Showroom jak figlarne muzeum sztuki – z Memphis wszystko jest możliwe!

Chińskie studio architektoniczne PIG Design stworzyło showroom mebli Memphis Milano w Hangzhou w Chinach, udowadniając, że zabawa, biznes i sztuka z powodzeniem mogą iść w parze.

Dwukondygnacyjna przestrzeń nazwana Ya Space! urzeka swoją kanciastą fasadą, do której stworzenia wykorzystano falistą blachę ze stali nierdzewnej. Wnętrze, zarazem eleganckie i tętniące życiem, łączy w sobie wszystko to, co najlepsze w charakterystycznym stylu Memphis Group – włoskiego kolektywu projektowo-architektonicznego z lat 80.

Łuki, geometryczne kształty i żywe połączenie żółci, szarości oraz czerni stały się głównymi wyznacznikami aranżacji przestrzeni.

– Mamy nadzieję, że nasza realizacja sprawi, że klienci zamiast odwiedzać zwykłą halę wystawienniczą będą mieli poczucie realnego kontaktu z niezwykłą atmosferą Memphis – mówi założyciel PIG Design, Li Wenqiang.

Wybierz się w podróż po Ya Space!

Podróż po showroomie rozpoczyna się już po wejściu do foyer. Tu gości wita podłoga z czarnego kamienia wiodąca do głównej sali szlakiem szarych, geometrycznych bloków. Wysklepiony w łuki portal kryje za sobą cztery trójkątne platformy eksponujące meble. W tylnej części sali ulokowano zaś niewielką kawiarnię otoczoną czterema szarymi kolumnami. Tuż obok niej szara klatka schodowa ze złotą balustradą prowadzi do przestrzeni wystawienniczej na pierwszym piętrze. Podobnie jak parter, górną część podzielono szeregiem wyłaniających się z podłogi geometrycznych form, tym razem jednak utrzymanych w szarej tonacji. Okrągłe, rozproszone plamy światła sprawiają, że prezentowane obiekty zdają się unosić w powietrzu.

– Otaczający nas od dawna zimny, nordycki minimalizm w pewnym sensie nas zmęczył. Pełen życia styl Memphis jest na to doskonałym remedium – zauważa projektant.

Bajeczne kolory, projektancki bunt, zabawne formy i estetyka lat 80. – w tym krótkim opisie zawiera się esencja awangardowej, włoskiej grupy projektowej Memphis, założonej w 1981 roku w Mediolanie przez Ettore Sottsassa. Więcej na ten temat tutaj

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Znokautuj to formą!

Znokautuj to formą!

Monachium | 29 kwietnia 2023

Akustyka, ekologia i sztuka. Marie Aigner i jej KnockOut Acoustics