ekologicznych lamp. Razem ze Stanisławem Łoboziakiem, biologiem z Centrum Nauki „Kopernik”, stworzyli prototypy oświetlenia emitującego światło bez konieczności korzystania z energii elektrycznej. Do projektu wykorzystano bioluminescencyjne okrzemki – jednokomórkowe glony, żyjące w niektórych morzach i oceanach. Ich obecność sprawia, że fale morskie uderzając o brzeg zapalają się magicznym niebieskim światłem. – Okrzemki to jednokomórkowe organizmy pozbawione układu nerwowego. Nie ucierpiały w naszym projekcie – śmieją się twórcy.

panijurek_designalive - 2

Te niezwykłe organizmy mają wbudowany biologiczny zegar, który kontroluje świecenie. Okrzemki świecą nocą i tylko wtedy, kiedy są w ruchu. W ciągu dnia kumulują wytwarzaną w procesie fotosyntezy energię. Do życia potrzebne jest im tylko światło dzienne oraz mikroelementy znajdujące się w wodzie morskiej. Dodatkowo w procesie fotosyntezy organizmy te pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla. Lampa z okrzemkami może emitować światło przez okres od 6 do 9 miesięcy. Potem wystarczy rozcieńczyć ich hodowlę świeżą wodą morską i cały proces zaczyna się od nowa.

panijurek_designalive - 6

Lampy Pani Jurek powstały z połączenia szklanych słoików i drewnianych elementów pozwalających wprawić okrzemki w ruch. Można kołysać nimi przerzuciwszy przez ramię, potrząsać lub używać jak klepsydrę. Gwint ukryty w drewnianych uchwytach pozwala na wymianę słoików i w ten sposób samodzielną modyfikację kształtu lampki.

Projekt bioluminescencyjnych lamp jest formą eksperymentu i ma pokazać potencjał istniejący w przyrodzie. Bioluminescencję możemy wykorzystać w przyszłości do tego, aby oświetlać nasze mieszkania, ulice i miasta za pomocą alternatywnych źródeł energii.

Więcej na: www.panijurek.pl

panijurek_designalive - 1

panijurek_designalive - 5

panijurek_designalive - 4

panijurek_designalive - 3

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Mazda Design Experience. Młodzi designerzy podbijają świat

Mazda Design

Warszawa | 8 stycznia 2021

Młodzi designerzy podbijają świat w konkursie Mazda Design Experience

Jak zaaranżować wnętrze tylko polskim designem

Tylko polski design

Warszawa | 7 lipca 2020

Zobaczcie jak zaaranżować wnętrze tylko polskim designem

Majsternia. Eksperymenty w obiektywie fotografa

Majsternia

Warszawa | 8 września 2016

Fotograficzna kolekcja obiektów, tworząca ciekawy kolaż na styku sztuki i nauki.

W kolorowym świecie odkrywców

Mobilni odkrywcy

Warszawa | 15 lipca 2016

Mobilna wypożyczalnia gier plenerowych dla „Kopernika”.