Modernistyczni świadkowie historii

Dyskretna gra z modernistycznym kontekstem, laboratoryjna praca nad detalami, które tworzą nić porozumienia między XX a XXI wiekiem – to strategie biura projektowego Hauslab dla powściągliwego mieszkania w zespole budynków oddanych do użytku w 1933 roku, pod nazwą „Dom Oficerski Funduszu Kwaterunku Wojskowego” na warszawskich Filtrach.

– Dbając o historię i oryginalny detal architektoniczny budynku, pracowaliśmy tak, aby zachować jak największą liczbę elementów – świadków historii – mówi architekt Grzegorz Pniok, założyciel Hauslab. 

Mieszkanie ma powierzchnię całkowitą 87 m kw. Obszerny hol, wyposażony w małą szafę na odzież wierzchnią, lustro i taboret, otwiera się na salon z kuchnią.

Elementem dominującym główną przestrzeń jest wysoka zabudowa kuchenna wykonana z forniru. Koresponduje z nią piękny owalny stół z rattanowymi i chromowanymi krzesłami rurowymi.

W mieszkaniu zachowała się oryginalna stolarka drzwiowa i okienna. Podobnie jak oryginalny parkiet, który uzupełniono i ponownie zaolejowano, została ona pieczołowicie odrestaurowana. 

Hauslab_designalive

Innym oryginalnym elementem były zaokrąglenia naroży ściany nośnej drzwi wewnętrznych, które wykonano jednostronnie podczas budowy budynku w latach 30. XX wieku. Ten stylistyczny punkt wyjścia znalazł swoje rozwinięcie chociażby w miękkich liniach zielonkawej wyspy kuchennej. Retro barwa jest przełamana nowoczesnym, utylitarnym kształtem.

Sedno gamy kolorystycznej wnętrza wykreowanego przez Hauslab sprowadza się do kolorów nowo zaprojektowanych mebli. Nawiązują one do okleiny kredensu art deco, który pozostał w mieszkaniu po poprzednim właścicielu. Fornirowa brązowość i złocistość są przełamane wspomnianą zielenią oraz czernią.

Nowoczesne lampy polskiej firmy Aquaform oraz dominujący żyrandol hiszpańskiej firmy Aromas niemal teatralnie rozświetlają przestrzeń w porze wieczornej a za dnia tworzą spektakl intrygujących rzeźbiarskich form.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Strefa relaksu wyposażona jest w szeroką sofę z poduszkami obitymi terakotową tkaniną bukla. Kontrastującym uzupełnieniem jest fotel z czarnej skóry i chromowanych rurek, stolik kawowy zaprojektowany specjalnie do tego wnętrza, biblioteka, w której skrupulatnie schowany jest telewizor oraz wspomniany kredens.

Sypialnia wyposażona w dużą szafę na całej ścianie wykonaną z wcześniej używanej okleiny, łóżka z wysokim wezgłowiem w odcieniu nawiązującym do zieleni występującej w mieszkaniu. Delikatne czarne szafki nocne z rattanowymi akcentami uzupełniają wiszące nad nimi lampy z matowego szkła i naturalnego marmuru.

W łazience przestronny prysznic z oknem na warszawskie wieżowce. Całość utrzymana jest w bieli z akcentami czerni i forniru pojawiającymi się w mieszkaniu.

W mieszkaniu znajduje się też mały pokój gościnny oraz pomieszczenie gospodarcze z pralnią.

Hauslab_designalive

Hauslab 

Biuro projektowe założone przez architekta Grzegorza Pnioka, którego zespół tworzą młodzi, kreatywni architekci i projektanci. Hauslab zajmuje się kompleksowym projektowaniem wnętrz wraz z nadzorem autorskim zarówno obiektów publicznych jak i prywatnych inwestycji. Obecnie ich domeną są apartamenty, restauracje oraz hotele. Celem przyświecającym zespołowi jest tworzenie praktycznych, funkcjonalnych wnętrz przy zachowaniu najwyższych walorów estetycznych z ponadczasowym designem.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: