Słynni bracia, którym zawdzięczamy rozpropagowanie idei recyklingu

Z jednej strony tworzą meble do luksusowych rezydencji, z drugiej opiekują się młodymi ludźmi z brazylijskich faweli. To, co jednak najbardziej im zawdzięczamy, to rozpropagowanie idei recyklingu w świecie projektowym. Słynni bracia Fernando i Humberto Campana obchodzą w tym roku 35-lecie kariery.

– Prace Estudio Campana zawsze podkreślały znaczenie zrównoważonego projektowania z naturalnego i ludzkiego punktu widzenia. Od samego początku stosowaliśmy tradycyjne techniki rękodzieła, co automatycznie oznacza dawanie pracy niezależnym i małym firmom w Brazylii. Zmiana przeznaczenia materiałów zawsze była jednym z naszych znaków rozpoznawczych, jeszcze zanim upcykling lub recykling stały się gorącym tematem – opowiadają bracia Campana. – Dziś nadal się rozwijamy, upewniając się, że nasze źródła są certyfikowane i dokładając wszelkich starań, aby zminimalizować lub uniknąć odpadów i zanieczyszczeń, a także obserwujemy powstawanie nowych, zrównoważonych materiałów. Ostatecznie wszystkie te mechanizmy zapewniają, że nasza firma tworzy zdrowy cykl produkcyjny, który w dłuższej perspektywie utrzymuje ludzi i środowisko na pierwszym miejscu.

Urodzili się w 24-tysięcznym miasteczku Brotas, niedaleko Sao Paulo, największego miasta Ameryki Południowej (22 mln mieszkańców).  Humberto w 1953 roku, a Fernando osiem lat później. Pierwszy z braci skończył studia prawnicze, starszy architektoniczne. Po studiach długo nie mogli znaleźć zajęcia, które dawałoby im satysfakcję i jednocześnie pozwalało przeżyć. Zaczęli więc uczyć się rzemiosła i tworzyć własne meble z resztek materiałów i odpadów. Tak zrodził się braterski duet twórczy, który rozpropagował ideę recyklingu.

Fernando i Humberto Campana
Kanapa utkana w kształcie gniazda. Jeden flagowych projektów włoskiej marki Edra, z którą Fernando i Humberto Campana zrealizowali większość swoich projektów.

Bracia Fernando i Humberto Campana są na scenie projektowej od 35 lat, zaszczepiając i rozpowszechniając potrzebę zmiany kursu w codziennych praktykach projektowych. To duet poetycki i polityczny, który wciąż wywołuje zdumienie i skłania do refleksji. W dalszym ciągu poprawia jakość życia całych społeczności w fawelach, ucząc kobiety i dzieci procesów projektowania w Instytucie Campana w Sao Paulo, który założyli w 2009 roku.

–  Od początku oferujemy ludziom przedmioty, które zostały wykonane wieloma rękami, stworzone z dbałością, fachowością i w określonym celu, dzięki czemu stają się one bardziej atrakcyjne niż te, które są zwykłymi przedmiotami. Ta świadomość prawdziwej wartości zrównoważonego produktu bezpośrednio odzwierciedla to, gdzie każdy z nas się znajduje jako projektant i konsument. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, co kupujemy, więc dlaczego nie posiadać czegoś, co wysyła pozytywny komunikat i wspiera najlepsze praktyki? – pytają bracia.

Fernando i Humberto Campana
– Każde nasze krzesło, to znacznie więcej niż funkcja czy kształt, niesie przesłanie – mówią bracia Campana. Na zdjęciu Favela Chair.

Pandemia nie powstrzymała ich kreatywności i inicjatyw. Jedną z nich było tchnięcie nowego życia w rodzinną farmę, gdzie od 2000 roku zasadzono już ponad 16 tys. autochtonicznych roślin, tworząc przestrzeń obcowania z naturą, sztuką, designem i architekturą. Coś w rodzaju szkoły ekologicznej.

Ikona Estudio Campana, krzesło Paraiba z 2006 roku, do którego budowy wykorzystano lalki wykonane ręcznie przez społeczność w północno-wschodniej Brazylii.

– Ogólnoświatowa pandemia Covid-19 sprowadziła całą ludzkość na ten sam poziom podatności na kruchość, demaskując ten stan u większości z nas. Uważamy, że głównym przesłaniem jest zachowanie umiejętności wernakularnych (autochtonicznych – przyp. red.), zachowanie przyrody, zachowanie naszej pamięci, naszego dziedzictwa. Brazylia ma chroniczny problem polegający na tym, że ludzie zbyt szybko zapominają o swojej historii. Nasz obecny rząd jest tego smutnym dowodem. Staramy się robić co w naszej mocy, oddając się społeczeństwu i naturze, a najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest edukacja. Wszystkie nasze produkty niosą ze sobą trochę tego przesłania – mówią twórcy Estudio Campana.

Więcej na: www.campanas.com.br 

Aktualizacja: Fernando Campana zmarł 16 listopada 2022 roku.

Fernando i Humberto Campana
Dom w São Paulo projektu Estudio Campana.
Fernando i Humberto Campana
Ławka Dois Irmãos (Dwóch Braci) z kolekcji Transwood upamiętnia 35. rocznicę kariery braci Campana i przywołuje wartości, które są im bliskie: jedność i partnerstwo.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: