Słynny Jaime Hayon i jego maski w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

„Masquemask” to najnowsza wystawa czasowa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, której organizatorem jest Łódź Design Festival, a autorem słynny hiszpański projektant Jaime Hayon.

Koncepcją instalacji Jaime Hayona „Masquemask” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa było stworzenie szeregu masek/twarzy inspirowanych jego grafikami oraz osobistym trójwymiarowym wszechświatem, kolorem, liniami i motywami. To podróż po powierzchni oddziałującej z formą. – Poprzez tę instalację chciałem oddać hołd maskom opierając się o swoją unikalną wizję, ponieważ zawsze kochałem maski i kolekcjonuję je podczas swoich podróży – opowiadał na wernisażu Hayon. – Na pomysł wpadliśmy przed rokiem, podczas mojego pobytu tutaj na Łódź Design Festivalu. Cieszę się, że się udało.

W jego pracach można odnaleźć wpływy różnych kultur i folkloru. Wpływy mezopotamskie, meksykańskie, rzymskie i śródziemnomorskie kształtują wygląd każdej z masek, czyniąc je wyjątkowymi. Umieszczenie ich razem w jednym pomieszczeniu tworzy scenografię, w której twarze spoglądają na widza z przodu i z tyłu, pozwalając odwiedzającym podziwiać ich różne wpływy, kolorystykę i ekspresyjność.

W historii maski zawsze reprezentowały bardzo prosty związek z kulturą i sposobem życia różnych cywilizacji, co jest bardzo tajemniczym i ekscytującym tematem. Były one wykorzystywane podczas scen religijnych, jak również jako część różnych czynności związanych z wierzeniami, pokojem, wojną i życiem. Określały także status czterech stron świata.

Partnerem wystawy jest firma Agnella, która wyprodukowała dywany. Wystawa potrwa do 28 lipca.

no images were found

Powiązane artykuły:

Zobaczcie co stworzyli najlepsi projektanci na świecie, w tym Polka!

Połączeni

Londyn | 15 września 2020

Najlepsi projektanci świata (w tym Polka!) we wspólnym projekcie

Błazen designu przyjeżdża do Łodzi

Błazen designu

łódź | 15 maja 2018

Jamie Hayon z najważniejszych kreatorów współczesności.

Plejada gwiazd designu światowego formatu w 2018 roku Polsce

Gwiazdozbiór

Warszawa | 4 marca 2018

Plejada gwiazd designu światowego formatu w 2018 roku Polsce.

Małe ikony

Małe ikony

Barcelona | 5 stycznia 2018

Jaime Hayon dla firmy BD.

Świat fantazji Hayona [zdjęcia]

Świat Hayona

Mediolan | 9 kwietnia 2017

Kombinacja sztuki, wzornictwa i architektury.