Druga młodość śląskiego domu

W sercu katowickiej dzielnicy domków jednorodzinnych, na malowniczej działce o powierzchni 483 m kw., wznosi się budynek z lat 60. – Ale zaraz? Gdzie on jest? – pytamy. Owszem jest tu budynek, ale jego konstrukcja wygląda na zupełnie nowy projekt. Okazuje się, że dom w Katowicach przeszedł imponującą przebudowę, odzyskując nie tylko młodość, ale i nadając świeżości całej okolicy. To dzieło pracowni M.O.C. Architekci w składzie: Błażej Janik, Ewa Janik. Przy projekcie udział brała także Małgorzata Karolak-Góra.

Ten budynek o powierzchni całkowitej 295 m kw. jest prawdziwym majstersztykiem. To nie tylko miejsce do zamieszkania, to także przestrzeń, która zyskała duszę i przyciąga niczym intrygująca muzyka zaklęta w betonowej formie.

Projekt przewidywał przebudowę, który stoi tu od ponad pół wieku. Niesamowita przemiana miała miejsce w spokojnej dzielnicy domów jednorodzinnych. Zadaniem projektantów było stworzenie oazy spokoju i prywatności, pomimo bliskości sąsiadów.

Koncepcja architektoniczna zaowocowała betonową formą budynku w stolicy Śląska. To cała wizja, która tworzy mury, pergolę i zadaszenie, otaczając minimalistyczną bryłę budynku. Całość ma unikatowy charakter i niepowtarzalny styl. Loggia, ukryta na skutek zdublowanej ściany zewnętrznej, chroni strefę nocną przed ciekawskimi spojrzeniami z sąsiednich domów. To schowek, który zmysłowo przykrywa swoje tajemnice.

Na dachu zaś zaplanowano taras, na który wchodzimy krętymi schodami. Ukryto tam prawdziwy rekreacyjny raj. Jest to przestrzeń, gdzie można oderwać się od codzienności, cieszyć się widokiem i spędzać czas w towarzystwie bliskich. Dom w Katowicach służyć ma bowiem nie tylko podstawowym potrzebom mieszkaniowym, ale i być miejscem relaksu i niezapomnianych spotkań z przyjaciółmi.

A elewacja? To prawdziwe zaskoczenie! Naturalne, opalone drewno sprawia, że budynek staje się przyjazny i wpisuje się w otoczenie dzielnicy.

To dom, który zachwyca swoją harmonią i staje się nieodłączną częścią krajobrazu Katowic. Ten dom w Katowicach to miejsce, gdzie beton spotyka się z naturą, a w jego przestrzeni każdy detal jest istotny. 

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Dom w Katowicach imponuje wysokimi wnętrzami

Dotyczy to również wnętrza. O ile stare domy, kojarzą nam się z niewielkimi „klitkami”, w których skrzętnie rozlokowano poszczególne  strefy odpowiedzialne za kompletnie rozdzielone od siebie funkcje, o tyle w tym przypadku panują otwarte przestrzenie. „Przestrzenie” ten wyraz jest tu zdecydowanie na miejscu.

Przestrzeń tego budynku jest tu bowiem niesamowita. Łącząc dwie kondygnacje udało się uzyskać imponującej wysokości wnętrza. By jednak nie wyglądały one zbyt surowo – do ich wykończenia zastosowano bowiem spore ilości betonu i kamienia – zaprojektowano także wiele drewnianych płaszczyzn. Całości dopełniają równie imponujących rozmiarów okna.

Odbiór wnętrza? Jest surowo, miejscami bardzo prosto ale czy zimno? To pozostawiamy Waszej ocenie!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dwupoziomowa oaza

Dwupoziomowa oaza

Katowice | 3 sierpnia 2023

Odwiedzamy apartament zaprojektowany przez Magdalenę Dzierzon