Słynne obrazy, których na co dzień nie zobaczysz. Od dziś na wystawie w Muzeum Narodowym

Wystawa „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego” (5 kwietnia – 30 czerwca) w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentuje wybór ponad 30 prac ze zbioru dzieł sztuki współczesnej, zgromadzonych przez tę instytucję. Znalazły się wśród nich m.in. obrazy i rzeźby takich twórców jak Krzysztof Bednarski, Tomasz Ciecierski, Stefan Gierowski, Marek Chlanda, Łukasz Korolkiewicz, Zofia Kulik czy artyści niegdyś związani z Gruppą. Ich prace zdobią na co dzień wnętrza siedziby banku i nie są dostępne szerokiej publiczności.

Wystawa jest próbą opowiedzenia o kształtowaniu się komercyjnych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce doby transformacji, tym samym pozwoli spojrzeć na działalność kolekcjonerską jako lokatę – finansową i intelektualną. Ekspozycja stanowi owoc wieloletniej współpracy Muzeum Narodowego w Warszawie z PKO Bankiem Polskim, partnerem i mecenasem licznych przedsięwzięć muzealnych.

Kolekcja banku powstała w 1998 roku z myślą o nowo wybudowanym Centrum Finansowym Puławska. Wybór powierzono Andzie Rottenberg, kuratorce i krytykowi sztuki, która zgromadziła pochodzące z połowy lat 90. prace wybitnych polskich artystów trzech pokoleń. Dzieła kupowano bezpośrednio z pracowni. W ten sposób powstał zbiór 70 dzieł 33 twórców – obrazów, fotografii, rysunków, grafik i rzeźb.

Więcej na: www.mnw.art.pl

no images were found

Powiązane artykuły:

Niezwykłe parawany polskich artystów w darze dla Muzeum Narodowego

Spragnieni Piękna

Warszawa | 14 marca 2019

Parawany Mood Works i polskich artystów w darze dla muzeum.

Znamy nominowanych do Design Alive Awards 2013. Rusza plebiscyt Czytelników!

Oto nominacje 2013

Cieszyn | 24 października 2013

Znamy nominowanych do Design Alive Awards 2013.