Nawet w wielkich fabrykach liczą się małe gesty

| Tekst promocyjny

27 września 2022 | Design | Polecane |

Ekologia w rozumieniu firmy Ton, to pełne szacunku korzystanie z zasobów natury bez zmieniania jej oblicza.

– Chcemy, aby przyszłe pokolenia mogły żyć przynajmniej w takich warunkach środowiskowych, jakie mamy dzisiaj. Dlatego używamy drewna z certyfikowanych i najbliższych, lokalnych źródeł, które gwarantują zrównoważoną gospodarkę leśną i zmniejszają nasz ślad węglowy podczas dostaw – deklaruje Ton.

160-letnia historia marki potwierdza, jak ważne jest dla niej realizowanie długoterminowych wizji oraz szacunek do natury. Oprócz oszczędnego używania surowca i ograniczenia do absolutnego minimum odpadów istotne jest również to, co dzieje się z gotowym produktem. Statystyki dowodzą, że tylko jedno krzesło na 1000 jest reklamowane w ciągu 5-letniej gwarancji, którą Ton oferuje na swoje produkty.

– Uważamy, że jakość jest kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju, który kontrolujemy podczas całego procesu produkcyjnego. Produkt, który służył będzie przez dziesięciolecia, ostatecznie oszczędza zasoby – dowiadujemy się.

Ekologia w rozumieniu firmy Ton

Hołd dla minimalizmu i ochrony środowiska

Oprócz odpowiedzianego projektowania, marka Ton szuka również sposobów, aby odrzucone materiały stawały się zasobami. Tak właśnie stało się w przypadku wieszaka Logs.

Nowe spojrzenie na ideę zrównoważonej produkcji, dostrzegło niemieckie studio projektowe Büro Famos wykorzystując pozostałe w toku produkcji krzeseł elementy z wysokiej jakości drewna bukowego i dębowego, przekształcając je w minimalistyczny wieszak w kształcie gwiazdy.

Projektanci zadbali o to, aby prosty i graficzny kształt pozwolił na jego zastosowanie nie tylko w domu, ale także w biurze czy hotelu. Można powiesić go na ścianie pojedynczo albo ułożyć z kilku wieszaków ciekawe kompozycje kolorystyczne, lub graficzne.

Błyskotliwy pomysł wykorzystania małych elementów z drewna zyskał nowy wymiar również dzięki oryginalnemu pakowaniu produktu. Wieszaki Logs są pakowane w tekturę, która była użyta do pakowania krzeseł. Klienci mogą poprosić o zabranie kartonu po rozpakowaniu zamówionych mebli, a z nieuszkodzonych kartonów wycinane są szablony na pudełka. Ponadto produkcja pudełek oraz pakowanie wieszaków odbywają się w warsztacie zatrudniającym osoby z niepełnosprawnością, znajdującym się bezpośrednio na terenie kompleksu firmy Ton.

W 2020 roku model Logs zdobył prestiżową nagrodę RedDot i został nominowany do German Ecodesign Award w kategorii projekt ekologiczny. Teraz można go kupić w limitowanej wersji olejowanego orzecha amerykańskiego, drewna cenionego za ponadprzeciętną twardość, wytrzymałość i lekkość.

Klejnot w koronie Thonetów

 

Pięć faktów o Ton

  1. Fabryka w Bystřice pod Hostýnem, działająca nieprzerwanie od 1861 roku, obecnie zatrudnia ponad 630 osób. Ton od dawna jest największym pracodawcą w tej okolicy, a zatrudniając pracowników, kieruje się zasadą jednoczenia osób, które po prostu kochają drewno.
  2. Wszystkie produkty marki Ton powstają pod jednym dachem. Od momentu obróbki drewna po pakowanie i wysyłkę produktów do klientów. Jednocześnie firma zadeklarowała podjęcie odpowiednich kroków do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w 2030 roku.
  3. Produkty marki wpisują się w ekologiczne trendy w aranżacji wnętrz z uwagi na wykorzystanie do produkcji krzeseł i stołów wyłącznie naturalnych materiałów z łatwo odnawialnych i certyfikowanych źródeł (drewno, rattan).
  4. Oprócz pięcioletniej gwarancji Ton oferuje również naprawy wyplotu, całych wyrobów z giętego drewna lub ich części.
  5. Nawet małe kroki są ważne, jeśli wiodą we właściwym kierunku i odciążają naszą planetę. To właśnie dlatego Ton wprowadził na swojej stołówce zwrotne pudełka na posiłki oraz butelki i szklanki wielokrotnego użytku.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

TON przedstawia kolekcję Grand Slam

Grand Slam

Warszawa | 7 kwietnia 2020

Finezyjna technika gięcia drewna opanowana do perfekcji

Meble dla seniorów nie muszą być brzydkie i kojarzyć się ze szpitalem

Meble dla seniorów

Warszawa | 31 sierpnia 2018

Meble dla seniorów nie muszą być brzydkie i kojarzyć się ze szpitalem.

Fotel z charakterem

Fotel z charakterem

Bystřice | 25 kwietnia 2018

Fotel Chips od Ton z ręcznie giętego drewna projektu Lucie Koldová.