Scenariusz fantazmatyczny

— Projektowanie wnętrza jest zarazem ruchem ku przyszłości i zwrotem w przeszłość. Planowanie przestrzeni to jej oznaczanie symbolami minionych chwil — przekonuje projektantka Karolina Rochman-Drohomirecka. Myślenie o wnętrzu nazwanym poetycko „Single Man” przypominało pracę nad scenariuszem teatralnym. Nie chodziło więc tyle o pisanie, ile o reżyserowanie. W tym mieszkaniu powierzchnia jest zapełniona antycypacją serii ruchów użytkowników: „od-do” i „pomiędzy” elementami przestrzeni.

— Single Man ma swój szyfr. Dychotomia wnętrza i zewnętrza konkretyzuje się w znakach opozycjach natury i kultury, domownika jako single i jako man, domostwa tu z widokiem na miasto tam — tłumaczy Karolina Rochman-Drohomirecka.

Mieszkanie ma powierzchnię 210 m kw., posiada trzy sypialnie, trzy łazienki, salon otwarty na jadalnię oraz kuchnię, gabinet, garderoby i spiżarnię. Autorskie meble ruchome oraz zabudowy wykonano na zamówienie.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Wnętrze jest przykładem idealnej równowagi na wielu poziomach projektu. Pomiędzy głębokimi barwami drewna na podłogach i meblach a radosną intensywnością dodatków w zieleni czy koralowej czerwieni. Między naturalnym rysunkiem marmuru a przepychem tapety z reprodukcją dżungli.

Karolina Rochman zdaje się również realizować w podręcznikowy sposób założenia Tanizakiego z jego kultowej „Pochwały cienia”: tworząc liczne okazje do gry światła z cieniem oraz wnętrza z zewnętrzem. 

— Czasem obiekty zachowują się kłótliwie, ale na ogół symetrycznie niczym samopodobne fraktale tworzące wzór tapety na sypialnianej ścianie. — wyjaśnia projektantka. 

W tym szaleństwie odnajdywanie metody i logiki synergii faktur jest prawdziwą przyjemnością. 

Bo kolor to życie!

Karolina Rochman-Drohomirecka. Architektka i kolorystka. Urodziła się w Toruniu, mieszka w Sopocie. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Wydziału Architektury HAWK Hildesheim w Niemczech. Zafascynowana niezwykłym wpływem barw na rzeczywistość, stała się specjalistką w zakresie pracy z kolorem. Swoje umiejętności doskonaliła w Niemczech, na początku jako studentka, a potem pracowniczka na Wydziale Projektowania Kolorów HAWK Hildesheim, a także w Hiszpanii, gdzie nauczyła się używać koloru jako niezwykłego narzędzia w projektowaniu.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Puls wnętrza

Puls wnętrza

Warszawa | 31 lipca 2023

Mieszkanie trzyosobowej rodziny pełne energii i intrygujących prześwitów

Przełamując fale

Przełamując fale

| 22 stycznia 2023

Niepowtarzalna kobieca natura, energia i wzory wakacyjnego mieszkania

Bo kolor to życie!

Bo kolor to życie!

Warszawa | 27 lipca 2022

Architektka i kolorystka Karolina Rochman-Drohomirecka w rozmowie z „DA”