Przytulna elegancja

Projekt Modern House został stworzony z myślą o minimalistycznej przestrzeni, w której kluczową rolę odgrywać będzie funkcjonalizm. Wnętrze tego zlokalizowanego w Bielsku-Białej ponad 300-metrowego domu to realizacja, za którą odpowiada Zimon Studio, założone przez Szymona Mrózka

Bazą dla projektu był klasyczny kontrast czerni i bieli ponieważ właściciele – pedantyczni w najmniejszym detalu, cenią nowe technologie oraz lubią grę przeciwieństw.

– Dołożyliśmy wszelkich starań, aby paletę bieli i czerni rozłożyć na czynniki pierwsze i na jej podstawie zdefiniować nowe pochodne, tak aby wnętrze miało duszę, głębię i było możliwie ponadczasowe, porzucając banał i oczywiste rozwiązania – mówi Szymon Mrózek.

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Stworzenie prostej, ale w pełni dopracowanej pod kątem każdego detalu przestrzeni, wymagało zdefiniowania jej od podstaw. Układ parteru został zmodyfikowany tak, aby powstała komfortowa i funkcjonalna oaza.

– Zdarza się, że właściciele pracują zdalnie, dlatego wnętrze, które stworzyliśmy, miało posiadać charakter funkcjonalnego gabinetu z widokiem na las. Dodaliśmy przeszklenie łączące strefę pracy z jadalnią, co wprowadziło głębię oraz optycznie powiększyło cały fragment jadalni  – mówi projektant.

Kompozycja wnętrza domu oparta na kontrastach jasnych i ciemnych barw, została uzupełniona o jasne drewno na posadzkach, sufitach, okładzinach ścian czy też w meblach projektowanych na wymiar. Finalnie zaprocentowało to efektem w duchu minimalistycznym i nowoczesnym, ale jednocześnie przytulnym.

Kuchnia jest monochromatycznym tłem i cichym bohaterem otwartej przestrzeni salonu połączonego z jadalnią. Postawiono tu na prostą zabudowę oraz czarno-białą wyspę z hokerami.

W salonie pierwsze skrzypce gra duża kanapa i fotel bouclé od Gubi. Z kolei kominek obudowany surową stalą, przełamany został dębowymi lamelami, które dodatkowo ocieplają wizualnie wnętrze.

Dobór tkanin także był przedmiotem świadomych i wyrafinowanych wyborów, począwszy od narożnika marki Dion, na firanach i zasłonach od JacobStudio kończąc. Gra odbywa się w nich zarówno fakturą, jak i kolorem. Złamana szarość z nutą beżu i brązu wprowadza nowy walor, zmiękczając biele i czernie widoczne w detalach lakierowanych mebli na wymiar za kanapą i pod telewizorem. 

Sypialnia właścicieli to z kolei kontrastowa przestrzeń z dużym łóżkiem marki Rosanero. Wszystko zachowane jest tu w wysublimowanej gamie odcieni czerni i szarości, a kompozycję domyka od góry świeża biel sufitu. Wyraźne rozdzielenie kolorów podkreślające równocześnie elementy konstrukcyjne domu. W ten sposób motyw przewodni projektu – kontrast czerni-bieli – staje się organiczną częścią miejsca. 

– Oboje właściciele mieli odmienne upodobania co do wyglądu i kolorystyki, dlatego postanowiliśmy połączyć dwie wizje i wykreować coś na kształt strefy dnia i nocy… Wyszło pięknie – relacjonuje Szymon Mrózek.

Uzupełnieniem prywatnego obszaru dnia i nocy jest łazienka z wanną. Z sukcesem powtarza ona grę balansu czerni i bieli – tym razem wyrażoną w nowym materiale. Wielkoformatowe płytki zostały wykonane na zamówienie, kamienna umywalka na wymiar. Fronty z forniru dębowego w kolorze gorzkiej czekolady zadziornie uwspólniają kontrasty i dodają sensualności. Na parterze z kolei znajduje się wyrazista, utrzymana w ciemnych barwach toaleta z funkcją prysznica.

Projekt wnętrza Modern House udowadnia, że elegancja ma swoje przytulne oblicze. Jego składnikami są: prostota, świadome operowanie fakturami oraz wysoka jakość materiałów. 

Nowoczesny minimalizm wg. projektu Szymona Mrózka

Zimon Studio zostało założone w 2020 roku przez Szymona Mrózka – absolwenta Design Management na SWPS w Warszawie, projektowania mody School of Form oraz Product Design na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Szymon współtworzy pracownię razem z Katarzyną Babiarczyk – projektantką wnętrz, absolwentką Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Katowickiej.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Artysta jest argumentem

Artysta jest argumentem

Bielsko-Biała | 13 września 2022

Wystawa poświęcona Andrzejowi Szewczykowi w Galerii Bielskiej BWA