Słowiańszczyzna na salonach

Któż nie chciałby mieć w domu starożytnego artefaktu? W odpowiedzi na to pragnienie nowo powstałe krakowskie studio Popiel proponuje… druk 3D! – Szukając nowego spojrzenia na sztukę użytkową, łączymy starożytną kulturę regionu na wschód od Odry z nowoczesną technologią druku – opowiada o swojej inicjatywie Justyna Górowska.

Misją Popiela jest odbudowa utraconej harmonii z naturą, pielęgnowanej przez pogańskich przodków oraz przybliżenie dawnych kultur współczesnemu odbiorcy. Podobnie jak w starożytnym procesie produkcji do stworzenia kolekcji waz i innych elementów wystroju nie użyto ani grama plastiku. Wszystkie produkty wykonało z biodegradowalnego filamentu PLA na bazie skrobi kukurydzianej.

Jedną z głównych serii produktowych studia są wazy Popiel, które stanowią współczesną interpretację starożytnego rzemiosła dla celów sztuki użytkowej. Projekty waz przygotowano na bazie trójwymiarowego skanu oryginalnych naczyń Kultury Pomorskiej – jednej z najbardziej tajemniczych przedchrześcijańskich kultur regionu północnej Polski i wschodnich Niemiec. Kultura ta wykształciła niezwykle oryginalną formę pochówku – prochy przodków składano do specjalnych urn twarzowych, tzw. popielnic, z odwzorowanym wizerunkiem zmarłego. Drukowane w 3D wazy Popiela to współczesna interpretacja tej unikatowej tradycji rękodzielniczej. Dostępne są aż trzy modele nazwane na cześć przedstawicieli słowiańskiego panteonu: Nija, Peruna, Mamuna.

– Wierzymy, że w każdym z nas leży głęboko skrywana tęsknota za tym, co rodzime, słowiańsko-starożytne, autentyczne dla mieszkańców środkowo-wschodniej Europy. Słowiańszczyzna, a także lokalne kultury ją poprzedzające, to wciąż nieodkryty skarbiec. Nie tylko dla nas, bezpośrednich spadkobierców Słowian, lecz także dla świata zachodniego. Chcemy wskrzesić tę zapomnianą opowieść zarówno w Polsce, jak i na świecie – dodaje Justyna Górowska.

Więcej na: www.popiel.store

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Redefinicja wazonu

Redefinicja wazonu

Warszawa | 7 września 2022

Ceramiczny manifest a może świętokradztwo? Arkadiusz Szwed przełamuje schematy