Oni już wygrali! Poznajcie nominacje Design Alive Awards 2020 i głosujcie

Warszawa |

11 listopada 2020 | DAA Głowna | DAA2020 | Design | Wydarzenia |

Wybitni, kreatywni, odważni. Tacy są nominowani do Design Alive Awards 2020! Zaczynamy dziewiątą edycję nagród. Poznajcie tegorocznych nominowanych, spośród których Kapituła Konkursu wybierze Kreatora, Animatora i Stratega Roku 2020. Dziś rusza także Plebiscyt Czytelników. Głosujcie tutaj!

Design Alive Awards to doroczne nagrody przyznawane przez magazyn „Design Alive” wybitnym osobowościom z branży kreatywnej. W tym roku już po raz dziewiąty chcemy docenić twórców za umiejętność odpowiadania na potrzeby zmieniającego się świata i społeczeństwa, za odważne współtworzenie marek, usług, produktów i przestrzeni, za inspirowanie swoich odbiorców i chęć dzielenia się wiedzą. Spośród trzydziestu nominowanych Kapituła konkursu wybierze Kreatora, Animatora i Stratega Roku 2020, zaś Czytelnicy już teraz mają możliwość oddania głosu na swoich faworytów w internetowym plebiscycie – tutaj.

Nagrody przyznane zostaną w trzech kategoriach: Kreator – za kreatywną pracę projektową w dziedzinie designu, architektury, mody; Strateg – za korzystanie z designu w zarządzaniu i budowaniu marki oraz Animator – za promocję i rozwój designu w Polsce. Zwycięzcy konkursu, jak co roku, otrzymają statuetkę stworzoną przez projektanta i naukowca Oskara Ziętę. Obiekt jest pokryty trzema mikronami szlachetnego materiału – miedzi. Niezabezpieczona lakierem, czuła na każdy dotyk statuetka to symbol otwartości na ludzi i ich piękne idee.

DESIGN ALIVE AWARDS 2020 – NOMINACJE

KREATOR

Design Alive Awards 2020

Jan Garncarek

Mosiądz, marmur i szkło – szlachetne materiały i rzemieślnicze wykonanie – to istota jego projektów.  Przedmioty, które wytwarza wyróżnia artyzm – balansują między rzeźbą a produktem, wykonywane są ręcznie i w małych seriach. Jest absolwentem ASP, kształcił się również na Politecnico di Milano. Doświadczenie zdobywał pracując dla Towarzystwa Projektowego.

Design Alive Awards 2020

Katarzyna Jasyk

Niezwykle kreatywna projektantka z 12-letnim doświadczeniem, na co dzień związana z trzema polskimi markami: Happy Barok, Happy Sleep oraz Monkey Machine, dla których projektuje meble i akcesoria, ostatnio lampy. Jej projekty często nawiązują do stylu Bauhaus i estetyki Grupy Memphis. W projektowaniu odważna i bezkompromisowa. Lubi kolor i geometrię.

Design Alive Awards 2020

Magda Jurek

Twórczyni marki Pani Jurek. Projektuje lampy, produkty do wnętrz, książki i zabawki dla dzieci. Konceptualne podejście do przedmiotu i niechęć do dopowiedzenia jego funkcji, ale również upodobanie do koloru to wynik studiów malarskich projektantki na warszawskiej ASP. Nominowana za piękną celebrację rzemiosła w niepowtarzalnej kolekcji TRN stolików, lamp i luster.

Design Alive Awards 2020

Malwina Konopacka

Ilustratorka, graficzka, projektantka z sukcesem balansująca na styku sztuki i designu. Na rzeczywistość patrzy przez pryzmat ilustracji, ale nie zatrzymuje się na dwóch wymiarach – wkracza z rysunkiem w trójwymiarowy świat przedmiotów codziennego użytku i obiektów dekoracyjnych. Jej prace łączy wyrazista i rozpoznawalna kreska. Twórczyni słynnego wazonu Oko, ostatnio zaprezentowała piękną kolekcję Formy.

Design Alive Awards 2020

Wiktoria Lenart

Prowadzi Studio Lenart, gdzie projektuje dla przemysłu ciężkiego i produktowego. Oprócz tego działa jako naukowiec i nauczyciel akademicki ucząc odpowiedzialnego designu. Jej głównym obszarem zainteresowań są ergonomia i przestrzeń pracy człowieka, narzędzia oraz projektowanie mebli. Projektantka wszechstronna. Ostatnio autorka mobilnej stacji diagnostycznej Flu SensDX, szczególnie pożądanej w niełatwych czasach pandemii koronawirusa.

Design Alive Awards 2020

Magdalena Łapińska-Rozenbaum

Pracuje w wielu technikach, maluje, tworzy plakaty, porcelanę, rzeźby, projekty niestandardowe, które łączą różne media.  Absolwentka Wydziału Wzornictwa Przemysłowego na warszawskiej ASP, twórczyni gigantycznej mozaiki w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak. Ostatnio autorka scenografii do przedstawienia „Monstera” w Teatrze Studio im. S. I. Witkiewicza.

Design Alive Awards 2020

Maria Murawsky

Architektka, dla której precyzja to mantra. Wierzy w projekt, który jest dobrze zorganizowany, praktyczny, ale też modny. Widać to we wszystkich miejscach, które tworzy. Na przestrzeni kilku miesięcy zaprojektowała dwa niesamowite wnętrza, warszawską redakcję „Vogue’a” oraz Office E w Berlinie. Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej.

Design Alive Awards 2020

Juliusz Rusin i Maciej Jóźwicki

Twórcy Rad Duet. Absolwenci poznańskich uczelni artystycznych. Nominacja za bezkompromisowe kolekcje „Wiesia” i „Dom Kujawski” sięgające głęboko do polskiej tradycji ludowej. Za pomysłowość, wyrazistość, odwagę w starannie stworzonych kreacjach nawiązujących do włocławskiego fajansu. Za umiejętną grę z polskimi tradycjami i nadanie im uniwersalnego wymiaru.

Design Alive Awards 2020

Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski

Utytułowany duet projektantów działający jako Studio Pawlak & Stawarski. W pracy cenią oryginalność stosowanych rozwiązań, skupiają się na dopracowaniu funkcji i detalu, tak aby każdy zaprojektowany przez nich produkt miał niepowtarzalny charakter. Pracują dla Noti, Famegu, Marmite, ostatnio zachwycili modułowym systemem Grop dla Loft Decora. Obaj po wzornictwie przemysłowym na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Design Alive Awards 2020

Nikodem Szpunar

Projektant młodego pokolenia, który coraz śmielej rozpycha się na polskim rynku meblowym tworząc kolekcje dla Pagedu, Noti, Loft Decora, Acustio i innych marek. Absolwent Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP. Wykształcenie uzupełniał w National College of Art & Design w Dublinie, a doświadczenie zdobywał pracując nie tylko z markami ale również z agencjami kreatywnymi oraz instytucjami kultury.

STRATEG

strateg_daa_designalive (10)

Katarzyna Borkowska i Tomasz Pydo

Projektanci i właściciele pracowni wzorniczo-strategicznej Kabo & Pydo. Projektują kompleksowo i kreatywnie, w oparciu o własne badania, aktualne trendy i design thinking. W każdym procesie poszukują innowacyjnych rozwiązań. Ważne są dla nich estetyka, ergonomia, relacje z ludźmi i społeczne aspekty produktów. Kierują się szacunkiem i harmonią jako projektanci i jako ludzie.

nominowani_daa_designalive (1)

Rafał Brzoska

Prezes InPost, firmy która zdecydowanie wyprzedza konkurencję w oferowaniu nowoczesnych usług logistycznych, a każdy kolejny kryzys wykorzystuje do rozwoju marki. Gdy w 2006 r. listy o masie niższej niż 50 g dostarczać mogła tylko Poczta Polska Brzoska wpadł na pomysł, żeby dociążać je blaszką, co pozwoliło ominąć monopol państwa. Dziś z powodzeniem rozwija usługi e-commerce i kurierskie, sieć paczkomatów, lodówkomatów i usługę dostaw door-to-door.

nominowani_daa_designalive (3)

Hanna Ferenc-Hilsden i Agata Matlak-Lutyk

Balagan, marka tworzona pomiędzy Warszawą a Tel Awiwem, to ponadczasowa estetyka, przywiązanie do jakości i detalu oraz klasyczne wzornictwo. Właścicielki łączą prostą elegancję polskiego wzornictwa z niezobowiązującym uniwersalnym stylem izraelskiej ulicy. Nominacja za stworzenie rozpoznawalnej marki i organiczne rozwijanie jej w duchu zrównoważonego rozwoju w Polsce i poza jej granicami.

strateg_daa_designalive (7)

Szymon Girtler

Pomysłodawca i założyciel Monck Custom, a także główny konstruktor i projektant pierwszej, i jak dotąd jedynej w Polsce manufaktury tworzącej narty na indywidualne zamówienie. Stworzył nie tylko firmę, produkt i technologię (włącznie z maszynami do wytwarzania nart), ale przede wszystkim udowadnia, że idąc własną drogą, można od podstaw zbudować coś wyjątkowego.

strateg_daa_designalive (2)

Basia Kuligowska i Przemysław Nieciecki

Znani jako Pion Studio. Miłośnicy dobrego smaku i specjaliści od pięknych wnętrz. Fotografują modne hotele, butiki i mieszkania, i to nie tylko w Polsce. Cenieni szczególnie za oko do szczegółów i plastyczne podejście do kompozycji. Absolwenci wydziału fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, którzy ze sztuki uczynili sposób na życie.

strateg_daa_designalive (6)

Przemo Łukasik i Łukasz Zagała

Twórcy i właściciele Medusa Group, jednej z największych polskich pracowni architektonicznych. Od lat udowadniają, że tworzyć duże i śmiałe projekty można też z dala od stolicy. Medusa założona została w 1997 r. w Bytomiu, gdzie do dziś ma swoją główną siedzibę. Jej właściciele mają nie tylko znakomity zmysł architektoniczny, ale również biznesowy.

strateg_daa_designalive (5)

Ania Rosinke i Maciej Chmara

Duet projektantów specjalizujący się w tworzeniu wnętrz, przedmiotów, a także konstrukcji redefiniujących ludzkie interakcje w przestrzeni publicznej. Uwrażliwieni na kwestie społeczne tworzą projekty zaangażowane. Ich specjalnością są tymczasowe struktury, a w szczególności mobilne kuchnie. Prowadzą studio chmara.rosinke we Wiedniu i Berlinie. Poznali się podczas studiów na ASP w Gdańsku.

STRATEG_DESIGNALIVE

Monika Struska i Tomasz Matejczyk

Twórcy i właściciele marki Nobonobo, która z rozmachem weszła na polski rynek. Dzięki współpracy ze Studio Rygalik stworzyli nowy brand, który stawia na świeży, dobry i oryginalny design tworzony przez polskich projektantów. Nominowani do nagrody za umiejętne angażowanie designu w rozwój biznesu meblowego.

nominowani_daa_designalive (2)

Jakub Szkaradek

Właściciel i współtwórca (wraz z Pawłem Zajiczkiem) młodej marki projektującej oświetlenie Lexavala. Firma udowadnia, że proste może być wyrafinowane. Wizytówką marki są kolekcje lamp lekkich w formie, wykonanych ze szlachetnych materiałów i z dbałością o każdy szczegół, które szybko zyskały uznanie w środowisku architektów i klientów indywidualnych.

strateg_daa_designalive (4)

Monika Szymańska i Ula Skłodowska

Założycielki marki Atomy, specjalizującej się w szyciu skórzanych, geometrycznych toreb z nowoczesnym twistem. Fanki minimalizmu, który nie jest dla nich tylko estetyką, a sposobem myślenia. Kolekcje marki są manifestem wolnej, świadomej i niesezonowej mody. Opracowują klasyczne formy niewrażliwe na sezony w modzie i szyją je na zamówienie w rodzinnym warsztacie.

ANIMATOR

animator_daa_designalive (2)

Ewa Bochen i Maciej Jelski

Twórcy i projektanci Kosmos Project. Nominowani za piękne scenografie wystaw 16. Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz „Eureka, czyli odkrywam!” (o filozofii i sztuce dla dzieci w wieku od 4 do 104 lat) w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Studiowali na warszawskiej ASP i Politecnico di Milano.

animator_daa_designalive (8)

Maria Jeglińska-Adamczewska

Utalentowana projektantka, która znakomicie odnajduje się również jako animatorka. Będąc dyrektor kreatywną Arena Design w Poznaniu, tworzy ciekawe i spójne wydarzenie pełne kuratorskich wystaw i paneli dyskusyjnych. W br. projektantka współtworzyła też międzynarodową wystawę „Connected” w Muzeum Designu w Londynie. Na co dzień prowadzi pracownię Office for Design & Research w Warszawie.

animator_daa_designalive (6)

Tomasz Kosiński, Tomasz Pasiek, Tomasz Żmigrodzki

Właściciele Clay Warsaw, unikatowej przestrzeni w przedwojennym budynku na warszawskiej Pradze, którą na nowe potrzeby przeprojektował Mateusz Baumiller. Powstało oryginalne miejsce, tętniące szczerością twórców, w którym energia kreacji, sztuka, architektura i wzornictwo wzajemnie przenikają się tworząc niezwykłą scenografię dla nieszablonowych wydarzeń artystycznych i branżowych.

animator_daa_designalive (4)

Katarzyna Krakowiak

Nazywana kolekcjonerką dźwięków. Tworzy rzeźby, performance, obiekty, kompozycje i instalacje dźwiękowe, w których bada języki opisu architektury. Jej celem jest kreowanie środowisk akustycznych pozwalających widzom stawać się częścią dzieła i dotknąć architektury na poziomie dźwięku. Pierwsza polska artystka, której praca została zaprezentowana w pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie.

animator_daa_designalive (9)

Mateusz Machalski i Michał Jarociński

Twórcy Typoteki, pierwszego serwisu będącego bogatym kompendium historii pisma, liternictwa, projektowania krojów pism i typografii polskiej. Platforma, która już na starcie zgromadziła masę informacji zaprezentowanych w funkcjonalny sposób, jest również w języku angielskim. Wspaniała baza promująca bogactwo polskiej typografii. Projekt będzie rozbudowywany i daje dużo możliwości rozwoju.

animator_daa_designalive (7)

Agata Nowak i Michał Bachowski

Prywatnie małżeństwo, zawodowo twórczy team kuratorsko-projektowy. Produkują udane i dające do myślenia wystawy na Gdynia Design Days, krążące wokół tematyki socjologiczno-antropologicznej („Empatia, teraz!”, „Ciało na rozdrożu”,  „Mamy problem z wodą”). Na co dzień Michał pracuje w Noizz.pl, a Agata jest niezależną projektantką.

animator_daa_designalive (1)

Agata Nowotny

Socjolożka zajmująca się antropologią designu, projektantka usług, kuratorka, badaczka kultury materialnej, wizualnej oraz nowych mediów. Nominowana za promowanie wzornictwa i pokazywanie nam genezy produktów, których używamy na co dzień w serii wystaw „Zasoby” na Arenie Design i Łódź Design Festivalu.

animator_daa_designalive (10)

Paweł Sokół

Prezes Stowarzyszenia Architektów Wnętrz, które zrzesza aktywnie działających architektów wnętrz z wieloletnim doświadczeniem. Głównym celem SAW jest budowanie nowego sposobu myślenia o profesji architekta wnętrz i promowanie tego zawodu. Nominacja dla SAW za zorganizowanie pierwszej edycji konkursu „Wnętrze roku SAW” oraz promowanie dobrych wzorców na rynku projektowania wnętrz.

animator_daa_designalive (3)

Aleksandra i Marcin Szałkowie

Prywatnie są małżeństwem, a „w godzinach pracy” zarządzają platformą do wynajmu klimatycznych noclegów Slowhop.com, czyli platformy internetowej, na której można odkrywać i rezerwować klimatyczne i stylowe miejsca w Polsce, idealne na wypoczynek w duchu slow. Nominowani za animowanie wolnego czasu tysiącom Polaków nie tylko w czasach pandemii.

animator_daa_designalive (5)

Szymon Wojciechowski

Prezes zarządu pracowni APA Wojciechowski, która stworzyła i po 12 latach doprowadziła do szczęśliwego finału projekt rewitalizacji warszawskiej Elektrowni Powiśle. Nominacja za konsekwentne dążenie do powstania przestrzeni przyjaznej dla ludzi w zespole budynków o niepowtarzalnym charakterze i klimacie, z poszanowaniem zabytkowych budynków oraz pierwotnych założeń urbanistycznych.

Kapitułę Design Alive Awards tworzą w tym roku: Ewa Voelkel-Krokowicz, prezes spółki Pro Design i właścicielka Concordii Design z siedzibami w Poznaniu i Wrocławiu; Justyna Kosmala, restauratorka, współwłaścicielka sieci kawiarnio-piekarni „Charlotte. Chleb i wino”; Marta Niemywska-Grynasz, projektantka, założycielka Grynasz Studio; Jan Bajtlik, artysta multidyscyplinarny; Dawid Grynasz, projektant, założyciel Grynasz Studio; Piotr Kalinowski, architekt wnętrz, założyciel pracowni MIXD; Oskar Zięta, projektant, naukowiec, założyciel marki Zieta; Wojciech Trzcionka (przewodniczący Kapituły) p.o. redaktora naczelnego „Design Alive”. Więcej o jurorach: tutaj

Dziękujemy partnerom, firmom Schattdecor i Zieta oraz Concordia Design za wsparcie i zaangażowanie w realizację Design Alive Awards 2020. Regulamin konkursu dostępny jest tutaj

DAAwards_kapitula_pion

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Design, przyjaciele i śpiew

Design i śpiew

Warszawa | 5 grudnia 2019

Wielkie świętowanie! Urodzinowa gala Design Alive Awards

Design Alive Awards 2019 Znamy zwycięzców!

Zwycięzcy!

Warszawa | 4 grudnia 2019

Design Alive Awards 2019 rozdane. Znamy laureatów

Design Alive Awards 2019. Ruszamy!

Ruszamy!

Warszawa | 12 listopada 2019

Design Alive Awards 2019. Poznajcie nominowanych

Gala Design Alive Awards 2018

Nasi bohaterzy

Warszawa | 13 grudnia 2018

Gala Design Alive Awards 2018. Święto kreatywnego myślenia.