Zgłoś się po pieniądze i wystawiaj!

Warszawa | Magdalena Mich

25 lutego 2015 | Design | Wydarzenia |

Po raz drugi Instytut Adama Mickiewicza ogłasza otwarty nabór dla polskich projektantów, którzy pragną zaprezentować swoje prace międzynarodowej publiczności na najważniejszych targach i festiwalach designu na świecie. Na zgłoszenia Instytut czeka do 6 marca 2015 roku.

W 2014 roku Instytut Adama Mickiewicza uruchomił program „Wystawiajmy się!”. Projekt skierowany jest do dizajnerów, którzy pragną zaprezentować swoje prace międzynarodowej publiczności. Biorąc udział w programie projektanci mogą ubiegać się o wsparcie prezentacji ich prac podczas najważniejszych wydarzeń w branży designu na świecie. Instytut wyszedł naprzeciw potrzebom polskich projektantów, którzy często nie mogą sobie pozwolić na prezentację za granicą. Ogromne zainteresowanie dowiodło konieczności podejmowania tego typu działań i w tym roku projekt ma swoją drugą odsłonę.

Udział w międzynarodowych targach branżowych jest dla projektantów okazją by pokazać swoje prace, nawiązać kontakty z profesjonalistami (kuratorami, producentami, dystrybutorami), by podjąć współpracę z międzynarodowymi partnerami, a także włączyć się do międzynarodowego obiegu wymiany nowych idei. Pokazując prężnie działających polskich projektantów i wyjątkowe efekty ich pracy, Instytut buduje przy tym świadomość zagranicznych odbiorców na temat współczesnej kultury polskiej.

Zgłoszenia mogą nadsyłać zarówno doświadczeni, jak i początkujący projektanci, osoby indywidualne oraz grupy projektowe. Projektanci mogą się ubiegać o wsparcie prezentacji na zagranicznych targach, festiwalach i biennale designu, a także w wystawach zbiorowych i indywidualnych organizowanych przez polskich lub zagranicznych kuratorów w muzeach i galeriach zagranicą.

Wsparcie finansowe Instytutu obejmie m.in. wynajem przestrzeni wystawienniczej, transport obiektów na wystawę, druki materiałów promocyjnych, a także koszty podróży i noclegi. Od zgłaszających wymagany jest natomiast wkład finansowy w wysokości min. 20 proc. całości kosztów zawartych w kosztorysie wstępnym.

Wszystkie otrzymane aplikacje zostaną poddane ocenie merytorycznej przez zespół projektu Polska Design Instytutu Adama Mickiewicza oraz ekspertkę zewnętrzną, Agnieszkę Jacobson-Cielecką, która jest m.in. niezależną kuratorką wystaw designu, dyrektorką programowa School of Form w Poznaniu i członkinią Rady Programowej festiwalu Łódź Design.

Procedura zgłoszenia jest prosta: należy wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz wstępny kosztorys na stronie internetowej www.iam.pl i wysłać je na adres: mpiechocka@iam.pl do dnia 6 marca 2015 roku. Wyniki naboru zostaną ogłoszone do 13 marca 2015 roku na stronie www.iam.pl

AKTUALIZACJA Z 14 MARCA: W pierwszym w tym roku otwartym naborze do projektu „Wystawiajmy się!” wyłoniono w sumie 17 projektantów i grup projektowych. W tym roku projektanci w ramach projektu wystawią się na: Milan Design Week, Selected w Graz, Clerkenwell Design Week w Londynie, WantedDesign w Nowym Jorku, DMY Berlin, London Design Festival, Maison et Objet w Paryżu, Designers Open w Lipsku, Dutch Design Week w Eindhoven, na BLICKFANG kolejno w Wiedniu, Kopenhadzei Zurychu oraz Bienal del Cartel w Boliwii.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Intymna strona porcelany

Intymna strona porcelany

Warszawa | 9 grudnia 2022

Anna Marciniszyn, twórczyni Nodi Studio, opowiada o swojej miłości do porcelany