Wstęga, która wciąga [zdjęcia]

Aranżacja wystawy powinna stanowić neutralne tło dla prezentowanych na niej dzieł sztuki i stwarzać widzom komfortowe warunki odbioru. Z takiego założenia wyszli architekci poznańskiego biura Ultra Architects projektując oprawę ekspozycji prac Aleksandra Gierymskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie (20 marca – 10 sierpnia).

Na przygotowanej przez warszawskie muzeum monograficznej wystawie „Aleksander Gierymski 1850-1901” prezentowana jest niemal cała dostępna spuścizna malarza – około 120 obrazów i szkiców olejnych, 70 rysunków, blisko 110 drzeworytów oraz fotografie pozujących artyście modeli. Ze względu na ilość eksponatów drugą ważną kwestią determinującą kształt projektu była konieczność powiększenia przestrzeni ekspozycyjnej.

– Kluczowym elementem naszego projektu jest wstawiona w istniejące wnętrza dodatkowa struktura w postaci długiej, białej wstęgi biegnącej przez wszystkie pomieszczenia i tworzącej 15 połączonych ze sobą wizualnie ośmiokątnych pokoi. Zabieg ten pozwolił uzyskać dodatkową powierzchnię ścian i dał możliwość odpowiedniego wyeksponowania ważniejszych dzieł. Jednocześnie, tak zorganizowana przestrzeń „wciąga” widzów – stojąc w jednym pomieszczeniu mogą już dostrzec to, co znajduje się na ścianach kolejnego – przekonują architekci.

W projekcie zostały użyte trzy barwy: sufit i podłogi są czarne, natomiast wstęga, na której znajdują się prace, jest biała w strefie poświęconej malarstwu i jasnoszara w części z grafikami i szkicami. Takie kolory ścian zapewniają neutralne tło dla prezentowanych obiektów.

Inspiracją dla projektu posadzki stały się z kolei same obrazy Gierymskiego. Często pojawia się w nich kontrast faktur: gładkiej czerni cieni artysta przeciwstawiał malowane grubymi warstwami farby światło. – Postanowiliśmy uzyskać podobny efekt: większość posadzki wyłożona została czarną wykładziną o dość długim włosiu, na którym stopy odwiedzających pozostawiają odciśnięte ślady. Dla kontrastu w dwóch salach zastosowaliśmy gładkie czarne linoleum. Uzupełnieniem wystroju wystawy są meble. Lakierowane na czarno, romboidalne bryły o zaokrąglonych narożnikach raz pełnią funkcję siedzisk, innym razem gablot lub podstaw pod monitory wykorzystane do prezentacji multimedialnej – dodają projektanci z Ultra Architects.

Więcej na: www.ultra-architects.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Słynne obrazy, których na co dzień nie zobaczysz. Od dziś na wystawie w Muzeum Narodowym

Z kolekcji PKO

warszawa | 5 kwietnia 2019

Słynne obrazy, których na co dzień nie zobaczysz.

Niezwykłe parawany polskich artystów w darze dla Muzeum Narodowego

Spragnieni Piękna

Warszawa | 14 marca 2019

Parawany Mood Works i polskich artystów w darze dla muzeum.

Redakcja marzenie

Redakcja marzenie

Września | 19 stycznia 2017

Budynek „Wiadomości Wrzesińskich” projektu Ultra Architect.