Scenariusz fantazmatyczny

— Projektowanie wnętrza jest zarazem ruchem ku przyszłości i zwrotem w przeszłość. Planowanie przestrzeni to jej oznaczanie symbolami minionych chwil — przekonuje projektantka Karolina Rochman-Drohomirecka. Myślenie o wnętrzu nazwanym poetycko „Single Man” przypominało pracę nad scenariuszem teatralnym. Nie chodziło więc tyle o pisanie, ile o reżyserowanie. W tym mieszkaniu powierzchnia jest zapełniona antycypacją serii ruchów użytkowników: „od-do” i „pomiędzy” elementami przestrzeni.

— Single Man ma swój szyfr. Dychotomia wnętrza i zewnętrza konkretyzuje się w znakach opozycjach natury i kultury, domownika jako single i jako man, domostwa tu z widokiem na miasto tam — tłumaczy Karolina Rochman-Drohomirecka.

Mieszkanie ma powierzchnię 210 m kw., posiada trzy sypialnie, trzy łazienki, salon otwarty na jadalnię oraz kuchnię, gabinet, garderoby i spiżarnię. Autorskie meble ruchome oraz zabudowy wykonano na zamówienie.

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Wnętrze jest przykładem idealnej równowagi na wielu poziomach projektu. Pomiędzy głębokimi barwami drewna na podłogach i meblach a radosną intensywnością dodatków w zieleni czy koralowej czerwieni. Między naturalnym rysunkiem marmuru a przepychem tapety z reprodukcją dżungli.

Karolina Rochman zdaje się również realizować w podręcznikowy sposób założenia Tanizakiego z jego kultowej „Pochwały cienia”: tworząc liczne okazje do gry światła z cieniem oraz wnętrza z zewnętrzem. 

— Czasem obiekty zachowują się kłótliwie, ale na ogół symetrycznie niczym samopodobne fraktale tworzące wzór tapety na sypialnianej ścianie. — wyjaśnia projektantka. 

W tym szaleństwie odnajdywanie metody i logiki synergii faktur jest prawdziwą przyjemnością. 

Bo kolor to życie!

Karolina Rochman-Drohomirecka. Architektka i kolorystka. Urodziła się w Toruniu, mieszka w Sopocie. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Wydziału Architektury HAWK Hildesheim w Niemczech. Zafascynowana niezwykłym wpływem barw na rzeczywistość, stała się specjalistką w zakresie pracy z kolorem. Swoje umiejętności doskonaliła w Niemczech, na początku jako studentka, a potem pracowniczka na Wydziale Projektowania Kolorów HAWK Hildesheim, a także w Hiszpanii, gdzie nauczyła się używać koloru jako niezwykłego narzędzia w projektowaniu.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Puls wnętrza

Puls wnętrza

Warszawa | 31 lipca 2023

Mieszkanie trzyosobowej rodziny pełne energii i intrygujących prześwitów

Przełamując fale

Przełamując fale

| 22 stycznia 2023

Niepowtarzalna kobieca natura, energia i wzory wakacyjnego mieszkania

Bo kolor to życie!

Bo kolor to życie!

Warszawa | 27 lipca 2022

Architektka i kolorystka Karolina Rochman-Drohomirecka w rozmowie z „DA”