50 odcieni bieli nadmorskiej rezydencji

Położone nad malowniczym wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego Hamptons, każdego lata przyciąga tłumy zamożnych nowojorczyków przemieniając się w prawdziwą mekkę przepychu. To właśnie tutaj, w niewielkiej wsi Sagaponack w hrabstwie Suffolk, była stylistka mody Olivia Keren i Ryan Jackson, dyrektor biura pośrednictwa nieruchomości Stellar Management, postanowili znaleźć dom, w którym wraz z dziećmi będą mogli zaznać weekendowego wytchnienia od miejskiego zgiełku. 

Nieruchomość, która przykuła ich uwagę to klasyczny dom z dwuspadowym dachem pokrytym cedrowym gontem i kamiennymi kominami. Liczącą 836 metrów kwadratowych rezydencję dzieli od wybrzeża odległość wymagająca zaledwie krótkiej przejażdżki na rowerze.

Wybudowany w 2003 roku dom wymagał jednak pewnego odświeżenia i dostosowania do estetycznych potrzeb właścicieli, czego podjęła się nowojorska pracownia Workshop/APD.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Wyznacznikiem aranżacji stał się surowy minimalizm połączony z duchem nadmorskich wakacji. Pierwotnie wnętrze domu było ciasne i pozbawione charakteru, jednak za sprawą zespołu kierowanego przez Andrewa Kotchena, Matta Bermana i głównego architekta Thomasa J. Zolę po przemianie zachwyca otwartością, prostotą i perfekcyjną bielą, którą podkreśla ogrom naturalnego światła. W trakcie prac remontowych w głównej części domu zburzono część stropu podnosząc wysokość pomieszczenia do aż 8,5 m, odbudowano również oryginalny kominek wyznaczający teraz centrum salonu.

– Na wykorzystaną paletę barw składa się pięćdziesiąt odcieni bieli i garść piasku – żartuje Michael Ellison, który nadzorował prace nad wystrojem. – Każde ziarenko ma inną barwę jednak połączone składają się na harmonijną całość. Dokładnie na takim efekcie zależało nam urządzając wnętrze domu.

Pozbawiony zbędnych ozdobników wystrój wnętrza uatrakcyjnia bogata kolekcja mebli. Swoje miejsce znalazły tu m.in. sofa obita luksusową tkaniną marki Castel w wariancie Sabine, fotel Fiorenza autorstwa włoskiego architekta Franco Albini oraz stolik kawowy Waterfall wykonany przez Gal Shevach. Elegancką jadalnię zdobią minimalistyczne krzesła Adelaide marki Livoni, które powstały w połowie ubiegłego wieku. Biały stół oświetla zaś żyrandol w kształcie litery T firmy Allied Maker. Oprócz tego znajdziemy tu kultowe tapicerowane fotele z nogami w kształcie litery V autorstwa Pierre’a Jeannereta, niskie stołki z orzecha włoskiego Charlotte Perriand czy też sofę w stylu Jeana Royere’a i obity owczą wełną fotel zaprojektowany przez czeskiego projektanta Jindricha Halabala. W głównej sypialni wystrój dopełniają natomiast klasyki designu, dwa ikoniczne fotele Pierre Paulina z lat 70.

Styl Hampton

Rezydencja reprezentuje popularny styl Hampton. Charakteryzująca go elegancja połączona ze swobodną naturalnością nadmorskich kurortów to esencja klimatu East Hampton i Southampton na Long Island, miejscowości, które jako wakacyjny cel szczególnie upodobali sobie zamożni mieszkańcy Manhattanu. Za jego wyznacznik przyjmuje się stonowaną paletę barw, miękkie a zarazem lekkie formy, ażurowe dodatki i naturalne materiały ujęte w ramy dyskretnego luksusu. Za jeden z najbardziej znanych przykładów stylu Hampton uznaje się film „Lepiej późno niż później” z 2003 roku, w którym wystąpili Diane Keaton oraz Jack Nicholson. Przedstawione w filmie wydarzenia rozgrywają się m.in. w domu głównej bohaterki, urządzonym właśnie w tym stylu.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Amerykański sen

Amerykański sen

Los Angeles | 30 stycznia 2023

Studio Osklo odrestaurowało hollywoodzką posiadłość z 1947 roku