Sukces polskiego projektu na London Design Biennale

Polski Pawilon, którego organizatorem jest Instytut Adama Mickiewicza został nagrodzony medalem na otwarciu London Design Biennale. Wystawa „Poetyka konieczności”, której tegoroczny temat dotyczy Ukrainy, została wyróżniona w kategorii „Awarded to the most outstanding overall contribution”.

Polska ekspozycja jest próbą opowiedzenia o relacjach i procesach powstających w czasach kryzysu.

Proces jej powstawania można podzielić na trzy etapy. Pierwszym była prowadzona na terenie Anglii zbiórka okien, które następnie stały się elementami wystawy w Pawilonie. Ich instalacja na London Design Biennale to drugi etap projektu. Trzecim, finalnym elementem będzie przekazanie okien do Kijowa, Charkowa oraz Chersonia, gdzie posłużą osobom odbudowującym swoje domy.

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

 

Eksponaty, jak podkreślają autorzy wystawy, zostaną zmienione z odpadów w przedmioty użytkowe, stając się tym samym synonimami bezpieczeństwa i fundamentami dialogu.

– Cieszymy się niezmiernie, że został doceniony projekt o bardzo polskiej wartości jaką jest solidarność. Kryzys jest szansą na nowe życie przedmiotów, a ograniczony dostęp do zasobów tworzy nowe procesy – skomentowała nagrodę dla polskiego Pawilonu dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska

Kuratorami i projektantami wystawy jest trójka aktywistów i architektów.

Zofia Jaworowska, założycielka Fundacji BRDA, gdy wybuchła wojna na Ukrainie, stworzyła Grupę Zasoby, oddolną inicjatywę mającą na celu znalezienie schronienia dla tysięcy uchodźców przybywających do Polski.

Michał Sikorski jest architektem i urbanistą z doświadczeniem w planowaniu i badaniach kampusów.

Petro Vladimirov pracuje jako architekt i jest kuratorem z wykształceniem artystycznym.

Polski Pawilon został wyróżniony jedną z 3 nagród przyznawanych na London Design Biennale, na którym w rym roku prezentuje się 40 krajów.   

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zmarł Christo, jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów

Zmarł Christo

Nowy Jork | 1 czerwca 2020

Świat sztuki opłakuje jednego z najwybitniejszych artystów

Print Control

Print Control

Warszawa | 5 marca 2020

Premiera ósmego numeru poświęconego pracy ilustratorów