Apartament niczym plac zabaw

Apartament zlokalizowany we francuskim Lyon – słynącym z produkcji jedwabnych tkanin, to wypełniona żywymi kolorami ostoja francuskiej projektantki i dekoratorki wnętrz Claude Cartier. Odważnie zaaranżowane mieszkanie, które pełni również funkcję showroomu, trafnie odzwierciedla jej charyzmatyczne podejście do projektowania wnętrz.

Projektantka przywołuje ducha słynnych lyońskich jedwabi, wprowadzając ich nasycone kolory, śmiałe wzory i bogate faktury ujęte w nowoczesnej formie.

Mieszkanie znajduje się w haussmannowskiej kamienicy, w tej samej historycznej dzielnicy, w której działa firma Claude. Zaraz po zakupie mieszkania, projektantka przystąpiła do jego renowacji wspólnie z architektem jej pracowni, Fabienem Louvierem.

Aranżacja apartamentu, który stanowi swoisty salon wystawowy, zmieniana jest co pół roku, we współpracy z różnymi dekoratorami, artystami i ekspertami, których artystka starannie dobiera do poszczególnych projektów.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Dekoratorka potraktowała projekt własnej przestrzeni niczym plac zabaw. Pozwoliła sobie na pełną swobodę twórczą. Do wspólnego projektowania zaprosiła między innymi włoskiego producenta mebli Tacchini, francuski dom tkanin Métaphores czy lyońską konsultantkę ds. sztuki Céline Melon Sibille, założycielkę lokalnej galerii Manifesta.

Salon, jak i cała reszta mieszkania to odważna paleta kolorów, różnorodność kształtów i struktur – powtarza się tu motyw botaniczny, widoczny w stolikach kawowych i poduszkach w kształcie kwiatów. Jest także skórzana kanapa i oryginalne w formie oświetlenie.

W kuchni pojawiają się czarna prosta zabudowa i czarno-biała podłoga z motywem szachownicy. Do tego urocze stoliki z różowymi blatami. Z kolei w jadalni znalazła się kanapa w pięknym odcieniu zieleni, stół z marmurowymi nogami, drewniane krzesła Pigreco obite mięsistą tkaniną oraz płytki z wyraźną rzeźbiarską strukturą na ścianie.

Sypialnię wypełnia eksplozja słonecznych kolorów dopełnionych kontrastowymi pasami na ścianie. Ciepłe barwy uzupełnia błękit, którego fragment przechodzi również na sufit.

W korytarzu, który w porównaniu do reszty mieszkania może wydawać się dość mroczny, pojawia się marmurowa konsola projektu Angelo Mangiarottiego.

Z kolei w łazience króluje motyw kratki i kwiatków. Są tu oryginalna w formie umywalka oraz muszla klozetowa, uzupełnione czarnymi elementami.

Claude Cartier założyła swoją firmę w 1981 roku, otwierając najpierw sklep z dekoracjami do domu, który wkrótce doprowadził do obszernych zleceń na projektowanie mieszkań i założenia jej autorskiej agencji projektowania wnętrz (Claude Cartier Studio, 2010 r.). Projektantka i dekoratorka z powodzeniem realizuje prywatne lub publiczne projekty. Aby nadać bardziej osobisty i twórczy charakter swoim projektom, stworzyła Inside Gallery, do której co pół roku zaprasza projektantów do tworzenia wspólnej wystawy.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: