Sztuka w roli głównej. Mieszkanie młodego małżeństwa na Powiślu

130-metrowe mieszkanie w przedwojennej kamienicy na Powiślu należy do młodego małżeństwa pasjonatów sztuki. O pomoc w jego urządzeniu właściciele zwrócili się do architektki wnętrz Agaty Knorowskiej.

Niezwykła metamorfoza mieszkania w starej kamienicy

Właścicielom mieszkania zależało na stworzeniu spokojnego azylu, który stanowiłby odpowiednie tło dla zgromadzonej przez nich kolekcji grafik, obrazów oraz mebli vintage. Jednocześnie wnętrze musiało być dostosowane do energii ich dwojga małych dzieci. Niezwykle ważny był również aspekt architektonicznego kontekstu okolicy, który miał znaleźć odbicie w gotowym wnętrzu.

– Wysokie sufity, duże okna wpuszczające mnóstwo naturalnego światła i doskonale zachowane sztukaterie stanowiły znakomity materiał, aby te pragnienia zrealizować – wspomina Agata Knorowska.

Sam układ wnętrza, otwarty, z przechodnimi pomieszczeniami, nie wymagał zbyt wielu modyfikacji. Mając na uwadze potrzeby klientów zamiast otwartego na salon aneksu architektka zdecydowała się na zagospodarowanie odrębnej kuchni z jadalną, której serce stanowi zachęcający do wspólnego spędzania czasu rozległy stół z drewna różanego. Za sprawą dwuskrzydłowych przeszklonych drzwi prowadzących do salonu zniwelowano poczucie odrębności pomieszczeń, równocześnie umożliwiając światłu w pełni wypełnić wnętrze mieszkania.

Ramą wystroju stały się jasne ściany i odnowiony, lakierowany parkiet wykończony białymi listwami przypodłogowymi. Rozświetlone tło pozwoliło wyeksponować naturalne, drewniane meble oraz zaprezentowane na ścianach dzieła sztuki. W otoczenie rysunków Andrzeja Wajdy, grafik Jana Lebensteina czy prac Jana Dobkowskiego doskonale wpisuje się współczesny akcent, jakim jest ujęty w ozdobne ramy telewizor Frame marki Samsung. Tuż obok niego dostrzec można dobrze znany miłośnikom designu wazon Oko Malwiny Konopackiej w biało-złotej odsłonie, stojący na szafce holenderskiej marki Pastoe. Do kolekcji właścicieli mieszkania należą również prawdziwe klasyki designu m.in. fotel DAW Eames oraz krzesła projektu Gianfranca Frattiniego dla marki Cassina. Całość uzupełnia barwny, ręcznie tkany dywan marki Nanimarquina.

Projektantka mieszkania, Agata Knorowska jest absolwentką Wydziału Architektury Wnętrz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a zarazem właścicielką marki akcesoriów do wnętrz Branik Delight. Więcej na: www.instagram.com/agataknorowska

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dyskretny eklektyzm

Dyskretny eklektyzm

Warszawa | 21 maja 2024

Odwiedzamy 100-metrowy apartament w kamienicy tuż przy warszawskich Łazienkach

Vintage z humorem

Vintage z humorem

Warszawa | 8 maja 2024

Odwiedzamy kamienicę na warszawskim Nowym Świecie projektu Ryzy Studio