Gala Design Alive Awards 2018

Już po raz siódmy redakcja „DA” wręczyła nagrody za kreatywne myślenie. 11 grudnia w Warszawie odbyła się gala Design Alive Awards 2018. W modernistycznej willi Biała – zjedz i wypij ogłoszono wyniki obrad kapituły DAA 2018. W atmosferę grudniowego wieczoru wprowadziła gości Beata Jewiarz, dziennikarka Radia dla Ciebie, która poprowadziła galę. Jak co roku, wydarzenie było również okazją do miłego spotkania grona przyjaciół magazynu „DA”, w duchu przedświątecznego „śledzika”.

Gala rozdania nagród DAA to szczególny moment podsumowania mijającego roku. To nagrodzenie wyjątkowych ludzi oraz ukoronowanie pracy redakcji, której dziennikarze i felietoniści obserwują i polecają zjawiska, miejsca i rzeczy warte uwagi Czytelników. Ale też kreują i inspirują do działania. – „DA” to już nie tylko magazyn i portal, to też spotkania, takie jak to dzisiejsze lub te przy okazji kolejnych edycji Domu Idei, czyli projektu, gdy celebrujemy piękne idee i zachęcamy do kreowania nowych rozwiązań – mówił ze sceny Wojtek Trzcionka, dyrektor marketingu i reklamy „DA”. – Jesteście naszymi bohaterami – dodała na otwarciu gali Iwona Gach, prezes zarządu spółki Presso, wydawcy magazynu „DA”.

Od samego początku Design Alive Awards to znacznie więcej niż konkurs i rozdanie statuetek. To też okazja do spotkania zdolnych i twórczych osób, które mają moc i pasję do wychodzenia poza schematy.

– Na co dzień, w redakcji, jesteśmy trochę odizolowani. Nie widzimy was – twórców – osobiście, a tylko obserwujemy waszą pracę, wymieniamy się mejlami, oglądamy zdjęcia. Dziś jest moment, kiedy spotykamy się razem, by uczcić waszą pracę, ale również dać szanse na nowe połączenia pomiędzy twórczymi osobami z pozornie różnych środowisk – zwróciła się do gości Ewa Trzcionka, redaktor naczelna magazynu „DA”, i dodałaK – Jako Kapituła nagród DAA miło było mieć tyłu zdolnych ludzi w gronie nominowanych. Po niemal dekadzie zajmowania się tematem designu widać, jak rośnie ilość zdolnych ludzi i dobrych efektów ich pracy.

Spośród nominowanych przez redakcję, laureaci są wyłaniani na dwa sposoby: przez Kapitułę nagród, w której skład wchodzą reprezentanci redakcji „DA” oraz laureaci poprzednich edycji – czyli wybitni praktycy, oraz przez głosowanie internautów. W obu przypadkach wybory nie są łatwe, a wyniki wahają się do ostatniego momentu.

– Każda nominacja redakcji „DA” jest katalizatorem. Umożliwia spojrzenie na pojawiające się zjawiska z innej perspektywy, a jednocześnie je wspiera – mówiła Maja Ganszyniec, laureatka nagrody i tegoroczna członkini Kapituły, i dodała – Już sam wybór kuratorski nominowanych osób jest wypowiedzią na temat otaczającego na świata. Na trudnych obradach spotykają się różne punkty widzenia, każdy z członków jury wnosi inną perspektywę i widzenie wartości. To w tych nagrodach najbardziej cenię.

Zdarza się, ze sami nagrodzeni w konkursie nie dowierzają werdyktowi Kapituły konkursowej i są przez nią zainspirowani.

– Nagroda mnie zaskoczyła, ale wieść o jednogłośności wydaje się zupełnie niewiarygodna – przyznał Wiesław Bartkowski, laureat w kategorii Animator, projektant interakcji, badacz, kierownik studiów Creative Coding, mówiąc dalej: – Cieszę się, że nagrodzono mnie za robienie czegoś z pasji, bez patrzenia, czy to się sprzeda. Za przekonywanie młodych do robienia rzeczy niepotrzebnych, bo wtedy można wpaść na zrobienie czegoś przełomowego, zamiast powielać schematy. Jestem naprawdę zaskoczony, że coś co swoim założeniu miało być małe i niszowe, w zasadzie niewidoczne, zostało zauważone i jednogłośnie docenione.

Cyklicznie odbywająca się gala wręczenia nagród przyciąga przedstawicieli różnych środowisk. W tłumie gości pojawiają się artyści, projektanci, przedstawiciele biznesu. W nieformalnej atmosferze wieczoru jest miejsce na zawarcie nowych znajomości i poszerzenie kontaktów oraz poszukiwania nowych rozwiązań.

– Wspaniale jest dostawać nagrody. To zachęta do dalszej pracy, która na co dzień jest raczej żmudna. Podoba nam się formuła tego spotkania, na styku różnych zainteresowań i umiejętności. Praca architekta też polega na łączeniu branż, dlatego ta formuła jest nam bliska – mówił Jan Belina-Brzozowski z nagrodzonej dwukrotnie: statuetką i wyróżnieniem w kategorii Kreator, pracowni architektonicznej BBGK.

– Nagroda jest wielkim wyróżnieniem, szczególnie przyznana przez tak znamienite jury. Na galach Design Alive Awards panuje zawsze twórczy klimat. Przychodzę tu już trzeci raz. Tym razem wychodzę z nagrodą, z której bardzo się cieszę, bo ona motywuje – przyznała Katarzyna Ptak, dyrektor międzynarodowych targów wyposażenia wnętrz Warsaw Home, tegoroczna laureatka w kategorii Strateg.

– Ciągle odkrywacie dla nas nowych ludzi! Macie zmysł wyszukiwania talentów i wyławiania perełek. Parę lat temu pojawiła się u was Tabanda, to dzięki wam mogłam ich wtedy poznać, a dziś wiedzą o nich wszyscy. My jako obserwatorzy rynku znamy tylko niektóre, często powtarzane nazwiska. Będąc tutaj mamy okazję poznać nowych, zdolnych i perspektywicznych – przyznała Danuta Pawlik, dyrektor marketingu Schattdecor.

Przez najbliższe miesiące grono laureatów stanie się bohaterami wywiadów i felietonów w magazynie i na portalu „DA”. A za rok w kuluarach znów dowiemy się, jakie nowe kooperacje przyniosła tegoroczna gala i wyborny towarzysko-twórczy koktajl idei. Bądźcie z nami!

Laureaci Design Alive Awards 2018

Kreator 2018. Jan Belina-Brzozowski, Konrad Grabowiecki, Wojciech Kotecki, pracownia architektoniczna BBGK.
Wyróżnienie specjalne w kategorii Kreator. Krystian Kowalski, projektant
Strateg 2018. Kasia Ptak, dyrektor targów Warsaw Home.
Animator 2018. Wiesław Bartkowski, projektant interakcji, badacz, kierownik studiów Creative Coding

Laureaci internetowego Plebiscytu Design Alive Awards 2018 
Kreator 2018. Jan Belina-Brzozowski, Konrad Grabowiecki, Wojciech Kotecki, pracownia architektoniczna BBGK
Strateg 2018. Artur Śleziak, Magdalena Lasota, Wiesław Lasota, marka Chors
Animator 2018. Patryk Hardziej, grafik, kurator

Skład jury i sylwetki wszystkich nominowanych: tutaj

Dziękujemy partnerom za wsparcie i zaangażowanie w realizację Design Alive Awards 2018.

Mecenas: Davis
Partnerzy: SchattdecorZieta, Grupa Warszawa, Biała – zjedz i wypij

biała_grafika_baner_1

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Druga para oczu

Druga para oczu

Gdańsk | 30 kwietnia 2023

Ada Zielińska i Patryk Hardziej mieszkają tak, jak projektują: z optymizmem