Ton zaprezentuje nową kolekcję P.O.V. na targach Warsaw Home & Contract 2021

Warszawa | Tekst promocyjny

20 października 2021 | Design | Polecane | Rzeczy |

Ton nawiązał współpracę z niemieckim duetem projektowym kaschkasch, z którym łączy go wizja prostych i ponadczasowych produktów. Nowa kolekcja P.O.V., oparta na tych zasadach, umożliwia skonfigurowanie ponad 70 wariantów stołów na centralnej podstawie, uzupełnia ją taboret o tej samej nazwie, który można sztaplować. Modułowy system nadaje się do niemal każdego rodzaju wnętrz, a swoją nazwą nawiązuje do organicznego kształtu podstawy. Jej stożkowaty kształt prezentuje się niepowtarzalnie, niezależnie od kąta patrzenia (ang. Point Of View).

– O charakterze kolekcji decyduje przede wszystkim zastosowany materiał i kształt podstawy. Tworzy się go przez złożenie trzech identycznych arkuszy sklejki, które stanowią podstawę dla całej rodziny stołów. Nazwa Point of View podkreśla, że stoły wyglądają inaczej oglądane pod różnym kątem, a jednocześnie podkreśla aspekt współpracy w naszej pracowni. Jako duet musimy nieustannie dostrzegać opinię drugiej osoby i wspólnie poszukiwać najlepszych możliwych rozwiązań. Na tej samej zasadzie zbudowaliśmy współpracę z Ton – powiedział projektant Florian Kallus.

Prace nad kolekcją trwały prawie dwa lata i rozpoczęły się od wizyty w fabryce, która zachwyciła miłośników drewna dużym udziałem ręcznej pracy, jak i precyzją wykonania wyrobów.
Ton
Stolik P.O.V. 463 wygląda niepozornie, a jednak może skupić uwagę w każdym pomieszczeniu — zależy to tylko od wybranego kąta widzenia. Prosta podstawa o stożkowatym kształcie, wysokość 104 cm i szerokość 35 cm pozwala na wybór spośród czterech wariantów kształtów i rozmiarów blatów.

– Obaj projektanci wywodzą się z rodzin stolarskich, dzięki czemu rozumieją materiał i procesy technologiczne. Miałem bardzo dobre przeczucia co do całego procesu współpracy, który wzbogacił obie strony – wspomina Alexander Gufler, dyrektor artystyczny Ton, pod którego nadzorem powstała kolekcja.

– Głównym celem było zaprojektowanie stołów, które pasowałyby do istniejących produktów firmy, a jednocześnie wprowadziły coś nowego do portfolio. Stożkowa podstawa kontrastuje z subtelnymi liniami wygiętych mebli – opisał projektant Sebastian Schneider. – Ponadto chcieliśmy opracować produkty, które sprawdzą się w różnych przestrzeniach – restauracjach, biurach i domach – dodał Florian Kallus.

Do produkcji tej kolekcji Ton wykorzystuje trzy rodzaje drewna. Są to buk, dąb i orzech amerykański, każde z nich ma inny, charakterystyczny rysunek. Kolekcję uzupełnia gładki lub tapicerowany taboret P.O.V. z możliwością układania go w stosy. Zabawny i jednocześnie funkcjonalny element wnętrza. Minimalistyczny wózek został zaprojektowany do transportu większej ilości taboretów ułożonych w stos, co zdecydowane ułatwia zmianę aranżacji we wnętrzach publicznych.

Na Warsaw Home zaprezentujemy również po raz pierwszy naszą nowość z 2020 roku zaprojektowaną przez Alexa Guflera, kolekcję Again. Again to mistrzowskie zagranie na polu technologicznym. Efekt synergii wieloletniego doświadczenia projektanta mebli i finezyjnej techniki gięcia drewna opanowanej do perfekcji przez pracowników firmy Ton.

Ton
Krzesła Again. Projekt zainspirowany kształtem rakiety tenisowej, wykorzystuje charakterystyczną technikę gięcia drewna Ton dla form, które zwykle występują wyłącznie w meblach z metalowych rurek.

– Obfite, wygięte formy kolekcji, zwykle spotykane w meblach metalowych, stanowią wyzwanie technologiczne przy zastosowaniu drewna. Wymaga to mistrzowskiego opanowania rzemiosła, aby produkt spełnił branżowe wymagania dotyczące wytrzymałości i trwałości mebli – tak Gufler przedstawia kolekcję. W krzesłach Again projektant subtelnie połączył wygięte elementy z litego drewna z wizualnie lekkim siedziskiem, wykonanym z precyzyjnie profilowanej sklejki. Projektant zwrócił również uwagę na funkcjonalność krzesła: – Projektując krzesło, myślałem również o ustawianiu go w stosy, czyli sztaplowaniu. Krzesło Again można ustawiać jedno na drugim, dzięki czemu oszczędzamy miejsce przy ich przechowywaniu.

Dostępne opcje tapicerowania zwiększają różnorodność kolekcji. Krzesła mogą być wykonane z siedziskiem drewnianym, tapicerowanym lub mogą być tapicerowane w całości. Krzesła barowe również, a ponadto produkujemy je w dwóch wysokościach.

Nowa kolekcja zostanie zaprezentowana podczas Międzynarodowych Targów Wyposażenia Wnętrz Warsaw Home & Contract. Stoisko marki znaleźć będzie można w hali E, w strefie selected design – stoisko E2.104.

Klejnot w koronie Thonetów

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

TON przedstawia kolekcję Grand Slam

Grand Slam

Warszawa | 7 kwietnia 2020

Finezyjna technika gięcia drewna opanowana do perfekcji