Niezwykłe parawany polskich artystów w darze dla Muzeum Narodowego

Dorota Kuć i Karina Snuszka stworzyły parawany na aukcję „Spragnieni Piękna”, organizowaną przez Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie. Duet architektek ze studia Mood Works zaprojektował ich nowoczesną formę, a interwencje czołowych polskich artystów nadały każdemu z dziesięciu parawanów niepowtarzalny charakter. W katalogu aukcji znalazły się m.in. parawan malowany przez autora muralu na fasadzie Muzeum nad Wisłą Sławomira Pawszaka, „fotograficzny” parawan zdobywcy Złotego Lwa na Biennale Architektury w Wenecji Nicolasa Grospierre’a czy liryczny, rysunkowy parawan Arobala.

– Parawany pojawiają się w różnych, nawet bardzo odległych kulturach. Zafascynowała nas rola jaką pełnią w kulturze chińskiej i japońskiej. Służą do szybkiego przearanżowania przestrzeni i zmiany jej funkcji. A jednocześnie w minimalistycznym wnętrzu, pozbawionym sztuki, parawan pełni również ważną rolę dekoracyjną. Parawany tradycyjnie zdobione były ręcznie przez anonimowych twórców. To nakierowało nas na pomysł, aby oddać je w ręce uznanych artystów, tak aby sztuka, którą wypełnią ramy przestała być anonimowa. Dzięki temu parawany stały się obiektami na pograniczu dzieła sztuki i przedmiotu użytkowego – podkreślają Dorota Kuć i Karina Snuszka z Mood Works.

Parawany wypełnione pracami dziesięciu uznanych polskich artystów (Bartek Arobal, Bownik, Agnieszka Brzeżańska, Jarosław Fliciński, Nicolas Grospierre, Grupa Luksus, Sławek Pawszak, Jadwiga Sawicka, Radek Szlaga i Włodzimierz Zakrzewski) można było wylicytować podczas Balu Dobroczynnego „Spragnieni piękna”. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie. Jak co roku, podczas wydarzenia odbyła się aukcja dzieł sztuki, a dochód z niej wesprze działalność muzeum.

Więcej na: www.moodworks.pl i www.przyjacielemnw.pl

no images were found

Powiązane artykuły:

Rekordowe wyniki aukcji designu. Piękne polskie tkaniny i ceramika osiągnęły zawrotne ceny

Wraca to, co piękne

Warszawa | 19 października 2020

Rekordowe wyniki aukcji designu. Tkaniny i ceramika osiągnęły zawrotne ceny

Słynne Panny. Na owe czasy abstrakcyjne i bardzo odważne

Słynne Panny

Warszawa | 23 czerwca 2019

Polska ikona designu - tkanina Panny Alicji Wyszogrodzkiej.

Słynne obrazy, których na co dzień nie zobaczysz. Od dziś na wystawie w Muzeum Narodowym

Z kolekcji PKO

warszawa | 5 kwietnia 2019

Słynne obrazy, których na co dzień nie zobaczysz.

Gratka dla miłośników sztuki i designu

Spragnieni piękna

Warszawa | 7 lutego 2018

Gratka dla miłośników sztuki i designu. Licytacja w MNW.