Wnętrza dla projektowania kompetencji przyszłości

Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services) to najnowocześniejsze centrum informatyczne w naszej części Europy. Kompleks zaprojektowany przez pracownię ArchDeco jest częścią kampusu Politechniki Gdańskiej.

Główny projektant budynku i właściciel ArchDeco, Zbigniew Reszka, zdradza „Design Alive” swój przepis na udane wnętrze oraz opowiada o kulisach pracy z polską marką meblową Profim należącą do grupy Flokk oraz marką Balma. 

Projekt to wynik zwycięstwa ArchDeco w otwartym konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej, organizowanego przez Politechnikę Gdańską. Powierzchnia głównego obiektu to ok. 12 tys. m kw. zlokalizowanego na rozległej, otoczonej zielenią działce, u podnóża parku i tzw. Szubienicznej Góry w Gdańsku-Wrzeszczu. W najbliższym sąsiedztwie znajduje się również historyczny Gmach Główny Politechniki Gdańskiej. Oprócz budowy samego Centrum, inwestycja dotyczyła zagospodarowania pobliskiego terenu i zamienienia go w nowoczesną przestrzeń publiczną.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Centrum Kompetencji STOS wyróżnia się także ponadczasowymi wnętrzami, których walory dorównują współczesnym standardom projektowania inkluzywnego i zrównoważonego. Głównym bohaterem jest tutaj światło, następnie akustyka. Całość utrzymana jest w wspierających skupienie stonowanych barwach. Na tak przygotowanej „scenie” wyposażenie wnętrza stanowią meble polskich marek, m.in. Profim należącego do grupy Flokk oraz Balmy. 

Flokk łączy dziedzictwo i wiedzę dziewięciu różnych marek, z których każda ma własną historię do opowiedzenia. Dzięki pasji do urządzania wnętrz, oferuje meble zaprojektowane z myślą o poprawie samopoczucia i wydajności ich użytkowników, w oparciu o wszechstronną wiedzę o potrzebach i pracy prawdziwych ludzi.

Portfolio starannie wyselekcjonowanych marek daje szeroki zakres produktów i wiedzy przydatnej do projektowania zarówno miejsc pracy, jak i przestrzeni publicznych. Przy okazji warto dodać, że wśród wspomnianych dziewięciu brandów, to właśnie Profim jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na polskim rynku mebli biurowych.

Zbigniew Reszka, właściciel pracowni ArchDeco, opowiada „Design Alive” o tym, jak wartości marki Profim należącego do grupy Flokk oraz marki Balma spotkały się z jego własnymi aspiracjami i potrzebami projektu Centrum Kompetencji STOS, tak aby mogła powstać nowoczesna przestrzeń edukacyjna. 

Centrum Kompetencji STOS_designalive

W jaki sposób projektowanie może inspirować oraz przygotowywać i wzmacniać kompetencje przyszłości? Jak przebiega relacja między edukacją a projektowaniem obiektów dla tej edukacji?  

Przede wszystkim budynki edukacji powinny być zaprojektowane niczym huby, które zapraszają i służą maksymalnej liczbie osób. Tak też jest w przypadku budynku Centrum Kompetencji STOS dla Politechniki Gdańskiej. Obiekt – technologicznie i logistycznie kompletnie otwarty na nowe wyzwania – będzie służył nie tylko studentom i kadrze Politechniki, ale będzie też dostępny dla innych uczelni. W tej chwili znajduje się tam najmocniejszy komputer w Polsce – Kraken, który jest też pozycjonowany w pierwszej setce tego typu maszyn na świecie. Oprócz tego serwerownia STOS będzie przechowywała dane dla różnych dużych firm: po to została stworzona. I to było punktem wyjścia do innowacyjnego myślenia o wnętrzu także: serwery jako obiekty strategiczne muszą być chronione za podwójnymi murami, muszą posiadać kontrolę dostępu na najwyższym poziomie. W naziemnej części budynku jest sześć laboratoriów, sale wykładowe, różnego rodzaju pracownie i wnętrza przestrzeni profesorskich. Miłym zbiegiem okoliczności jest malownicze otoczenie budynku. Pracujący w nim ludzie albo mają piękne widoki za oknem lub mogą wyjść na zewnątrz i być w zieleni bo STOS jest wbudowany w zbocze. W tym miejscu muszę się pochwalić, że podczas budowy uratowaliśmy każde drzewo. Na elewacji zastosowaliśmy te same materiały co w oryginalnym budynku Politechniki znajdującym się po sąsiedzku. Jednak na szczególną uwagę zasługują wnętrza, które chcieliśmy żeby zawsze były pełne światła. 

Co było najistotniejsze podczas ich projektowania? 

Staraliśmy się użyć tradycyjne a nie tylko modne materiały takie, jak cegła czy lastryko. Następnie kolejnym kluczowym elementem było projektowanie światła: zarówno dostępu do tego naturalnego, jak i sztucznego. Światło decyduje o tym czy chce się w danym miejscu pracować więc musieliśmy o to zadbać. Idąc dalej, kluczowa była akustyka wnętrz. I tutaj postawiliśmy na ponadczasowe filcowe wykończenia – panele i wykładziny – w barwach szarości i antracytu. Całość dopełniają przecudowne meble. Komfortowe, eleganckie w swojej prostocie i dostosowane do wielofunkcyjnych pomieszczeń. Przy okazji po prostu wygodne.   

Co zadecydowało o wyborze tych, a nie innych mebli?

Wiedzieliśmy od początku, że chcemy współpracować z rodzimą marką. Polskie meble są na międzynarodowym poziomie, a jednocześnie są o wiele tańsze od włoskich czy skandynawskich. Naprawdę śmiało konkurujemy z designem zagranicznym jeśli chodzi o jakość. W przypadku Centrum Kompetencji STOS zależało nam na wnętrzach wyciszonych, inspirujących naukowe skupienie. Meble, których poszukiwaliśmy miały ten cel wzmacniać ale jednocześnie po prostu nie być nudne. W drodze przetargu, została wyłoniona Balma, która blisko współpracuje z Profim i produkty obu marek doskonale się uzupełniają, a nasza decyzja jako projektantów była oparta na wszechstronności. Profim należące do grupy Flokk oraz Balma miały największy wybór i najlepszą różnorodność wzornictwa. 

Jest Pan absolwentem Politechniki Gdańskiej więc budował Pan nowoczesny budynek dla instytucji, w której zaczęła się Pana relacja z architekturą. Jak osobisty wymiar tego zadania zaowocował w finalnym efekcie Centrum Kompetencji STOS? 

Z jednej strony wymiar osobisty dotyczy satysfakcji. Przed wygraniem tego konkursu miałem na swoim koncie realizacje dla Akademii Medycznej i Uniwersytetu Gdańskiego, ale nie dla uczelni, która mnie ukształtowała. Było więc to dużym przeżyciem. Z drugiej strony, ostateczny efekt, tak się pozytywnie składa, że jest w zgodzie z moim prywatnym smakiem.  Mieszkam w drzewach, w prostym, dwupoziomowym wnętrzu, które posiada najpotrzebniejsze sprzęty. Głównym bohaterem jest światło i akustyka, ponieważ jestem audiofilem. 

To czego Pan ostatnio słucha, jako audiofil?  

Empire of the Sun w samochodzie, a w domu słucham jazz. Bardzo lubię też takie zespoły jak duński Nomen Omen. A w przyszłym tygodniu jadę na Petera Gabriela do Krakowa. 

Czy muzyka ma osobne pomieszczenie w Pana domu, jak serwerownia w Centrum Kompetencji STOS? 

Nie, jedną rzeczą, której nigdy nie chciałbym mieć to osobny pokój audiowizualny. Muzyka musi żyć wraz z domownikami. 

Centrum Kompetencji STOS_designalive

Zbigniew Reszka 

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (dyplom 1974), w 1985 roku założył w Gdańsku spółdzielnię Twórczość Architektoniczna, zrzeszającą małe autorskie pracownie. Cztery lata później z Michałem Baryżewskim (absolwentem gdańskiej ASP i stypendystą Fulbrighta) powołał biuro ArchDeco. Było ono jedną z pierwszych profesjonalnych pracowni w Trójmieście. Dziś zatrudnia 40 architektów, a w swoim dorobku ma wiele realizacji biurowych, mieszkaniowych czy przemysłowych, m.in. siedzibę Grupy Lotos w Gdańsku, kompleks biur i hal przemysłowych firmy Lira w Elblągu, budynki apartamentowe w Sopocie i Juracie, siedzibę Gdyńskiego Centrum Filmowego, Centrum Medycyny Inwazyjnej i Nieinwazyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, budynki apartamentowe w Juracie, osiedle Oliva Koncept w Gdańsku i Nowe Orłowo w Gdyni czy gdyński Park Centralny. Aspiracją Arch-Deco jest tworzenie funkcjonalnych obiektów o zdecydowanej indywidualności, pretendujących do miana znaku w przestrzeni. W swoich projektach często odwołuje się do tradycji modernistycznych. Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski są laureatami Honorowej Nagrody SARP 2013.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wygodne home office

Wygodne home office

Warszawa | 28 marca 2023

Zaglądamy do domowych biur architektek wnętrz z Jam Kolektyw

Meble tworzone z misją

Meble tworzone z misją

Tibro | 20 lipca 2021

Offecct to propozycja dla wszystkich tych, którzy cenią klasykę i prostotę