Trzecia edycja konkursu Mazda Design

| ELIZA ZIEMIŃSKA, TWO

13 kwietnia 2012 | Rzeczy

Mazda Motor Poland już po raz trzeci organizuje prestiżowy konkurs dla profesjonalnych projektantów oraz osób, które pasjonują się projektowaniem. W tym roku uczestnicy konkursu staną przed zadaniem zaprojektowania niestandardowego miejsca parkingowego lub sprzętu sportowego dedykowanego Maździe CX-5. Do zdobycia są m.in. dwie nagrody pieniężne w wysokości 10 tys. zł oraz weekendowe pobyty na festiwalu Gdynia Design Days (7-15 lipca).

Mazda Motor Poland już po raz trzeci organizuje prestiżowy konkurs dla profesjonalnych projektantów oraz osób, które pasjonują się projektowaniem. W tym roku uczestnicy konkursu staną przed zadaniem zaprojektowania niestandardowego miejsca parkingowego lub sprzętu sportowego dedykowanego Maździe CX-5. Do zdobycia są m.in. dwie nagrody pieniężne w wysokości 10 tys. zł oraz weekendowe pobyty na festiwalu Gdynia Design Days (7-15 lipca).

– Konkurs adresowany jest zarówno do profesjonalistów, jak i osób, które w głowie mają dobre pomysły i chciałyby się nimi podzielić. Paradoksalnie bowiem dla projektanta ciekawsze może być zmierzenie się z tak nietypowym wyzwaniem jak niestandardowy, innowacyjny parking, a dla architekta zaprojektowanie czegoś bez wykorzystania tradycyjnych materiałów budowlanych – mówi przewodniczący jury, Janusz Kaniewski.

Stwórz to od nowa
Pod takim hasłem Mazda Motor Poland organizuje trzecią edycję konkursu Mazda Design adresowanego do projektantów, grafików i architektów oraz osób zainteresowanych projektowaniem. Organizatorzy konkursu czekają na projekt niestandardowego miejsca parkingowego lub sprzętu sportowo-rekreacyjnego. Elementem łączącym obydwie kategorie jest nowy model marki – kompaktowy SUV Mazda CX-5, premierowo zaprezentowany 2 kwietnia.

Konkurs Mazda Design 2012 zaczął się 2 kwietnia i potrwa do 10 czerwca. Prowadzony jest na stronie www.mazdadesign.pl, gdzie uczestnicy będą mogli wgrywać swoje prace graficzne. Jedynym warunkiem udziału w konkursie jest ukończenie 18. roku życia. Zgłoszone prace będą oceniane pod kątem funkcjonalności i oryginalności w podejściu do projektowania przestrzeni miejskiej, w tym przypadku parkingów, jak i sprzętu sportowego.

Projekty konkursowe oceniać będzie profesjonalne jury. W jego składzie znajdą się: Ikuo Maeda – główny projektant Mazdy, Janusz Kaniewski – projektant (Kaniewski Haute Design), Jan Maciej Kochański – laureat nagrody Grand Prix Mazda Design 2011 i Małgorzata Żmijska – dyrektor programowa Łódź Design Festival, partnera konkursu. Skład jury uzupełni Krystian Herba – mistrz akrobacji rowerowych, i zapalony sportowiec (trial rowerowy, snowboard, narty, windsurfing, wspinaczka).

Oprócz jurorów, na prace konkursowe swoje głosy będą mogli oddać również internauci. Autor najwyżej ocenionego projektu otrzyma nagrodę. Oficjalne wręczenie nagród i ogłoszenie listy zwycięzców nastąpi w lipcu br.

Odlotowa premiera CX-5
Premiera modelu CX-5 odbyła się w… hangarze lotniczym na warszawskim Okęciu. Oprócz dokładnego zapoznania się z samochodem, kilkuset gości miało okazję podziwiać podniebne akrobacje Krystiana Herby – mistrza rowerowych sztuczek, a także bawić się na koncercie Halinki Młynkowej.

Mazda CX-5 to kompaktowy SUV, który łączy w sobie zabawę, bezpieczeństwo i odpowiedzialność ekologiczną. Konstruując nowy model, projektanci postanowili zadbać jednocześnie o przyjemność z jazdy i niskie zużycie paliwa. W przeciwieństwie do wielu koncernów motoryzacyjnych, Mazda postanowiła udoskonalić istniejące rozwiązania. Przełomem było przeprojektowanie wszystkich części samochodu. Dzięki zastosowaniu technologii Skyactive, nowy silnik zapewnia doskonałe osiągi przy zużyciu paliwa porównywalnym z silnikiem hybrydowym. Oprócz tego, znacznie obniżono masę samochodu, o co najmniej 100 kg w stosunku do poprzedników CX-5. Jednak nowa Mazda to wóz nie tylko bardzo wydajny, ale także samochód o dynamicznym, sportowych charakterze. Zgodnie z japońską ideą KODO – dusza ruchu, projektanci tchnęli w nowy model witalność i aktywność jaką można odnaleźć w naturze. Bezpośrednią inspiracją dla CX-5 był sposób w jaki porusza się gepard – najszybszy biegacz. Efekt to elegancka i solidna sylwetka, z charakterystyczną dla Mazdy dynamiczną, pełną emocji stylizacją, przy jednoczesnym doskonałym współczynniku aerodynamicznym. Natomiast wnętrze zostało zaprojektowane tak, by zapewnić kierowcy maksymalny komfort. Jego solidny i dojrzały design współgra z charakterem karoserii. Szczególną uwagę zwracają materiały zastosowane w wykończeniu wnętrza: satynowany chrom oraz lakier fortepianowy na przednim panelu.

To zapewne połączenie lekkości, doskonałych osiągów i nowego designu, zgodnie z technologią Skyactive sprawiają, że nowa Mazda może być nazywana prawdziwie odlotową premierą tej wiosny.

Więcej: www.mazda.pl i www.mazdadesign.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: