Wybrano laureatów konkursu „Renault. Passion for Design & Innovation”

Warszawa | Promocja

15 września 2016 | Design | Ludzie | Wydarzenia |

53 nadesłane projekty, 5 finalistów, 3 laureatów – takim bilansem zakończył się konkurs na zaprojektowanie samochodu autonomicznego „Renault. Passion For Design & Innovation”. Pierwsze miejsce zajął Daniel Czyszczoń, student Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego na Politechnice Krakowskiej, drugą nagrodę otrzymał Konrad Cholewka, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a na trzecim stopniu podium stanął projektant Ryszard Szymański z Wrocławia. Wśród piątki finalistów znaleźli się także Daniel Płatek i Jakub Fochtman.

Nagrody zostały wręczone na terenie pierwszej w Polsce wystawy car designu, odbywającej się w ramach Wawa Design Festiwal w Soho Factory w Warszawie. Nagrody wręczyło jury w składzie: Lidia Popiel, Zuzanna Wachowiak, Krystyna Łuczak-Surówka, Andrzej Pągowski, Wojciech Sokołowski, Wojciech Sierpowski oraz przewodniczący jury i dyrektor Designu Zewnętrznego Renault – Anthony Lo.

– Zwycięski projekt przedstawia najbardziej futurystyczną koncepcję wnętrza i nadwozia spośród wszystkich finałowych prac. Podoba mi się, że Daniel Czyszczoń kompleksowo pomyślał o  doświadczeniu użytkownika, już od momentu dotknięcia logotypu na drzwiach pojazdu – powiedział Anthony Lo.

Wojciech Sokołowski, Lidia Popiel, Wojciech Sierpowski, Anthony Lo, Zuzanna Wachowiak, Daniel Płatek, Jakub Fochtman, Konrad Cholewka, Ryszard Szymański, Daniel Czyszczoń, Krystyna Łuczak-Surówka, Andrzej Pągowski

Daniel Czyszczoń wraz ze swoim projektem samochodu autonomicznego Renault Avame został wybrany przez jury i otrzymał główną nagrodę w konkursie – 10 tys. złotych oraz Renault Talisman lub Renault Espace do testów na okres dwóch tygodni. Jego projekt okazał się najlepszy spośród 53 nadesłanych prac.

Drugie miejsce zajął Konrad Cholewka, którego projekt Renault Liberta urzekł jury otwartą, modularną, swobodną przestrzenią, którą można dostosować do własnych potrzeb. W nagrodę otrzymał 5 tys. złotych oraz Renault Talisman lub Renault Espace do testów na tydzień.

Trzecią nagrodę przyznano Ryszardowi Szymańskiemu za projekt samochodu autonomicznego i elektrycznego Renault Concorde. Nagrodą za zajęcie trzeciego miejsca było 2 tys. złotych oraz Renault Megane GT do testów na weekend.

Oprócz nagród pieniężnych oraz jazd testowych samochodami marki Renault, laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy.

Zwycięska trójka laureatów 'Renault. Passion for Design & Innovation' i Anthony Lo, Dyrektor Designu Zewnętrznego Renault. Renault DeZir.

Laureaci i ich projekty

Daniel Czyszczoń – 1. miejsce
21-letni student Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego na Politechnice Krakowskiej, dla którego projektowanie to przede wszystkim pasja. Małymi krokami zaczyna swoją przygodę jako projektant produktu. Jego celem i marzeniem na przyszłość jest car design. – Tworzenie formy rozpoczęło się oczywiście od prostych ręcznych szkiców, kończąc na modelu trójwymiarowym. Renault Avame to koncepcja autonomicznego samochodu przyszłości dla marki Renault. Jest to przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie jak autonomiczne samochody mogą wpłynąć na nasze codzienne życie – Daniel Czyszczoń. Renault Avame to projekt elektrycznego, w pełni autonomicznego pojazdu, którego wnętrze to nie tylko przestrzeń do odpoczynku i rozmów, ale dzięki nowoczesnym systemom multimedialnym również miejsce do kreatywnego spędzania czasu bądź zarządzania domem lub firmą.
Projekt_Daniel Czyszczoń

Konrad Cholewka – 2 miejsce
Samochody projektuje od dziecka. W latach 2009-2014 studiował projektowanie środków transportu na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obecnie pracuje jako grafik i projektant, poszukując jednocześnie możliwości pracy w branży car designu. – W przypadku mojego projektu inspiracją tak naprawdę były założenia konkursu. Autonomiczny, a w moim projekcie także elektryczny pojazd pozwala na inne podejście do stylistyki samochodu. Starając się dostosować do tych założeń i cech stylistycznych Renault, stworzyłem projekt Liberta – Konrad Cholewka. Renault Liberta to projekt samochodu autonomicznego na lata 2020-2030. Wnętrze zostało zaprojektowane tak aby nie narzucać konkretnego ustawienia foteli czy sposobu podróżowania. Charakteryzuje go otwarta, modularna, swobodna przestrzeń. Funkcje samochodu można obsługiwać dotykowym ekranem okalającym całe wnętrze lub za pomocą tabletu.
Projekt_Konrad Cholewka

Ryszard Szymański – 3 miejsce
Grafik, projektant, pasjonat motoryzacji, zwłaszcza designu pojazdów użytkowych. Uczestniczył w wielu konkursach projektowych zarówno w kraju, jak i za granicą, a jego projekty wielokrotnie znalazły się w czołówce nagradzanych prac. – Inspiracją dla kształtu pojazdu były opływowe zwierzęta wodne. Nazwa Concorde symbolizuje pogodzenie wielu funkcji pojazdu, a także jego zaawansowanie techniczne, jak dawniej było to w samolotach naddźwiękowych o tej samej nazwie – Ryszard Szymański. Pojazd autonomiczny autorstwa Ryszarda Szymańskiego posiada napęd elektryczny zasilany z plazmowego generatora, dzięki któremu samochód ma nieograniczony zasięg. System bezpieczeństwa stanowią hamulce i zderzak „Łągiewki” zapewniający pochłanianie energii kinetycznej pojazdu, co pozwala zrezygnować z pasów bezpieczeństwa oraz poduszek powietrznych.
Projekt_Ryszard Szymański

Jurorzy o wynikach konkursu
Anthony Lo, Dyrektor Designu Zewnętrznego Renault, przewodniczący jury: – Zwycięski projekt przedstawia najbardziej futurystyczną koncepcję wnętrza i nadwozia spośród wszystkich finałowych prac. Podoba mi się, że Daniel Czyszczoń kompleksowo pomyślał o  doświadczeniu użytkownika, już od momentu dotknięcia logotypu na drzwiach pojazdu. Autonomiczne auto nie wymaga prowadzenia, więc wygląd wnętrza może być całkowicie inny. Również w projekcie nadwozia został maksymalnie wykorzystany fakt technologii autonomicznej przez zminimalizowanie oszklonej powierzchni i nadanie kształtu, który obiecuje przestronność.

Krystyna Łuczak-Surówka, historyk i krytyk designu, wykładowca ASP w Warszawie: – Wybór nie był łatwy, dyskusje były ożywione, jednak wybór, z którym zostaliśmy na koniec jest niezwykle satysfakcjonujący.

Lidia Popiel, fotografka i wykładowczyni w Warszawskiej Szkole Filmowej: – Myślę, że każdy przedmiot w naszym życiu jest dziełem sztuki i tak powinniśmy traktować te przedmioty. Takie przedmioty powinniśmy też dobierać. Uważam, że nagrodzeni projektanci stworzyli autentyczne dzieła sztuki.

Zuzanna Wachowiak, projektantka i współwłaścicielka marki Bizuu: – Proces wyboru laureatów był dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem. Poruszaliśmy bardzo dużo ciekawych aspektów w temacie samochodów autonomicznych, między innymi zaufania do tego samochodu, na ile on będzie w stanie nas chronić przed zagrożeniami na drodze.

Konferencja prasowa SLD w sprawie legalizacji medycznej marihuany

Andrzej Pągowski, artysta grafik: – Chociaż wśród laureatów nie znalazł się pan Daniel Płatek, to jednak jego projekt szczególnie zwrócił moją uwagę, ponieważ jako jedyny nawiązywał do historii sztuki, w tym przypadku do sztuki art déco.

Wojciech Sierpowski, dziennikarz motoryzacyjny i wydawca magazynu AutoRok: – Wśród nadesłanych prac był wyraźny podział na tych, którzy już świetnie rysują, mają ten warsztat opanowany i wiedzą, co chcą pokazać oraz na osoby, które dopiero marzą, żeby być stylistą i właściwie są na początku drogi. Wybrani laureaci reprezentują światowy poziom, jeśli chodzi o projektowanie samochodów.

Wojciech Sokołowski, projektant samochodów i współwłaściciel
studia projektowego SOKKA: – Ideą pojazdu autonomicznego jest przekazanie mu pełnej kontroli nad pojazdem. Z tym wiąże się dylemat, jak taki samochód będzie podejmować decyzje w sytuacjach krytycznych. Wiele prac konkursowych było naprawdę na wysokim poziomie zarówno jeśli chodzi o pomysł, jak i wykonanie. Bardzo się cieszę z ostatecznego wyboru zwycięzców.

Więcej na: www.renaultpassion.pl

Konferencja prasowa SLD w sprawie legalizacji medycznej marihuany

Daniel Czyszczoń, warsztaty car designu

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Polska projektantka Aleksandra Gaca współtworzyła nowy koncept Renault Symbioz [zdjęcia, wideo]

Symbioz

Frankfurt nad Menem | 24 września 2017

Wnętrze konceptu Renault współprojektowała Aleksandra Gaca.

RENAULT: ZAPROJEKTUJ AUTO BEZ KIEROWCY!

Konkurs Renault

Warszawa | 10 maja 2016

Zaprojektuj auto bez kierowcy. Zgłoszenia do do 31 maja.