Tomek Rygalik został dyrektorem artystycznym marki Inspirium

Uznany projektant Tomek Rygalik został dyrektorem artystycznym marki Inspirium, polskiego producenta sof. Najbliższym celem jest stworzenie kolekcji mebli na rok 2020.

– Nazwiska Rygalik nie trzeba przedstawiać nikomu. Jako jeden z nielicznych polskich projektantów ma tak szerokie kompetencje. Jego projekty spotykają się z uznaniem branży i odnoszą sukcesy rynkowe. Dla rozwijającej się marki to bardzo dobry prognostyk. Dlatego zdecydowaliśmy się powierzyć mu opiekę artystyczną nad rozwojem Inspirium. Tym samym stawiamy na oryginalne polskie wzornictwo. Chcemy zbudować ofertę, która dzięki ciekawym wzorom będzie przyciągać uwagę najbardziej wymagających – komentuje Monika Struska, która wspólnie z Tomaszem Matejczykiem, prowadzi firmę.

– Przed decyzją o współpracy dokładnie przyjrzałem się potencjałowi jaki drzemie w Inspirium. Jej sposób działania przypomina modelem rodzinne firmy włoskie, które odniosły międzynarodowy sukces. Wizyta w fabryce w Żywcu, gdzie wszędzie panuje laboratoryjny porządek, przekonała mnie, że mam do czynienia z ludźmi znającymi się na sztuce meblarskiej, a rozmowa z parą właścicieli, że są pasjonatami. Wspaniałe rzeczy mogą osiągać tylko ludzie z odpowiednim nastawieniem, entuzjaści wierzący w swoje pomysły – przekonuje Tomek Rygalik.– Intensywnie pracuję nad pierwszymi modelami. W pracy z Inspirium proces twórczy jest o tyle łatwiejszy, że bazę w postaci bezkompromisowego podejścia do jakości już mamy. Nie spotykam się z tym często w branży meblarskiej. To zasługa właścicieli firmy, którzy przez dziesięć lat zarządzali jakością we włoskich firmach motoryzacyjnych. Mieli udział w uruchomieniu kultowego Fiata 500 oraz Alfa Romeo Giulietta. Wyrośli z branży, w której dokładność liczy się nanometrach – dodaje Rygalik.

Inspirium stworzyło dwoje wspólników, prowadzących przez dziewięć lat firmę meblarską.

W ciągu ostatnich dwóch lat udało się im zbudować od zera markę, która przebojem zdobywa rynek polski i śmiało wkracza za granicę. Portfolio firmy to głównie sofy. Sekret wyjątkowej miękkość i wygodnego podparcia ciała w sofach Inspirium leży w wykorzystaniu naturalnego pierza, z którym nie może równać się żaden syntetyczny materiał. W ten sposób opracowane przez technologów firmy wypełnienie SoftLayers daje produktom fabryki z Żywca przewagę nad konkurencją.

Tomek Rygalik to projektant, wykładowca, kurator i doktor sztuki. Studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej. Absolwent wydziału wzornictwa przemysłowego na Pratt Institute w Nowym Jorku. Po ukończeniu studiów magisterskich na Royal College of Art w Londynie został pracownikiem naukowym w zespole badawczo-rozwojowym przy RCA. W 2006 roku założył Studio Rygalik. Prowadzi pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Współpracuje m.in. z Moroso, Noti, Comforty, Paged, Ghidini, Cappellini, Profim, Ideal Standard, Siemens, Heineken czy Ikea. Od 2010 pełni funkcję dyrektora kreatywnego czołowych polskich marek. Realizuje wiele projektów dla instytucji kultury m.in. Instytutu Adama Mickiewicza, Opery Narodowej, Muzeum POLIN, BOZAR, Zachęty, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Narodowego, Instytutów Kultury Polskiej. Był architektem polskiej prezydencji w Radzie UE. W 2015 założył markę TRE Product, a od 2016 roku współtworzy kreatywny kampus Sobole.

Więcej na: www.inspirium.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jak zaaranżować wnętrze tylko polskim designem

Tylko polski design

Warszawa | 7 lipca 2020

Zobaczcie jak zaaranżować wnętrze tylko polskim designem