Przystanek zabawa

Nikt z nas nie lubi czekać na spóźniający się autobus. Czas oczekiwania można sobie jednak umilić. Takie rozwiązanie przygotowało dla Gdyni studio AD12.

Projekt powstał w szybko rozwijającej się gdyńskiej dzielnicy Chwarzno-Wiczlino. Wciąż przybywa tu osiedli mieszkaniowych z niewielkim jednak dostępem do rekreacji. Gdy do tego dodamy coraz częstsze opóźnienia w kursowaniu autobusów staje się jasne, że ten projekt nie jest zwykłą fanaberią, a raczej odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Młodzi twórcy z AD12 postanowili zająć się standardowymi przystankami autobusowymi i przeobrazili je w przestrzeń nie tylko sprawiającą, że czas spędzany na przystanku mija szybciej, ale również sprzyjającą kreatywnemu myśleniu. Do projektu udało przekonać się radę dzielnicy i można było wcielić go w życie. – Umieściliśmy w panelach bocznych wiat dwa rodzaje tablic zapewniających chwilę rozrywki. Pierwsza z nich to tablica szpilkowa. Ponad 2000 ruchomych szpilek umieszczonych w ramie umożliwia tworzenie własnej płaskorzeźby w kilka sekund. Wystarczy odcisnąć swoją sylwetkę lub każdy inny dowolny kształt. Dzięki zmiennemu charakterowi instalacji każdy ma możliwość kształtowania otaczającej go przestrzeni – informują twórcy ze studia AD12, które tworzą Anna Jankowska i Dominika Janicka.

Jest również drugi typ tablic, dostępnych na przystankach, łączących zabawę i edukację. To labirynt-mapa. – Posiada wyznaczoną trasą komunikacji publicznej, na której można odnaleźć dany przystanek. Sterowanie gałką imitującą autobus jest nie tylko wyzwaniem zręcznościowym, ale również okazją do odbycia wirtualnej podróży po dzielnicy. Ma to za zadanie zwiększyć świadomość mieszkańców o okolicy oraz zainspirować do faktycznych spacerów – dodają twórcy Przystanku Zabawa, bo tak nazywa się ten niezwykły projekt. Oprócz dwóch architektek, Anny Jankowskiej i Dominiki Janickiej pracował nad nim także Michał Idźkowiak.

Więcej: www.ad12.pl

Powiązane artykuły:

Od kuchni

Od kuchni

Gdynia | 7 stycznia 2020

Mosiężne serce gdyńskiego mieszkania w projekcie Pauliny Kisiel

Klasycznie w Gdyni

Klasycznie w Gdyni

Gdynia | 12 listopada 2019

Ponadczasowo, nowocześnie i wygodnie. Nowy projekt Kowalczyk-Gajda Studio

Architektoniczny klejnot

Klejnot

Austin | 7 lutego 2017

Takie przykłady renowacji lubimy!

Znamy program Gdynia Design Days 2016

Co na GDD?

Gdynia | 23 lutego 2016

Znamy program Gdynia Design Days 2016 (1-10 lipca).