Strefa kultury architektonicznej [zdjęcia]

Katowice zmieniają się nie do poznania. Jeszcze kilka lat temu okolice Spodka były mocno zaniedbane. Dziś, dzięki inwestycjom w nowoczesną architekturę, miasto zaczyna przyciągać jej miłośników. A to dzięki nowemu centrum, na które składa się ciąg niezwykłych budynków.

Tuż obok znanemu wszystkim Spodka powstała zupełnie nowa dzielnica miasta, nazywana Strefą Kultury. Oprócz Spodka tworzą ją Międzynarodowe Centrum Kongresowe (projekt JEMS Architekci), nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (Konior Studio) oraz nowe Muzeum Śląskie (Riegler Riewe Architekten). Są one zlokalizowane na terenie dawnej kopalni Katowice. A tuż obok znajduje się niemniej ciekawe Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach.

„Imponująca katowicka Strefa Kultury, rozciągająca się tuż za Spodkiem, z trzema publicznymi budynkami wybudowanymi za przeszło miliard złotych, to inwestycja bez precedensu. W ciągu dekady teren po nieczynnej kopalni Katowice przeszedł metamorfozę – stał się alternatywnym sercem miasta i regionu (…). Katowice zawsze były w awangardzie. W międzywojniu powstały tu pierwszy polski drapacz chmur, eksperymentalne wille i budynki publiczne, jak ultranowoczesne Muzeum Śląskie (nieukończone, bo wyburzone przez hitlerowców). Po wojnie miasto eksperymentowało z nowym, modernistycznym centrum, z nową architekturą: brutalistycznym dworcem, imponującą halą Spodka, wielkoskalowymi osiedlami Tysiąclecia i Gwiazdy. Dziś Katowice znów wyrywają się do przodu, odważnie wytyczając nowe drogi rozwoju Strefą Kultury. Czy będzie to udany eksperyment? Czas pokaże, ale tylko do odważnych świat należy!” – ocenia Tomasz Malkowski, krytyk architektury na Gazeta.pl.

Zresztą sami zobaczcie, czy do Katowic warto przyjechać…

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Spodek z okazji 50. urodzin stał się symbolem marki

Katowicka ikona

Katowice | 6 stycznia 2021

Słynny Spodek z okazji 50. urodzin stał się symbolem marki