Ceramiczni przyjaciele

Ola Szpunar jest ilustratorką i twórczynią autorskiej marki ceramiki Clai. Swoim pracom, które czasami przypiekają się za bardzo w piecu, zyskując rumieńce, nadaje imiona i nazywa je pieszczotliwie „ziomeczkami”. Patrząc na jej prace, nie da się nie uśmiechnąć.

Inspiruje ją natura i fantastyczny świat fauny i flory. Jej naczynia w bajkowych i często antropomorficznych kształtach czasem mają twarze, innym razem, pokryte są motywami roślinnymi. Jest w nich rodzaj dziecięcej wrażliwości, czuć, że sam proces twórczy daje autorce radość, a użytkownikom oferuje prawdziwą strefę komfortu i dobrego samopoczucia.

Ceramika Clai czerpie z tradycji rzemieślniczych, każdy obiekt jest unikatem dumnie noszącym ślady ręcznego działania, dzięki czemu powstałe formy są szczere, miękkie i przyjazne.

– Kiedyś bardzo frustrowały mnie niedoskonałości i przypadkowe błędy pojawiające się w ceramikach wyjmowanych z pieca, nauczyłam się jednak doceniać tę nieregularność i czerpać z niej inspirację – wyjaśnia Ola Szpunar.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Wspólnie z Moniką Gredzik i Megi Malinowską Ola Szpunar brała latem udział w wystawie „Glina 3D” zorganizowanej przez „Design Alive” podczas Gdynia Design Days. Prezentowana przez nią seria wazonów Clai powstała jako próba przełożenia miękkości i płynności glinianych kształtów formowanych ręcznie na możliwości, jakie daje technologia druku 3D. Wydrukowane modele posłużyły do stworzenia form lejnych, wykorzystanych następnie przy produkcji małej serii ceramicznych wazonów.

– Powstałe w ten sposób obiekty zostały ręcznie pomalowane w graficzne wzory nawiązujące do mojej twórczości; na co dzień zajmuję się ilustracją. Pomimo zastosowania multiplikacji każdy obiekt jest unikatem – tłumaczy artystka.

Ola jest członkinią społeczności gdyńskich Proto Typów. To miejsce integrujące kreatywną energię lokalnych projektantów, działające w przestrzeni prototypowni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Ideą Proto Typów jest współdzielenie się pasją do rzemiosła i wiedzą o nim.

Ola Szpunar

Absolwentka Wydziału Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Swoje zawodowe życie związała z ilustracją, choć w ostatnim czasie jej wielką miłością okazała się ceramika. W ramach własnej pracowni tworzy oprawy ilustracyjne książek dla dzieci dla wielu polskich i zagranicznych wydawnictw, ilustruje również dla prasy i projektuje desenie tekstylne. Jej pasja pracy z gliną pojawiła się kilka lat temu podczas zajęć w otwartej pracowni ceramicznej, a z czasem przerodziła się w działalność ceramicznego projektu Clai – pod tym szyldem powstają delikatne naczynka odzwierciedlające zainteresowanie autorki miękkimi, organicznymi kształtami, zdobione przez nią charakterystycznymi, ręcznie malowanymi deseniami.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Redefinicja wazonu

Redefinicja wazonu

Warszawa | 7 września 2022

Ceramiczny manifest a może świętokradztwo? Arkadiusz Szwed przełamuje schematy