Tęczowa rewolucja mieszkaniowa w Australii

Czym powinien cechować się budynek wielorodzinny? Dążąc do ideału, architekci Austin Maynard Architect postanowili nie tylko wykorzystać własne doświadczenie, ale również zapytać samych mieszkańców. W ten sposób powstał Terrace House, który dziś zachwyca nie tylko rewolucyjnym podejściem do kreowania przestrzeni mieszkalnych, ale również pod względem środowiskowym i  społecznym.

Sześć kondygnacji, 20 mieszkań z 2 i 3 sypialniami, 55 miejsc do przechowywania rowerów oraz 3 przestrzenie wspólne. Terrace House wizualnie czerpie ze stylistyki klasycznej zabudowy szeregowej na przedmieściach Melbourne, jednocześnie wypełniając lukę na lokalnym rynku mieszkaniowym, obfitującym w zbyt duże, niewydajne energetycznie domy jednorodzinne. 

– Z pewnością nigdy nie byłoby nas stać na nowy budynek zaprojektowany przez architekta, nie mówiąc już o budynku w Brunswick – mówi Paula, jedna z mieszkanek nowopowstałego budynku. – Terrace House zapewnił nam poczucie, że możemy spokojnie żyć bez samochodów, będąc zaledwie 20 minut od wszystkich potrzebnych nam udogodnień; ale także pozwolił cieszyć się myślą, że będziemy mogli wychowywać dzieci jako członkowie stabilnej społeczności innych lokatorów, którzy podobnie jak my cenią sobie zrównoważony rozwój oraz dobry design.

Różnorodność, która łączy

Sama forma budynku czerpie z architektonicznej różnorodności Brunswick’u na przedmieściach Melbourne. Znalazły się tu nawiązania do powojennej śródziemnomorsko-australijskiej architektury, budynków przemysłowych i wielkich wiktoriańskich witryn sklepowych. Nowoczesna interpretacja, czepie z tego dziedzictwa, uzupełniając je takimi rozwiązaniami jak: cegły pochodzące z recyklingu, wysokimi łuki ze stalowych rur i kolorowe rolety.

Budynek wyróżnia się również wysoką wydajnością cieplną, dzięki czemu w żadnym z mieszkań nie było potrzeby instalowania klimatyzacji. Do jego funkcjonowania wykorzystywana jest jedynie energia elektryczna pochodząca z systemu paneli fotowoltaicznych oraz gaz, natomiast woda deszczowa zbierana jest w specjalnym zbiorniku o pojemności 10 000 litrów, skąd jest dysponowana do poszczególnych mieszkań.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Apartament z duchami

Apartament z duchami

Melbourne | 3 marca 2023

Proj. Brahman Perera i wnętrze jego autorstwa pełne sztuki, designu i.. totemów

Życie pomiędzy drzewami

Życie pomiędzy drzewami

Melbourne | 5 kwietnia 2022

Australijska pracownia podjęła się renowacji domu z lat 40. na obrzeżach parku

Długowieczność na pokaz

Długowieczność na pokaz

Melbourne | 20 grudnia 2021

Koncept deweloperski, który łączy najwyższą dbałość o komfort, design i sztukę