Słynny Jaime Hayon i jego maski w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

„Masquemask” to najnowsza wystawa czasowa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, której organizatorem jest Łódź Design Festival, a autorem słynny hiszpański projektant Jaime Hayon.

Koncepcją instalacji Jaime Hayona „Masquemask” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa było stworzenie szeregu masek/twarzy. Miały być inspirowane jego grafikami oraz osobistym trójwymiarowym wszechświatem, kolorem, liniami i motywami. To podróż po powierzchni oddziałującej z formą. – Poprzez tę instalację chciałem oddać hołd maskom, opierając się o swoją unikalną wizję, ponieważ zawsze kochałem maski i kolekcjonuję je podczas swoich podróży opowiadał na wernisażu Hayon. – Na pomysł wpadliśmy przed rokiem, podczas mojego pobytu tutaj na Łódź Design Festivalu. Cieszę się, że się udało.

W jego pracach można odnaleźć wpływy różnych kultur i folkloru. Wpływy mezopotamskie, meksykańskie, rzymskie i śródziemnomorskie kształtują wygląd każdej z masek, czyniąc je wyjątkowymi. Umieszczenie ich razem w jednym pomieszczeniu tworzy scenografię, w której twarze spoglądają na widza z przodu i z tyłu. Pozwalają tym samym odwiedzającym podziwiać ich różne wpływy, kolorystykę i ekspresyjność.

W historii maski zawsze reprezentowały bardzo prosty związek z kulturą i sposobem życia różnych cywilizacji. Jest oczywiście bardzo tajemniczy i ekscytujący temat. Były one wykorzystywane podczas scen religijnych, jak również jako część różnych czynności związanych z wierzeniami, pokojem, wojną i życiem. Określały także status czterech stron świata.

Partnerem wystawy jest firma Agnella, która wyprodukowała dywany. Wystawa potrwa do 28 lipca.

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Sztuka tkaniny

Sztuka tkaniny

Łódź | 21 grudnia 2022

Dobiega końca czwarta edycja Międzynarodowego Triennale Tkaniny Młodych YTAT

Jaka piękna strata

Jaka piękna strata

Warszawa | 18 września 2022

Paweł Bownik w rozmowie z „DA” o swoich inspiracjach i ostatniej wystawie

Artysta jest argumentem

Artysta jest argumentem

Bielsko-Biała | 13 września 2022

Wystawa poświęcona Andrzejowi Szewczykowi w Galerii Bielskiej BWA