Szlachetny minimalizm

Kler Attitude to dzieło międzynarodowego zespołu młodych projektantów pod wodzą Wojciecha Błaszczyka. Nowa linia uzupełnia katalog marki i otwiera przed nią nowe rynki. Adresowana jest do minimalistów, którzy poszukują w otoczeniu wyjątkowości i odrębności.

Nowa kolekcja to wspólne dzieło zespołu młodych projektantów z Polski, Włoch, Czech i Stanów Zjednoczonych, którego liderem jest Wojciech Błaszczyk, absolwent wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Stworzone przez nich projekty prezentują osobiste, autorskie podejście i sposób myślenia (stąd „attitude” w nazwie kolekcji). Każdy z projektantów na swój sposób zinterpretował pojęcia prostoty, świeżości, miękkości czy wygody.

Esencją nowej linii jest szlachetny minimalizm – przyciąga uwagę prostotą, ale towarzyszy jej wyrafinowany, subtelny detal – drobne akcenty nadające szlachetności i sprawiające, że projekty są niezwykłe. Funkcja w żaden sposób nie zakłóca tu formy. Starannie wystudiowane, piękne i płynne linie nie potrzebują ozdobników. A wyważone proporcje sprawiają, że kształt jest dopracowany i doskonały. Czy to „tylko” meble, czy może już dzieła sztuki użytkowej? Każdy może sam się przekonać i to ocenić.

Kler Attitude
Emotion Sofa. Projekt: Wojciech Błaszczyk
Płynne linie dają poczucie relaksu i odprężenia – widać w nich wyczucie i wrażliwość. Ta sofa budzi emocje – można się w niej zakochać!
Kler Attitude
Rule Sofa. Projekt: Wojciech Błaszczyk
Tu rządzi porządek. Geometryczne kształty, powtarzalny rytm i pewne zasady – spokój, który pozwala wypoczywać naprawdę.

Wojciech Błaszczyk

Absolwent wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zdobywał doświadczenie w renomowanych studiach: Normann Copenhagen (Dania), Claesson Koivisto Rune (Szwecja), a następnie w Nichetto Studio (Włochy). Obecnie prowadzi własną pracownię. Jego projekty cechuje prosta, ale niezwykle estetyczna forma, która wynika z obserwacji przyrody i zjawisk fizycznych.

Kler Attitude
Daze Sofa. Projekt: Nicholas Baker
Mebel zgrabny, lekki, trochę zakręcony – na pewno pełen uroku. Mała odrobina szaleństwa dodaje wnętrzu energii.

Nicholas Baker

Projektant z Brooklynu, urodzony i wychowany w Północnej Karolinie. Po ukończeniu Savannah College of Art and Design Baker rozpoczął karierę zawodową. W 2017 roku przeniósł się do Nowego Jorku, aby założyć swoje studio projektowe. Dziś Nicholas Baker Studio skupia się przede wszystkim na projektowaniu przedmiotów codziennego użytku, mebli i oświetlenia.
Prace Bakera konsekwentnie przesuwają granice tego, czym mogą być produkty, zachowując przy tym destylowane formy z mocnymi narracjami. Jego projekty zostały opisane jako znajome i czyste, często skupiające się na zabawnym elemencie lub interakcji.

Stay Sofa. Projekt: Alberto Ghirardello
Sofa na pobyt stały. Mocno osadzona i bez wahań. Bo gdy jedyną stałą jest zmiana, poczucie stabilności jest bezcenne.

Alberto Ghirardello

Jest projektantem produktu z Vicenzy. Obecnie mieszka i pracuje w Mediolanie, gdzie przeniósł się, aby uzyskać tytuł magistra wzornictwa przemysłowego na Politecnico di Milano (po uzyskaniu tytułu licencjata ze wzornictwa przemysłowego na I.U.A.V. Wenecji). Tutaj, po kilku latach doświadczeń w różnych profesjonalnych studiach projektowych, założył w 2013 roku własne, pracując nad pełnym spektrum projektowania, od produktu po grafikę, od opakowania po ilustrację, pracując dla kilku firm i instytucji, zarówno we Włoszech, jak i za granicą.

Cheers Sofa. Projekt: Matěj Janský & Cyril Dunděra
Uśmiech i przymrużenie oka. Daleka wariacja na temat bardzo klasycznego wzoru. Cheers to sofa na dobry humor!

Matěj Janský i Cyril Dunděra

Urodzeni w Pradze w latach 90., poznali się tam po raz pierwszy w wieku 16 lat w pracowni mebla w Liceum Plastycznym i Rzemieślniczym – od tego czasu ich współpraca rozpoczęła się. Studiowali Architekturę na CTU w Pradze oraz na Akademii Sztuki, Architektury i Wzornictwa w Pradze oraz na Konstfack w Sztokholmie. Ich kariera zawodowa rozpoczęła się w szwedzkim studiu Claesson Koivisto Rune, a dzięki współpracy z Rossaną Orlandi i wystawianiu się na Salone del Mobile w Mediolanie zbudowali silne połączenie ze światem włoskiego designu. Obecnie Studio współpracuje z wieloma różnymi markami, które wyróżniają się doskonałym rzemiosłem, od produkcji szkła po modę.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Piękno różnorodności

Piękno różnorodności

Warszawa | 12 października 2022

Nowa kolekcja Kler Attitude powstała we współpracy z młodymi projektantami

Polacy na Milan Design Week. Przewodnik

Polski tydzień

Mediolan | 6 kwietnia 2015

Milan Design Week (14-19 kwietnia). Tu znajdziecie Polaków.