Rozbrat 98. Wysmakowane wnętrza w przedwojennym apartamencie w sercu Warszawy

Rozbrat 98 – przedwojenny apartament w sercu Warszawy muśnięty nowoczesnością, to jeden z najświeższych projektów Marty Chrapki ze studia Colombe Design. Zetknęły się w nim polska estetyka i elementy stylu francuskiego.

Sam budynek, w którym znajduje się 96-metrowe mieszkanie, zlokalizowany jest w urokliwej okolicy na Powiślu. Ma za sobą kawał historii – jest jednym z nielicznych przykładów dobrze zachowanej architektury przedwojennej. To neoklasyczny projekt Feliksa Michalskiego, wybudowany w 1931 roku. Niestety, z biegiem lat i w efekcie kolejnych renowacji (ostatnią przeprowadzono w latach 90.) apartament zatracił swój pierwotny klimat. Pierwszym krokiem projektantki było dostosowanie mieszkania do potrzeb właściciela – autora powieści historycznych i frankofila. Postawiono na otwarte przestrzenie, łącząc kuchnię z jadalnią i przestronnym salonem. Istotnym elementem projektu było też odnowienie parkietu i okien, co dodało mieszkaniu charakteru lat 30.

W projekcie Marty Chrapki zachwyca dobór przedmiotów zgromadzonych w mieszkaniu – zręczne połączenie warstw z różnych epok, mebli z połowy ubiegłego wieku z nowoczesnym designem. Dużą inspiracją przy projekcie kuchni była postać Josefa Franka, współtwórcy wiedeńskiej szkoły architektury. Piękne szafki kuchenne z orzechowymi akcentami to koncept Chrapki, zaś krzesła to projekt Franka dla Svenskt Tenn. Mocnym akcentem w łazience jest blat z czerwonego onyksu.

Elementami, które zachwycają synergią „wczoraj” i „dziś”, są szafka i biurko wykonane z drewna, mosiądzu i marmuru, wymyślone przez Martę, a zwieńczone imponującą rabarbarową lampą z połowy XX wieku, znalezioną w sklepie z antykami. Warte uwagi są też piękne orzechowo-szklane drzwi oddzielające strefy dzienną od nocnej, jak i pięknie komponujące się z całością nowoczesne włoskie elementy oświetlenia. Całości dopełniają dzieła sztuki i obrazy stworzone w dwudziestoleciu międzywojennym,

Czytelnikom DA Marty Chrapki chyba nie trzeba przedstawiać. W 2018 roku była nominowana do Design Alive Awards w kategorii Kreator w uznaniu za swoje niepowtarzalne projekty wnętrz. Na co dzień pracuje pod szyldem warszawskiej pracowni Colombe Design. Studio cieszy się uznaniem w branży – uzyskało m.in. nominację w kategorii Interior Design podczas Architectural Digest Award 2017.

Więcej na: www.colombe.pl

no images were found

Powiązane artykuły:

Marta Chrapka: – Przyciągam upragnione zlecenia

Marta Chrapka

Warszawa | 9 listopada 2020

– Zawsze chciałam tworzyć wnętrza – mówi nam uznana projektantka

Dom w Radości. Przytulność w stylu mid-century

Dom w Radości

Warszawa | 25 maja 2020

Przytulność w stylu mid-century proj. Colombe Design

Odrobina Paryża na stołecznym Mokotowie

Paryż na Mokotowie

Warszawa | 9 października 2016

Inwestor chciał, aby mieszkanie miało w sobie odrobinę ze stolicy Francji.